Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξώστες


Recommended Posts

Όταν έχω μετακίνηση εξώστη κατα μισό μέτρο και ταυτόχρονα έχει μικρύνει κατά 1,30τμ σε σχέση με την Ο.Α. πως μπορείς να το πας με αναλυτικό??Μήπως σε τέτοιες περιπτώσεις κάνουμε απλά ενημέρωση φακέλου για την μετακόνηση και τιποτε αλλο?Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΠΔ 8/13-7-93 (ΦΕΚ 795 Δ) άρθρο 6 παρ 3β: αναφέρεται ότι ενημέρωση οικοδομικής άδειας και όχι αναθεώρηση μπορεί να γίνει στη περίπτωση μεταβολών των διαστάσεων του κτιρίου (δεν αναφέρει αύξηση ή μειωση διαστάσεων) εφόσον δεν παραβιάζονται ο ΣΔ που χρησιμοποιήθηκε για την έκδοση της άδειας και οι υποχρεωτικές αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις δεν επιτρέπεται να υπερβαινουν το 2% των διαστάσεων του κτιρίου με μέγιστη τιμή τα 10 εκατοστά.Όμώς στο εδάφιο α της ίδιας παραγράφου αναφέρεται ότι για μικρής σημασίας τροποποιήσεις αρχιτεκτονικής μελέτης που δεν αλλαζουν τη χρήση του κτιρίου και τοπικής σημασίας μεταβολές του Φ.Ο κατά τη κρίση της πολεοδομίας μπορεί να επιτρέπεται ενημέρωση φακέλου. Όλα αυτά όμως πρίν τη θεώρηση της άδειας για σύνδεση με τα δίκτυα ύδρευσης ηλεκτρισμού. Άρα για ενημέρωση δεν το βλέπω.

 

Μια ιδέα θα ήταν να υπολογίσεις τη διαφορά αναλυτικού για να γίνει ο εξώστης όπως στα εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ανηκουν στην αποκλειστικη χρηση της ιδιοκτησιας δεν τους καθιστα μερος αυτης....

Κοινοχρηστοι δεν ειναι σιγουρα, οπως εγραψα παραπανω, αλλα κοινοκτητοι ειναι, με αποκλειστικη χρηση απο την ιδιοκτησια σου...

 

Η οριζοντια ιδιοκτησια σου μεριλαμβανει μονο οτι βρισκεται εντος εγκεκριμενου ογκου, καθως και τυχον παρακολουθηματα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ενημερωση δεν γινεται...Αυτό με τον αναλυτικό δεν το πιάνω ακριβώς.Και για να εξηγήσω και καλύτερα την περίπτωση:

 

στο διαμέρισμα έχουν :

α)εναν εξώστη μεγαλύτερο κατά 1,12τμ,

β)αλλον ένα κατά 1,90 τμ και

γ)έναν που οπως ανέφερα παραπάνω έχει μετακίνηθει κατα μισό μέτρο και έχει μικρύνει.

 

Οι απορίες μου πλέον είναι δύο:

1.Αν είναι να του δηλώσω τις παραβάσεις των εξωστων και τις βάλω όλες μαζι λογικά βγαίνουν 500ρικο οποτε μπορώ να μην ασχοληθω με το αν μικρυνε η μεγαλωσε ο εξωστης?

2.Inzaghi σε αυτο που λες δεν έχω καταλάβει γιατι μπορώ να θεωρησω οτι με καλυπτει παντα?Ο ιδιοκτήτης θελει να τακτοποιησει αυθαιρεσιες και να ειναι μεθαυριο οκ, εγω δεν θα βαλω κανεναν εξωστη?Δηλαδή ποτέ δεν ασχολουμαστε με το αν εχουν αλλαξει οι εξωστες?γιατι το θεωρω αρκετα επιφοβο κατι τετοιο.Εκτος αν δεν εχω καταλαβει τι εννοεις..

Link to comment
Share on other sites

Aν το δείς με αντίστροφη σειρά και καλεστείς να δώσεις βεβαίωση για πώληση διαμερίσματος θα υπέγραφες ότι δεν υπάρχουν υπερβάσεις στη δόμηση, κάλυψη, υψος και όγκο.Επειδή οι εξώστες δεν προσμετρούν στα προηγούμενα, υποθέτω οτι ο συνάδελφος στο #103 εκεί αναφερόταν.

