Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

N.720/1977 και N 1337/1983


Aenor

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

σε περίπτωση κτίσματος που έχει νομιμοποιηθεί με το N.720/1977 είτε με τον N 1337/1983, θεωρείται στον υπολογισμό του προστίμου ότι έχει οικοδομική άδεια? Εφόσον στα δικαιολογητικά τον Νόμων αυτών υπήρχαν σχέδια που περιέγραφαν τα κτίσματα που υπάγονταν θεωρώ οτι έχουν ισχύ οικοδομικής άδειας.

 

Σε αντίστοιχο θέμα το ΤΕΕ αναφέρει για παράδειγμα οτι η ύπαρξη άδειας εργασιών μικρής κλίμακας (με σημαντικά μικρότερη διαδικασία σε σχέση με τους N.720/1977 και N 1337/1983) θεωρείται ως οικοδομική άδεια.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν έχεις αποκτήσει τίτλο οριστικής μη κατεδάφισης αυθαιρέτου με τον 720, τότε γιατί να το ξαναδηλώσεις με τον 4014; Έχεις τελειώσει πλέον. Αν έχεις και άλλες παρανομίες να τακτοποιήσεις, τότε ναι νομίζω ότι θα λειτουργήσει ως άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό είναι λάθος. ΚΑΙ στον 720 ΚΑΙ στον 1337 προβλεπόταν η έκδοση οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης.

 

Οι δηλώσεις 720 και 1337 είναι αποκλειστικά και μόνο τίτλοι προσωρινής αναστολής κατεδάφισης!!

 

Εφόσον δεν σας προσκομίζεται κανονική άδεια από τον ιδιοκτήτη, σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρείται ότι τα ακίνητα ΔΕΝ έχουν άδεια, έστω και αν έχουν δηλωθεί με αυτούς τους νόμους,

 

Για τον 720 συγκεκριμένα, απαιτείται ΚΑΙ εκεί διαδικασία οριστικής εξαίρεσης από την κατεδάφιση με απόφαση Περιφερειάρχη πλέον. Ο τίτλος του 1977 μπορεί να αναγράφει ''νομιμοποίηση'', ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Αποτελεί τίτλο ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ αναστολής κατεδάφισης.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά το τίτλο οριστικής μη κατεδάφισης τον παίρνεις στο τέλος. μετά δεν εχεις άλλες υποχρεώσεις!!

πως μπορω να κάνω ένα attachment μιας εικόνας;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακίνητο με 720/77 αλλά έχει σφραγίδα πίσω "ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ...." και σύμφωνα με τις ερωταπαντήσεις, δεν θα κάνω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όχι.... (Οριστική εξαίρεση...) Πάντως κι εγώ για το δικό μου δεν το συζητάω... Οριστική = οριστική... δεν θα ξαναμάθουμε ελληνικά....

Τώρα αν θα έπρεπε να μπεί για π.χ. μελλοντική δυνατότητα εκτέλεσης εργασιών... δεν ξέρω... δεν με αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και εγω ως ιδιοκτήτης κατοικίας η οποία έχει οριστική εξαίρεση απο κατεδάφιση με τον 720/77 δεν προχωρώ σε καμία άλλη διαδικασία. Εξάλλου και με τον 4014 δεν νομιμοποιείται κατι απλά "αναστέλλεται η επιβολη κυρώσεων για 30 χρόνια. Εφόσον το κτίρο εξαιρέθηκε οριστικά δεν απαιτείται άλλη "εξαίρεση" ή "τακτοποιήση" ή όπως αλλιως φοροεισπρακτικά θελουν να το ονομάσουν για να γεμίσουν τα ταμεία. (Σχετική απάντηση η Β-19 ΥΠΕΚΑ.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.