Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Το ρέμα είναι ιδιόκτητο ή όχι;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμμ, εγώ στη περίπτωση σου, θα το δειχνα στο τοπογραφικό (αν και το θεωρώ πάλι υπερβολή, τέτοιο πλάτος και τέτοιο βάθος, να χαμε να λέγαμε) και δεν ασχολιόμουν καθόλου δίδοντας του εμβαδόν. Και μια αναφορά πως ειναι καναλι που έχει δημιουργηθεί απο απορροή ομβρίων.

 

Παμπολλα χωράφια εχουν αυτό το πρόβλημα. Καθε σαιζον οι ιδιοκτητες τους τα μπαζώνουν. Εαν καποιος πχ τ'αφησει 20 χρονια, μπορει με τις νεροφαγιες να δημιουργηθει κανονικό ρέμα...αυτό δε παει να πει οτι θα μειωθεί η έκταση-περιουσία του.

 

Εχεις και πρωτο συμβόλαιο,αγωγή χρησικτησίας που χε ο πατέρας το 1990, οποτε άρτιος οικοδομήσιμος ανευ προσώπου ως προ2003.

 

Ομιλώ για όλον, έτσι;

 

Υ.Γ. 'αποψη μου πάντα. Κάποιες φορές θεωρώ πως ειναι υπερβολή να δυϊλίζουμε το κώνωπα.

Edited by Kane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου οτι το ρέμα μπορω να το προσμετρήσω στα τ.μ. και δεδομένου ότι δεν θα μου τεμαχίσει το γήπεδο θα το αναφέρω ρεμα. Το μόνο που λυπάμαι είναι τον συνάδελφο που μπορεί να χρειαστεί να εκδόσει ο.α.....τότε θα μπλέξει με τον 4258

Link to comment
Share on other sites

H δε θα το δείξεις καθόλου (και ο ιδιοκτήτης θα το μπαζώσει, αν ειναι ξερικό) ή αν όντως διέρχονται ύδατα απο κει, βάφτισε το κάπως αλλιώς...(μπακάλικη σκέψη, αλλα ξέρω γω;) Διότι με τον όρο "ρέμα" οπως λες, θα δυσκολέψουν τα πράγματα μελλοντικα, όπως επίσης αναφέρεις ορθά.

 

Κατασκευαστικά, μπορεί στο μελλον ο ανθρωπος να το σκάψει, να περάσει ένα ΦΧΧΧ να το μπαζώσει και ομορφα κι ωραια, να διέρχονται και τα ύδατα αλλά και δε θα χει περιορισμους στη δομηση κτλ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1945 το θέτω γιατί ΄για άλλες περιπτώσεις, μου εχουν αναφέρει στην Κτηματική Υπηρεσία της περιοχής μου, πως αν έχω συμβόλαιο πριν του 45 κατοχυρώνομαι καλύτερα. Στο συμβόλαιο του 90 δεν είχε τοπογραφικό.

 

θεωρω οτι το "πριν το 1945" συμβολαιο,  αποτελει θεμα που αφορα τον  δασικο νομο.

 

Εισαι στους δασικους χαρτες?

 

Θα χρειαστεις και πραξη χαρακτηρισμου για την μεταβιβαση, εκτος αν ειχες το 1990....

[αλλά  αν ειχες δεν θα γινονταν καμμια συζητηση για τιτλο  "πριν το 1945"...]

 

αλλα ειπες οτι ουτε τοπογραφικο δεν ειχε επισυναφθει...

 

Θελει προσοχη το θεμα

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες την προέλευση του γηπέδου. ...Είναι από διανομή?? ή ιδιοκτησία? Αν είναι διανομή δες και τα σχέδια της Τ.Υ. Μου έτυχε, κοντά στη lamaplast στο Ωραιόκαστρο, ένα τέτοιο ρεματάκι να έχει κτημ. αρ. από την τοπογραφική.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σωστός, αυτό ξέχασα να το ρωτήσω. Και στις δικές μας διανομές, έχουν αριθμούς.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα και από εμένα νέος μηχανικός έχω μπερδευτεί λίγο με όλα αυτά που διαβάζω εδώ.

Θέλω να βγάλω μια Ο.Α σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, όταν είχε αγοράσει ο ιδιοκτήτης επειδή δεν υπήρχαν συμβόλαια είχε φτιάξει 4 αγροτεμάχια των 4 στρεμμάτων από τα οποία περνάει αναμασά τους ένα ρέμα μη οριοθετημένο (δεν υπάρχει κάποια ΡΟΗ νερού ) .

Ερώτηση : το κομμάτι του ρέματος ιδιοκτησιακά του ανήκει ??

 

Εάν δεν του ανήκει είναι όλα τα αγροτεμάχια άχρηστα !!!!

 

Ευχαριστώ πολύ ,

Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπάρχει συμβόλαιο ή όχι;

Μήπως απλά σου είπε ο ιδιοκτήτης την περίπτωση και σε έβαλε στην διαδικασία να ψάχνεις;

Σε πρώτη φάση ζητάς συμβόλαιο και τοπογραφικό συμβολαίου. Να δεις τι ακριβώς γίνεται.

Να σε ενημερώσω ότι οι περισσότεροι θέλουν από σένα τζάμπα άποψη. Φρόντισε να αξιολογήσεις την εργασία σου και να ζητήσεις την ανάλογη αμοιβή. Το γεγονός ότι είσαι "νέος" θα φροντίσουν κάποιοι να το εκμεταλλευτούν δεόντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.