Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν σε άδεια του 1967 με τροποποίηση το 75 η ισόγεια αποθήκη μετρούσε στην δόμηση; Εχει γίνει σήμερα κατάστημα. Το κτίριο ειναι 2οροφο και πανω είναι κατοικία στην άδεια , όπως και σήμερα και το κάτω όπως ειπα ηταν αποθήκη στην άδεια.

Θα βάλω υπέρβαση δόμησης μόνο; Η θα βάλω αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση δόμησης: Το παράλογο φυσικά όπως έχει χιλιοειπωθεί είναι ότι αν δεν μετρούσε στην δόμηση το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο απότι αν μετρούσε και παέι με αλλαγή χρήσης.

Στο διάγραμμα κάλυψης αναφέρει μόνο για επιτρεπόμενη κάλυψη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή τον τελευταίο καιρό έχω αποσυρθεί λίγο από το θέμα του υπολογισμού προστίμων των αυθαιρέτων, ας βοηθήσει κάποιος στα παρακάτω.

 

Κύρια κ μοναδική κατοικία σε εκτός σχεδίου περιοχή με δόμηση 240 τ.μ. και κάλυψη 130 τ.μ. σύμφωνα με την άδεια του 85. Έχει γίνει υπέρβαση δόμησης 20 τ.μ. στο ισόγειο και 10 τ.μ. στο υπόγειο από κατασκευής.

Στο γήπεδο υπάρχουν ακόμη: 1) αποθήκη 30 τ.μ. χωρίς άδεια, εντός Δ, χτισμένη το 2005, 2) εξωτερικός χώρος τουαλετών 20 τ.μ. χωρίς άδεια, εντός Δ, χτισμένος το 2005, 3) αποθήκη 30 τ.μ.εντός Δ, τακτοποιημένη με Τρίτση, 4) εξωτερικός χώρος τουαλετών 15 τ.μ. εντός Δ, τακτοποιημένος με Τρίτση, 5) πισίνα 70 τ.μ. χωρίς άδεια, εντός Δ - νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο, αφού απέχει >1μ από τα όρια και τα θεμέλια, χτισμένη το 85, 6) κιόσκι 16 τ.μ. χτισμένο στη γωνία του γηπέδου.

 

Ερωτήσεις:

Α) Νοείται συντελεστής προκηπίου σε εκτός σχεδίου; Νομίζω ότι ισχύει το Δ ως ελάχιστη απόσταση απ’ όλα τα όρια, έτσι; Αν μια αποθήκη έχει κατασκευαστεί σε γωνία του παραπάνω γηπέδου παραβιάζει το Δ 2 φορές και άρα 1,4 Χ 1,4;

Β) Το κιόσκι πάει με αναλυτικό, αλλά συμμετέχει στον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης κάλυψης μόνο και όχι σε αυτόν της δόμησης;

Γ) Τα τακτοποιημένα με Τρίτση κτίσματα συμμετέχουν στον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης κάλυψης και δόμησης;

Δ) Η υπέρβαση του υπογείου συμμετέχει στον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης κάλυψης μόνο και όχι σε αυτόν της δόμησης; Στον υπολογισμό του προστίμου το υπόγειο επιβαρύνεται με τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης και κάλυψης;

Ε) Η πισίνα συμμετέχει στον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης κάλυψης και δόμησης; Στο Δ δε νομίζω, όπως γράφω παραπάνω. Επίσης, η πισίνα συμμετέχει κανονικά στον υπολογισμό προστίμου με τα τετραγωνικά της, επιβαρυμένη με συντελεστές δόμησης και κάλυψης, χωρίς κανένα μειωτικό συντελεστή, σαν να ήταν κλειστός κύριος χώρος 70 τ.μ.;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Α) Κάποια οδηγία, κάπου, ταυτίζει την παραβίαση προκηπίου των εντός με την παραβίαση Δ από το πρόσωπο του γηπέδου στα εκτός.

Για την διπλή παρΔ σε βρίσκω υπερβολικό! Έτσι κι αλλιώς δε γίνεται στο σύστημα.

Β) Το κίοσκι με αναλυτικό. Προσωπικά, ξεχνάω να το συνυπολογίσω στους συντ

Γ) Όχι

Δ) Το υπόγειο με ΥΔ ΒΧ και ΥΚ. Το συνυπολογίζω σε όλους τους συντ.

Ε) Η πισίνα όχι στους συντ και δεν επιβαρύνεται με συντ. Ο υπολογισμός γίνεται εκτός ΦΚ. Σημειώνονται τα μ2 στο αντίστοιχο κουτάκι στο κεντρικόπ πάνελ.

 

Η άδεια εκδόθηκε πριν γίνουν τα αυθαίρετα του Τρίτση;

Link to comment
Share on other sites

Α) @Sagiasd: Νομίζω αυτό που λες ότι είναι ερμηνεία της Λεμπέση και όχι επίσημη οδηγία. Πάντως το Δ είναι Δ δεν είναι προκήπιο, οπότε - προσωπικά - δεν θα το έβαζα έτσι. Επίσης δεν θα υπολόγιζα ποτέ το γωνιακό εις διπλούν. Χάραξε στο τοπογραφικό σου τη ζώνη του Δ και δες τι την παραβιάζει.

