Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση για χρόνο κατασκευής αυθαίρετου ακινήτου


Recommended Posts

Εφόσον η προϋπόθεση ήταν να είχε κατασκευασθεί μέχρι το 03 και τελικά πήρε ρεύμα, νομίζω πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί σημαίνει ότι ελέγχθηκε η παλαιότητά του.

Για την αεροφωτογραφία του 7/11 νομίζω πως είναι ανέφικτο γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει καμία κοντά στον 7/11 και σε ποιες περιοχές?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Για τα μετά του 2003 δεν χρειάζεται απόδειξη ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ. πληρώνουν κανονικά το πρόστιμο, δεν διεκδικούν έκπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σεμινάριο από το ΤΕΕ της περιοχής μου, μια εκπρόσωπος του ΥΠΕΚΑ ανέφερε πως σε περιπτώσεις αλλαγής χρήσης-παταρι-σοφίτα κλπ μπορείς να πας με υπεύθυνη δήλωση!!!

Επισήμανε πως πας με υ/δ επειδή ΔΕΝ μπορείς αλλιώς!!!

 

Ξαναγραφω προηγουμενη απαντηση μου! Αυτο το ειπε ο ιδιος ο Κρυτσωνης

Link to comment
Share on other sites

Τσιμεντογωνία = Τσιμεντόλιθος = Δόμος από άπλο ελαφορσκυρόδεμα

 

Ο τσιμεντόλιθος λέγεται από πολλούς "τσιμεντογωνία" γιατί "γωνία" ή "γωνιά" καλείται ο ορθογωνισμένος λίθος (κατάλληλος λίθος δηλαδή για την διαμόρφωση των γωνιών του κτιρίου)

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες χρησης δεν δυναται να βεβαιωθουν για το χρονο υλοποιησης τους...

Οποτε η θα πανε με ΥΔ η χωρις μειωτικο συντελεστη...

 

Τι να πω εγω ομως στον πελατη που αλλαξε χρηση το 1978 σε σταβλο 180τ.μ. και τον εκανε κατοικια????

4.000€ το προστιμο αν παρουμε παλαιοτητα, 21.000€ αν δεν παρουμε το 15% αλλα παρουμε 80% (που αποδεικνυεται απο συμβολαιογραφικη πραξη του 2001)

 

Και αν τον βαλω εγω με 15% μειωτικο συντελεστη και δε γινει αποδεκτη η ΥΔ του τι κανουμε? Δεν δυναται να πληρωσει το αλλο ποσον...

Ρισκο...

 

Γι αυτο πιθανον και θα αγνοηθει η αδεια ανεγερσης σταβλου, που δε φαινεται και πουθενα σε καμια συμβολαιογραφικη πραξη και θα προχωρησουμε εξ αρχης ανευ αδειας σαν να κατασκευαστηκε κατοικια, κατι που αποδεικνυεται και απο αεροφωτογραφιες ως προς την παλαιοτητα

Link to comment
Share on other sites

βρήκα και αυτό, στο οποίο ομως ενώ υπάρχει η τσιμεντογωνία και το τσιμεντοκονίαμα, λείπει η τσιμεντοκονία (που είναι οπωσδήποτε πιο σημαντική!)

 

http://christosbletsas2.blogspot.com/2011/08/2.html

 

faethon αναρωτιέμαι αν στο έγγραφο της ΔΕΥΑΦ η τσιμεντογωνία έχει την έννοια τσιμεντοσωλήνα γωνιακού σχήματος (ενδεχομένως και ...τσιμεντευθείας!) ή απλά τα υλικά για τη σφράγιση των αρμών/οπών των τσιμεντοσωληνών...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις έναν ψάξιμο στον γούγλη θα δεις μάντρες υλικών όπου πουλάνε τσιμεντογωνίες και τις έχουν στην κατηγορία "Δομικά υλικά" μαζί με τούβλα.

Οπότε μάλλον τσιμεντοσωλήνα θα εννοούν... :)

Αλλά το έχουμε σκίσει το θέμα :) :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα μετά του 2003 δεν χρειάζεται απόδειξη ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ. πληρώνουν κανονικά το πρόστιμο, δεν διεκδικούν έκπτωση...

συνάδελφε ωραίο και βολικό αυτό που λές αλλά από που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις έκπτωση προστίμου λόγω παλαιότητας πρέπει να το αποδείξεις.Όταν δηλώνεις αυθαίρετο μετά το 2003 "τιμωρείσαι" με συντελεστή 1. Η μόνη υποχρέωση του ιδιοκτήτη είναι να έχει ολοκληρώσει το Φ.Ο.του κτιρίου μέχρι την 28-7-2011.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.