Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Που είναι το πρόβλημά σου!!-εμένα -αλλά δεν χρειάζεται "ντε και καλά" ανταπόδοση!!

Είδες  τα πρόβληματά μου -2 φορές μάλιστα-από αυτή την μη αποδοχή, είτε για προ του 55 είτε για προ του 83 κτίσματα

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αφού δικαιώθηκες από το ΣΥΠΟΘΑ, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Οπως θα ρωτούσα για αρνητικό βαθμό, έτσι και ρωτάω ευχαριστώντας για τον θετικό.

Link to comment
Share on other sites

Στις πολεοδομίες της περιοχής μου, εκδίδουν όχι μόνο ''πιστοποίηση νομ. περιγρ. προ ''55'' αλλά και 'πιστοποίηση νομ. περιγρ. προ ''83, σε στάσιμους οικισμούς''.

Προφανώς αφού πρώτα εκδοθεί "απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση" (από τον Περιφερειάρχη);

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΚΑΝΑ

δεν έχω πρόχειρη τώρα τη νομοθεσία, αλλά αν θυμάμαι καλά τα αυθαίρετα στους στάσιμους οικισμούς (άρθρο 21 του 1337/83) απλώς δεν είχαν υποχρέωση υποβολής της δήλωσης του άρθρου 15 του Ν. 1337/83 και θεωρούνταν ότι είχαν υπαχθεί αυτόματα σε αναστολή από την κατεδάφιση. Η πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος θέλει το κτίσμα να είναι σε καθεστώς εξαίρεσης από την κατεδάφιση (που γίνεται για κάθε κτίσμα ξεχωριστά σύμφωνα με το άρθρο 16 του Ν 1337/83).

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίσμα είναι προ του 1337/83 (συγκεκριμένα 31/01/1983) και είναι σε στάσιμο οικισμό έχει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση.

Αυτό πιστοποιείται με διοικητική πράξη και δεν προβλέπεται για παραδοσιακούς οικισμούς.  

Link to comment
Share on other sites

nzerman:

Από που προκύπτει η οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση (σε σχέση με την αναστολή που διατύπωσα στο #496) ;

Link to comment
Share on other sites

1337/83

 

ΑΡΘΡΟΝ-21:ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΑΣΙΜΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ.

@ΚΕΙΜΕΝΟ

Μπορεί να εξαιρεθούν από την υποβολή δηλώσεων κατά το Αρθ-15 του νόμου αυτού οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων που έχουν κατασκευαστεί πριν από την 31-1-83 και βρίσκονται σε οικισμούς που παρουσιάζουν στασιμότητα ανάπτυξης και οι οποίοι προσδιορίζονται με απόφαση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν εφαρμόζονται σε παραδοσιακούς οικισμούς.

@ΣΧΕΤ-ΝΟΜΕγκ-55493/9864/128/29-7-86 Εγκ-128/86

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.