Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Γεια σας. Να απευθυνω 2 ερωτησεις θα ηθελα με παρεμφερες περιοχομενο.

 

1. Τα επιτρεπομενα μεγεθη οποτε και τα μεγεθη αυθαιρεσιας θα τα μετραμε πια με βαση τον Ν.Ο.Κ η με βαση την Γ.Ο.Κ της χρονολογιας κατασκευης;

 

2. Ως συνεχεια της 1ης ερωτησης, τα μεγεθη των χωρων για τους οποιους θα μπορει να εκδοθει αδεια νομιμοποιησης θα υπολογιζονται μεσω Ν.Ο.Κ.;

 

Στις δικες μου περιπτωσεις εχω θεματα με τις πλαγιες αποστασεις. οι οποιες με Γ.Ο.Κ ειναι 3 + 0,1 ενω με Ν.Ο.Κ 2,5 + 0,05 και δεν ξερω ποσα τετραγωνικα να χρεωσω ως εντος δ. Επισης δεν εχω καταλαβει αν πρεπει να αφαιρεσω τα κλιμακοστασια απο τα τ.μ. υπερβασης, λογω των διαταξεων του Ν.Ο.Κ

 

Ευχαριστω για το χρονο σας και τη βοηθειας σας

Edited by dlef
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απεικονιζεται στην κατοψη δωματος της αδειας και αναφερεται ως ΑΠΟΘΗΚΗ.

Απλα μου κανει εντυπωση ηταν οτι δεν αναφερεται στο Διαγραμμα Καλυψης, αλλα εδωσε μια εξηγηση ο συναδελφος στην προηγουμενη σελιδα.....

ΙΑΣΟΝΑ εσυ λες οτι αν εχει απεικονιστει στην αδεια, τοτε:

- ΟΧΙ Υ.Υ

- 10μ2 ΥΔΒΧ και 20μ2 ΥΔΚΧ

Αν δεν φαινεται πουθενα, τοτε:

- ΝΑΙ Υ.Υ

- 30μ2 ΥΔΚΧ

Σωστα?

 

Σωστά...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε σκεψη πως θα δηλωσω παταρι που δεν υπηρχε σε αδεια του 59 και ας εγινε τοτε και ειναι περιπου το 40% του ισογειου.....

το παταρι εχει καθαρο υψος 2,08 δλδ ουτε για βοηθητικη χρηση του καταστηματος θα παρει αδεια ....

 

α τροπος......β.χ προ 83

β τροπος ...λοιπες παραβασεις

 

ακουω αποψεις :grin:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Μα το Α...

 

(το Β πώς σου ήρθε???)

 

:smile:

 

πηγαινε για αδεια χρησης ακταστηματος με υψος κατω απο 2.20 δλδ ουτε για βοηθητικο...ο υπαλληλος θα σου πει να δειξεις οτι ΔΕΝ ειναι προσβασιμο το παταρι για να παρεις την αδεια....θα ''δειξεις'' τοιχοποιια περιμετρικα........

επομενως θαναι σαν το παταρι πουχουν πολλα σπιτια πανω απο τα μπανια...

 

τα παταρια πανω απο τα μπανια αν τα δηλωνες με λοιπη παραβαση δεν θα τα πηγαινεις?

 

το ποτε εγινε εχεις ...

1. συσταση !! δυστυχως σε μενα δεν αναφερεται

2. ε9

3. ταπ δημου

4. δεη

 

7-0 και εγω Α ψηφιζω απλα επειδη παντα το κουραζω λιγο ειπα μηπως στις τρελλες ιδεες μου συμφωνει καποιος :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.