Β) Με αναλυτικό. Ούτε εγώ το βάζω στην κάλυψη εφόσον χρεώνεται με 500 € χωρίς να κοιτά δόμηση - κάλυψη. Δεν είναι λογικό - παντά κατά τη γνώμη μου - μια τέτοια παράβαση να συνυπολογίζεται στους συντελεστές που αφορούν τους άλλους χώρους και για το δικό της το πρόστιμο να είναι αδιάφορο το αν είναι εντός Δ, εκτός κάλυψης, κλπ κλπ (άμα ήταν έτσι τα υπόστεγα θα τα βάζαμε στη δόμηση ως χώρους κύριας χρήσης...)

Γ) Όχι και από μένα

Δ) Αν το υπόγειο είναι εκτός νομίμου περιγράμματος έχει ΥΚ. Στην ΥΔ συνυπολογίζεται κανονικά. Και είναι ΒΧ ανεξαρτήτως χρήσης

Ε) Συμφωνώ με Sagiasd

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια επιλεκτικη τακτοποιηση για καποια παραβαση για την οποια ο ιδιοκτητης πληρωνε ηδη προστιμο.

Τωρα θελει να τακτοποιησει κ τις υπολοιπες παραβασεις που εχει.

Κανω αιτηση να ανοιξει η δηλωση του σε προσωρινη και να προσθεσω τα υπολοιπα ή κανω καινουρια?

Link to comment
Share on other sites

sagiasd & Konstantinos_0711 ευχαριστώ πολύ

 

Έχουμε λοιπόν:

Ε) Συμφωνώ απόλυτα. Η πισίνα υπολογίζεται με τα τετραγωνικά της Χ 80 ευρώ / τ.μ. Επίσης, δε δέχεται συντελεστές (δε γίνεται) και δε συμμετέχει στον υπολογισμό τους.

Β) Συμφωνώ. Το αν θα πρέπει ένα κιόσκι που πάει με αναλυτικό να συμμετέχει στον υπολογισμό του συντελεστή κάλυψης, δεν το ξέρω σίγουρα. Είναι απορία μου, αν και θεωρώ ότι δε θα έπρεπε, όπως αναλύει και ο Konstantinos_0711.

Α) Για εκτός σχεδίου και κατασκευή αυθαίρετης αποθήκης στη γωνία του γηπέδου παραβιάζοντας το Δ 2 φορές προτείνετε δηλ. μία παραβίαση Δ και άρα Χ 1,4; Θεωρείτε υπερβολικό να μπει ως μέγιστη παραβίαση Δ - 1,4 και ταυτόχρονα μέγιστη παραβίαση προκηπίου - 1,8 (άσχετα αν δεν ορίζεται προκήπιο σε εκτός σχεδίου); Φαίνεται όντως too much!

Γ) Τα τακτοποιημένα με Τρίτση ή με άλλο νόμο λέτε ομόφωνα ότι δε συμμετέχουν στον υπολογισμό των συντελεστών. Λογικότατο.

Δ) Συμφωνώ ότι το υπόγειο μπαίνει ως ΒΧ και ΥΔ. Γιατί όμως sagiasd θεωρείς ότι έχει και ΥΚ; Νομίζω, όπως λέει και ο Konstantinos_0711, ότι ΥΚ έχει το υπόγειο μόνο όταν είναι εκτός νόμιμου περιγράμματος. Όσον αφορά στη συμμετοχή της υπέρβασης του υπογείου στον υπολογισμό των συντελεστών θεωρώ ότι συμμετέχει στο συντ. δόμησης σίγουρα. Στο συντ. κάλυψης όμως, αν είναι εντός νόμιμου περιγράμματος η υπέρβαση του υπογείου, γιατί να πρέπει να συμμετάσχει;

Link to comment
Share on other sites

Δ) Συμφωνώ ότι το υπόγειο μπαίνει ως ΒΧ και ΥΔ. Γιατί όμως sagiasd θεωρείς ότι έχει και ΥΚ; Νομίζω, όπως λέει και ο Konstantinos_0711, ότι ΥΚ έχει το υπόγειο μόνο όταν είναι εκτός νόμιμου περιγράμματος. Όσον αφορά στη συμμετοχή της υπέρβασης του υπογείου στον υπολογισμό των συντελεστών θεωρώ ότι συμμετέχει στο συντ. δόμησης σίγουρα. Στο συντ. κάλυψης όμως, αν είναι εντός νόμιμου περιγράμματος η υπέρβαση του υπογείου, γιατί να πρέπει να συμμετάσχει;

Συμφωνώ ότι μόνο σε χώρους που υπερβαίνουν την εγκεκριμένη κάλυψη, υπολογίζουμε συντ ΥΚ.

Από τη διατύπωσή σου όμως στο αρχικό σου ποστ:

Δ) Η υπέρβαση του υπογείου συμμετέχει στον υπολογισμό του συντελεστή υπέρβασης κάλυψης μόνο και όχι σε αυτόν της δόμησης; Στον υπολογισμό του προστίμου το υπόγειο επιβαρύνεται με τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης και κάλυψης;

... κατάλαβα ότι πρόκειται για ακριβώς τέτοια περίπτωση (αφού θεωρείς βέβαιη τη χρήση του συντ ΥΚ) και ότι το ερωτημά σου αφορούσε στη χρήση του συντ ΥΔ, για το οποίο αμφιβάλλεις λόγω (υπέθεσα) της μη προσμέτρησης υπογείων στον Σ.Δ. Επί αυτής της βάσης απάντησα.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.