Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δάπεδα βιομηχανικά / εποξειδικά


harristheo

Recommended Posts

Περνιεται με τη σπατουλα σε παχος 3-4 mm. Ειναι πολυ γερο και αδιαβροχο..

 

Ενδιαφέρον!

Για χώρο όπου προορίζεται για parking αλλά δεν μπορούμε να υπερβούμε τα 4 εκ. είναι κατάλληλο; (με υπόβαθρο από μπετόν)

Δηλαδή είναι τόσο αντοχής;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα παλικαρι λεει οτι ειναι πολυ μεγαλης αντοχης.. Δεν μπορω να σου πω κατι πανω σε αυτο τωρα απο προσωπικη εμπειρια.. Σκοπευω σαν δοκιμη να το βαλω σε ενα αποθηκευτικο υπογειο που εχω..

 

Αν θες επικοινωνια για πληροφοριες στειλε pm να σου δωσω τηλ..

Link to comment
Share on other sites

βιομηχανικό δάπεδο είναι και μπαίνει και χρώμα μέσα.

 

Brasco, και για garage κάνει και είναι μια πολύ καλή επιλογή αφού έχει κόστος, εργατικά μόνο 4 € περίπου. Το μέτρο, το έχω χρησιμοποιήσει και ουδέν πρόβλημα.

Βέβαια δεν αποκλείεται όπως λέει ο Pk10gr να περνιέται κάποια επικάλυψη απο πάνω ή να τυγχάνει κάποιας διαφορετικής τεχνοτροπίας όταν πρόκειται για χώρο κύριας χρήσης, που μπορεί να ανεβάζει το κόστος λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Σιουρα κανει και το βιομηχανικο δαπεδο αλλα εγω δεν μιλαω για αυτο αλλα για μια μορφη τσιμεντοκονιας..

Τσιμεντο, χαλαζιακη αμμος και ποζολανη (με τσιμεντοχρωμα νομιζω για το χρωμα.. Σπατουλαριστο..

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε και σε μένα που είμαι άσχετος με το αντικείμενο.

Τι σημαίνει πατητό, αν μπορεί να έχει άλλο χρώμα, για το κόστος υλικών εργατικών και που βρίσκει κανείς συνεργείο.

Πόσο μαλακό ή σκληρό είναι κ.λ.π.

 

Γα κατοικία ρωτάω 8-)

Link to comment
Share on other sites

@corsakias: ναι, απορροφητήρας μάρκας ELICA. Το καλοκαίρι θα βαφτεί όλο λευκό. Με κούρασε και μένα το γκρι.

Τσιμεντοκονία ή βιομηχανικό το ίδιο αποτέλεσμα έχουν οπτικά. Νομίζω σωστά;

 

@nomad: εμένα μου το έφτιαξε ένας πλακάς που έχω χρόνια. Δε θέλει ιδιαίτερη τοποθέτηση εάν είναι έτοιμο το μείγμα. Στο τοίχο μου, του μπάνιου όμως έκανα το λεγόμενο "δυαδικό τσιμέντο" που είναι το αρχαίο. Ποζουλάνη, ποταμίσια άμμο (χωρίς άλατα) υδραυλικός ασβέστης και νερό. Μετά πέρασμα αδιαβροχοποιητικό εμποτισμού. Τέλεια αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

evaki ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μήπως τυχόν ξέρεις και κόστος εργατικών και υλικών ανά m2;

 

Επίσης ήθελα να στο ρωτήσω και πριν το πεις, σε κουράζει το συγκεκριμένο πάτωμα ή χρώμα;

Link to comment
Share on other sites

@nomad: μεροκάματο έδωσα σε δικό μου συνεργείο. Δεν πλήρωσα κατ' αποκοπή. Σύνολο: 9 κυβικά υλικά δηλαδή γεμίσματα και όλα τα άλλα και 3 άτομα για 6 μέρες (3+3 μέρες).

Όσο για το δάπεδο τα έγραψα στο αρχικό μήνυμα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα μετά από 3 χρόνια χρήσης από 2 άτομα (χωρίς παιδιά). Αν το ξανάκανα τώρα απλά δε θα το έβαφα. Θα άφηνα τη τσιμεντοκονία σκέτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους

 

Σε ισόγειο ακίνητο 220 τ.μ. του οποίου έληξε η μίσθωση μετα από 30 χρόνια, το δάπεδο (μωσαϊκό) είναι πλέον σε άθλια κατάσταση (κυκλοφορούσε κλαρκ λόγω χρησης σαν αποθήκη).

 

Το πρώτο μου ερώτημά είναι αν θα άξιζε τον κόπο (τεχνικά και οικονομικά) να αποκατασταθεί το μωσαϊκό ή θα ήταν καλύτερο να αναζητηθεί άλλη λύση. Μου έχουν προτείνει το βιομηχανικό δάπεδο αλλά κανείς δεν έγινε σαφής αν θα πρέπει να αφαιρεθεί το μωσαϊκό ή θα μπορέσει να εφαρμοστεί από πάνω με ακρίβεια (να κλείσουν οι λακκούβες).

 

Δεν γνωρίζω επίσης τι διαφορά θα προκαλέσει στη στάθμη του δαπέδου μια τέτοια λύση (η επιπλέον εφαρμογή βιομηχανικού). Οι πόρτες θα ανοίγουν ή θα θέλουν κόψιμο; (υπάρχει ένας αέρας 2 εκατοστών)

 

Ζητώ κατανόηση αν τα ερωτήματά μου δεν είναι εύστοχα (αναζήτησα απάντηση σε όλο το φόρουμ πριν ποστάρω)

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και προφανώς αναζητώ την υποστήριξη των συναδέλφων πολιτικών για το θέμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,

Συμπτωματικά έχω ασχοληθεί με βιομηχανικά εποξειδικά δάπεδα για 2-3 έτη και θα συμβούλευα τον αγαπητό συνάδελφο Ηλεκτρολόγο Μηχανικό να ακολουθήσει την εξής διαδικασία:

Έχοντας ως προϋπόθεση ότι το επίπεδο του υφιστάμενου δαπέδου μωσαϊκού δεν μπορεί ή δεν πρέπει να υψωθεί πάνω από 2-3 εκατοστά, το ιδανικότερο θα ήταν (έχοντας υπόψιν και την χρήση του χώρου) να προετοιμαστεί το μωσαϊκό (τρίψιμο και τοπική επισκευή με τσιμεντοειδή αναλόγως κατάστασης), αστάρωμα με εποξειδικό αστάρι 2 συστατικών και εφαρμογή εποξειδικού δαπέδου (βαφή ή αυτοεπιπεδούμενο), αφού ενδιαμέσως στοκαριστεί τοπικά όπου χρειάζεται για να εξομαλυνθούν οι ατέλειές του.

Εναλλακτικά θα πρότεινα, εάν και εφόσον το budget το επιτρέπει, σε περίπτωση που το μωσαϊκό είναι σε άθλια κατάσταση ή μη επαρκές από άποψη αντοχών, την πρότερη κατασκευή ενισχυμένης τσιμεντοκονίας ή βιομηχανικού τσιμεντοειδούς δαπέδου και μετά την διαδικασία εποξειδικού που περιέγραψα.

Αν ψάξεις την αγορά θα βρεις υλικά. Έχω ακούσει καλά λόγια για τη Neotex-www.neotex.eu

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.