Ο νόμος 4014 σου δίνει το δικαίωμα να τακτοποιήσεις κάθε κτιριολογική παράβαση και πολλές πολεοδομικες εκτός ειδικών εξαιρέσεων (δρόμοι, δάση, αιγιαλούς, παραλίες κλπ). Επομένως οι παραβάσεις είναι 1.12+1.90 τ.μ. εξωστών καθ υπέρβαση των εγκεκριμένων της άδειας. Όπως είπες σε προηγούμενο πόστ αναλυτικός. Ισως μια δεύτερη σκέψη, εξαντλώντας την αυστηρότητα στις παραβάσεις, να θεωρήσεις ότι το γ αποτελεί "παράβαση αλλαγής θέσης" και να την εντάξεις σαν μια παράβαση που δεν μπορεί να υπαχθεί αλλού και άρα πρόστιμο 500 ευρώ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφε δε σου ειπα εγω να σου πει ο ιδιοκτητης να τακτοποιησεις τα παντα κι εσυ να μην τους βαλεις τους εξωστες στο συστημα...

Σου ειπα μονο την περιπτωση που θελει να του δωσεις βεβαιωση για μεταβιβαση κι αυτος εχει προβλημα στους εξωστες....

Εκει τι κανεις σου λεω...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ήθελα απλά να σιγουρευτώ ότι στην βεβαίωση είναι που δεν μας νοιαζουν οι εξώστες.Τώρα, στην τακτοποίηση που θέλω εγώ, μπορώ λέτε να τους βάλω όλοτς μαζι τους εξώστες ως 1 λοιπή παράβαση ή θα είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συνάδελφε ανταλλαγή απόψεων γίνεται. Την τελική απόφαση εσύ θα την λάβεις. Εξάλλου αν τίθεται θέμα αμφισβήτησης βάλε το δυσμενέστερο για να αισθάνεσαι πιο ασφαλής επαγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφε δε σου ειπα εγω να σου πει ο ιδιοκτητης να τακτοποιησεις τα παντα κι εσυ να μην τους βαλεις τους εξωστες στο συστημα...

Σου ειπα μονο την περιπτωση που θελει να του δωσεις βεβαιωση για μεταβιβαση κι αυτος εχει προβλημα στους εξωστες....

Εκει τι κανεις σου λεω...

 

Έχω πειστεί τελικά με τη λογική της άποψης σου...καλό θα ήταν να το απαιτούσαμε να επιβεβαιωθεί επισήμως....θα το στείλω σαν ερώτημα στο ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σε βοηθησουνε...

Ο 4030 σε καλυπτει στο επακρο πλεον νομιζω...

 

ΠΛΗΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΩΝ ΧΩΡΩΝ

 

Σε συνομιλια μου με συμβολαιογραφο χτες, κατοπιν παροτρυνσης συναδελφου απο εδω μεσα, εξασφαλισα το οτι στη συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται ΟΥΤΕ εξωστες, ΟΥΤΕ κοινοχρηστοι και κοινοκτητοι χωροι...

Οι Εξωστης δεν ειναι κοινοχρηστος, την αποκλειστικη χρηση την εχεις εσυ και μονο...

Ομως απο τη στιγμη που στη συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας δεν απεικονιζεται πουθενα, σημαινει πεντακαθαρα οτι δεν ειναι τμημα της ιδιοκτησιας σου...

Οτι δεν ειναι τμημα της ιδιοκτησιας σου ειναι ΕΙΤΕ κοινοχρηστο ΕΙΤΕ κοινοκτητο

 

Κοινοχρηστο δεν ειναι γιατι εχεις την αποκλειστικη χρηση του. Ιδιοκτησια σου ΔΕΝ ειναι σιγουρα, γιατι ειναι εκτος νομιμου περιγραμματος και εγκεκριμενου ογκου και δεν περιλαμβανεται στη συσταση οριζοντιου διιοκτησιας, οποτε ειναι κοινοκτητο...

 

Ανηκει σε ολους και εχεις την αποκλειστικη χρηση του εσυ...

 

Οταν το κλεισεις, τοτε το ενσωματωνεις στον ογκο του διαμερισματος σου, αυξανοντας τη δομηση του, οποτε εκει εναν κοινοκτητο χωρο τον κανεις αυθαιρετα δικο σου... Εκει θελει τακτοποιηση πρωτα για να γινει η μεταβιβαση επειτα και μαλιστα με συναινεση ιδιοκτητων

Οταν ομως, απλως μεγαλωνει ο κοινοκτητος χωρος, οχι εις βαρος της ιδιοκτησιας σου, τοτε δεν αλλαζει επ ουδενι ουτε η δομηση, ουτε η καλυψη, ουτε ο ογκος αυτης, οποτε μεταβιαζεται ελευθερα...

 

Ολα αυτα δεν τα λεω αβιαστα, το εχω ψαξει το θεμα, ρωτωντας πολλες μεριες...

Και να σκεφτεις οτι μεχρι να καταληξω σε αυτο το συμπερασμα, κατεβασα αυθαιρετη προεκταση μπαλκονιου, επαναφεροντας το στην κατασταση που μελετηθηκε να ειναι, επιβαρυνοντας κιολας τον ιδιοκτητη με προσθετα εξοδα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.