Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

βάσει τ.μ και αν είναι κύρια και μοναδική ή άλλη

δες (
αν έχεις το civil θέλει λίγο προσοχή στο κύρια και μοναδική σε όλα τα φ.κ ή

αντίθετα στο άλλη σε όλα τα ΄φ.κ)

 

γ. Παράβολο
/αποδεικτικό είσπραξης υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου

ύψους 500
ευρώ για αυθαίρετη κατασκευή/χρήση μέχρι 50 τ.μ. ή για κτίριο κύριας και μοναδικής κατοικίας μέχρι 100 τ.μ.,

1.000 ευρώ
για κτίριο/χρήση άνω των 50 τ.μ. και μέχρι 100 τ.μ. ή για κτίριο κύριας και μοναδικής κατοικίας άνω των 100 τ.μ. και μέχρι 200 τ.μ.,

2.000 ευρώ
για κτίριο/χρήση άνω των 100 τ.μ. και μέχρι 1.000 τ.μ.,

4.000 ευρώ
για κτίριο/χρήση άνω των 1.000 τ.μ. και μέχρι 2.000 τ.μ. και

6.000 ευρώ για κτίριο/χρήση μεγαλύτερη των 2.000 τ.μ.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αθροίζω τα συνολικά τετραγωνικά αυθαιρέτου είτε κύριας είτε βοηθητικής χρήσης για να δώ σε ποια κλίμακα εμβαδού είμαι ; (κατηγορία άλλη κατοικία έχω) .

Οι λοιπές παραβάσεις προσαυξάνουν το παράβολο ή το έχω μπερδέψει;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

οι λοιπές δεν επηρεάζουν τίποτα (όταν είναι μόνο αυτές βγάζουν μόνο παράβολο 500)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καπου θα εχει ειπωθει, αλλα σορρυ δεν το βρισκω αυτη τη στιγμη, οποτε ρωτω:

Στο συστημα του τεε σε εντος οικισμου υπερβαση δομησης κατα 10μ2 βγαζει το προστιμο με βαση την τιμη ζωνης και οχι τα 2.000 €

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Η υπαγωγη ειναι ολοκληρωμενη και απομενει η υποβολη φακελου.

 

Επισης στα 2000 ευρω γιατι δε βγαζει σε εφαπαξ πληρωμη εκπτωση 20%?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο (που μας βασάνιζε καιρό) διευκρινίστηκε με την τελευταία σειρά ερωτ/σεων Θ4

Είναι μέρος του Νόμου?

Υπογράφει κανείς? Γιατί δεν υπογράφει κάποιος? Γιατί δεν έχει βγει μία κατάσταση με τις ερωτοαπαντήσεις που ισχύουν ενυπογράφως και να αποσυρθεί όποια βλακεία, και βγει επιτέλους μία εγκύκλιος που θα αποσαφηνίζει τι ισχύει και τι όχι. Το λογότυπο του υπέκα φαίνεται είναι νόμος. Σαν μάρκα είναι, πώς λέμε mercedes, audi, air Nike, έτσι είναι και το υπέκα, μία κερδοφόρα επιχείρηση, με τη διαφορά ότι δεν παράγει τίποτε πέρα από πρόστιμα, παπατζήδες και ευνουχισμένους οπαδούς του Αυνάν.

 

..........................

Επισης στα 2000 ευρω γιατι δε βγαζει σε εφαπαξ πληρωμη εκπτωση 20%?

Είναι που αναβαθμίστηκε το σύστημα

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Είναι μέρος του Νόμου?

ή αναφέρεται πουθενά στο νόμο ότι οι ερωταπντήσεις αποτελούν τον νόμιμο και τον εγκεκριμένο τρόπο υπολογισμού του προστίμου???

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ιαμβλιχε

το ζήτημα περί ισχύος των ερωτ/σεων είναι πολυσυζητημένο και συμφωνώ μαζί σου ότι ουσιαστικά κανένας δε θα μπορέσιε ποτέ να ζητήσει το λόγο αν δεν τις ακολουθήσουμε.

Επί του συγκεκριμένου όμως με την Θ4 προκύπτει (επιτέλους) μία ξεκάθαρη διευκρίνιση επί του λεκτικού της Εγκυκλίου(και πάλι όχι του νόμου, βέβαια) που προσπαθούσαμε να αποκωδικοποιήσουμε. Να φανταστείς ότι έχω συμμετάσχει σε διαφωνία υποστηρίζοντας το επιτρεπόμενα / επιτρεπόμενα και όχι το εγκεκριμένα / επιτρεπόμενα. Πλέον όμως θεωρώ το ζήτημα λυμένο και ακουλοθώ, αν και διαφωνώ επί της αρχής, το προτεινόμενο από τη Θ4. Ο καθένας φυσικά κρίνει κα πράττει όπως πιστεύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

 

έχω μια απορία για την οποία δε θυμάμαι να έχει δοθεί απάντηση...το πιθανότερο είναι κάπου να υπάρχει αλλά δεν το βρήκα...

 

Έχω περίπτωση ρετιρέ όπου έκλεισαν τμήμα του μπαλκονιού και μεγάλωσαν το σαλόνι τους και δημιούργησαν ένα επιπλέον δωμάτιο

(συνολικά επιπλέον 34,4 τμ για αρχικό διαμέρισμα 70τμ).

Εκτός από ΥΔ (50% ως 100%) παίζει να έχω και τίποτε άλλο?

Είναι οικοδομή του 1976 και δεν έχω ιδεατα στερεά κλπ....αλλά και αν είχα, λαμβάνεται υπόψη τέτοιου είδους παραβίαση? και αν ναι, πως?

 

Περιμένω τα φώτα σας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.