Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Βρίσκομαι σε νησί των Κυκλάδων και μου ζητήθηκε η βεβαίωση από μεσίτη (που του τη ζήτησε ο δικηγόρος)

για ακίνητο σε παραδοσιακό οικισμό. Έκανα αυτοψία στο ακίνητο με πρόσφατο τοπογραφικό συναδέλφου και διαπίστωσα ότι αφορά

σε παλαιά κατοικία (κατά την προσωπική μου γνώμη πολύ πριν του 1955).

Στη βεβαίωση φυσικά δεν μπορώ να γράψω ότι δεν έχει αυθαιρεσίες ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης καθώς δεν υπάρχει Οικοδομική Άδεια.

Τι πρέπει να γραφεί στη βεβαίωση αναρωτιέμαι...

 

 

συγχαρητήρια και για την αναβάθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχεις κάποιο νομιμοποιητικό έγγραφο, πως θα δώσεις βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα βεβαίωση παλαιότητας του Δήμου και μετά βεβαίωση που θα στηρίζεται στην βεβαίωση του δήμου και στο γεγονός πως δεν υπάρχει άλλο αυθαίρετο κτίσμα στο οικόπεδο.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Faethon11! Είχα μπερδευτεί γιατί από τη μια είχα τη δικηγόρο να επιμένει για βεβαίωση, ενώ εγώ θυμόμουν ότι τα προ του 1955 εξαιρούνται από τον 4014

(αλλά δεν ήξερα τι συμβαίνει και με τις βεβαιώσεις...)

Edited by ioannis76
Link to comment
Share on other sites

Και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη που να αναφέρει την παλαιότητα και ότι δεν εχει παραβάσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρια (προ του 55), εχω την εξης ερωτηση:

 

Σε πολυκατοικια προ του 55, για την οποια δεν υπαρχει φακελος αδειας (δινει χαρτι και η πολεοδομια), εχουν ινει εκτεταμενες αυθαιρεσιες σε ολους τους οροφους (ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ ΔΟΜΗΣΗΣ), καθως και στο δωμα.

 

 

Ερωτησεις:

 

1) Αν θελει κανεις να το μεταβιβασει, μπορει να το κανει χωρις ΒΕΒΑΙΩΣΗ, σωστα?

2) Τι εμποδιζει τον ιδιοκτητη να κανει σημερα που μιλαμε μια επιπλεον αυθαιρεσια, πχ. στο δωμα, οταν ξερει οτι δεν απαιτειται βεβαιωση για την μταβιβαση του?

3) Για τις υπαρχουσες αιθαιρεσιες, μπορει να γινει καταγγελια?

 

Με λιγα λογια, εχει λογο να το ενταξει ο ιδιοκτητης στον 4014 και αν ναι, με τι σχεδια θα γινει η υπαγωγη στον 4014? Ανασυσταση φακελου για ολο το κτηριο?...

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θέλει βεβαίωση. Ολες οι μεταβιβάσεις θέλουν.Αυτό που λέει ο νόμος είναι ότι οι αυθαιρεσίες που έγιναν πριν το 55 δε χρειάζεται να δηλωθούν στο Ν4014. Πως όμως αποδεικνύεται ότι είναι προ του 55? Με αεροφωτογραφία? Τώρα δεν μπορεί να κάνει αυθαιρεσία, έπρεπε να είχε γίνει πριν τις 28-7-11

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.