Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

N.720/1977 και N 1337/1983


Aenor

Recommended Posts

Συνάδελφοι στα πλαίσια του Ν. 1337/83 υπήρχε η υποχρέωση δήλωσης του ιδιοκτήτη και μετα του μηχανικού του για την ορθότητα των στοιχείων (με συνημμένο τοπογραφικο, κάτοψη κλπ). Αυτές ήταν οι φάσεις α' και β΄ που αναφέρονται συχνά τελευταίως?

Πελάτης μου προσκόμισε δήλωσή του για αυθαίρετο κτίσμα με το Ν. 1337.Κατά δήλωσή του το κτίσμα ήταν 48 τ.μ. Επίσης, μου προσκόμισε απόδειξη πληρωμής 10.000 δρχ, και απόδειξη πληρωμής προστίμου (6.600 δρχ) και απόδειξη πληρωμής μηχανικου. Δεν θα έπρεπε να μου δώσει και αντίγραφο δήλωσης του μηχανικού? Στη δήλωση του ιδιοκτήτη αναφέρεται αυθαίρετη επιφάνεια 48 τ.μ ενώ στο τοπογραφικό (για την τότε δήλωση) του μηχανικού αποτυπώνεται επιφάνεια 68 τ.μ.Η σημερινή κατάσταση είναι κατοικία περίπου 120 τ.μ με επιπλέον 60 τ.μ στεγασμένες βεράντες.

Πήγα σήμερα πολεοδομία και στο βιβλίο καταχωρήσεων των δηλώσεων του Ν. 1337 ο αριθμός δήλωσής του δεν υπήρχε. Καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και πάλι. Κτίριο το οποίο είχε υπαχθεί στον Ν.720/77, αλλά δεν έχει οριστική αναστολή από κατεδάφιση, παρά μόνο προσωρινή θα πρέπει να ενταχθεί στον Ν.4014 ή ισχύει και για αυτές τις περιπτώσεις το Άρθρο 23, παρ. 2δ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Στις ερωτήσεις που έχουν δώσει στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ, και πιο συγκεκριμένα στην ερωταπάντηση 29, αναφέρεται ρητά ότι αν υπάρχει εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 1337/83 (άρα δική μου παρατήρηση και με τον 720/77), τότε στον φύλλο υπολογισμού προστίμου απαντάμε ναι στην ερώτηση αν υπάρχει οικοδομική άδεια. Δείτε το. Εγώ πάντως μια περίπτωση που έχω την έκανα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αν παμε να ερμηνευσουμε το νομο μονοι μας, οπως καλουμαστε εξαλλου λογω της προχειροτητας του, η λεξη "οικοδομικη αδεια" εχει την εννοια του στελεχους αδειας κατα λεξη. Επισης εχει την εννοια οτι ο ταδε ιδιοκτητης μια φορα στη ζωη του ξηλωθηκε για το ακινητο του πληρωνοντας τις αντιστοιχες εισφορες.

 

Ο 1337 εξαλλου προεβλεπε την ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ της διαδικασιας νομιμοποιησης, περνωντας τη Γ φαση καθως και τη διαδικασια εκδοσης οικοδομικης αδειας εντος "ευλογου χρονικου διαστηματος". Θεωρω λοιπον οτι 28 χρονια ειναι αρκετα ευλογο χρονικο διαστημα για οσους ειχαν ολοκληρωσει τη Β φαση, να περασουν τη Γ καθως και την εκδοση της αδειας.

 

Επομενως η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εφοσον ο καθε ιδιοκτητης ΔΕΝ την ολοκληρωσε, ΔΕΝ δικαιουται το μειωτικο συντελεστη της οικοδομικης αδειας.

 

Αλλο πραμα η οικοδομικη αδεια, αλλο πραμα η βεβαιωση προσωρινης αναστολης κατεδαφισης που εδινε η Β φαση. Η ΙΕΚΕΕΜ μπορει να εχει τη δικη της αποψη, μιας και ο νομος λογω της προχειροτητας του το επιτρεπει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Έχω έναν πελάτη που θέλει να νομιμοποίηση την αυθαίρετη κατοικία του αλλά δεν έχει όλα τα στοιχεία .Μου έφερε ότι χαρτιά έχει στα χέρια του. Σε μία αίτηση του πατέρα του (από τον οποίο κληρονόμησε την αυθαίρετη κατοικία) αναγράφει ότι η κατοικία εξαιρείται της κατεδάφιση σύμφωνα με τον νόμο 720/6-10-77 όμως Δεν υπάρχει κάποιο επίσημο χαρτί. Πώς μπορώ εγώ να το μάθω αν ισχύει;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Έχω έναν πελάτη που θέλει να νομιμοποίηση την αυθαίρετη κατοικία του αλλά δεν έχει όλα τα στοιχεία .Μου έφερε ότι χαρτιά έχει στα χέρια του. Σε μία αίτηση του πατέρα του (από τον οποίο κληρονόμησε την αυθαίρετη κατοικία) αναγράφει ότι η κατοικία εξαιρείται της κατεδάφιση σύμφωνα με τον νόμο 720/6-10-77 όμως Δεν υπάρχει κάποιο επίσημο χαρτί. Πώς μπορώ εγώ να το μάθω αν ισχύει;

 

Επειδή σε ιδιόκτητο συμβαίνει να έχω τις δηλώσεις του Ν 720/77 στο πίσω μέρος αναγράφεται "τίτλος προσωρινής εξαιρέσεως απο την κατεδάφιση" και στη δεύτερη δήλωση "τιτλος οριστικης εξαιρέσεως...". Από τα μέχρι τώρα λεγόμενα και γραφόμενα προκύπτει ότι για ακίνητο που έχει δηλωθει με τον 720/77 και έχει και τις 2 φασεις δεν απαιτείται να υπαχθεί στο Ν, 4014. Οι επιπλεόν αυθαίρετες προσθήκες θα υπαχθούν.

Ενδεχομένως μια επίσκεψη στην πολεοδομία στο τμήμα αυθαιρέτων να βοηθήσει στην ανεύρεση του φακέλου του πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ιδιοκτήτης σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο εκτός σχεδίου, ολοκλήρωσε τη β'φαση του ν.1337/83 (γ' φάση δεν υπήρξε καθώς δεν έχει μπει ακόμη η περιοχή σε σχέδιο) για ένα ισόγειο-κατοικία και ένα υπόγειο-αποθήκη. Έχουν γίνει αυθαίρετες προσθήκες.

 

1)Στην ερώτηση αν έχει οικοδομική άδεια, τι απαντώ? (σχέδια, υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και τεχνική έκθεση μηχανικού για τη β' φάση τα έχω στα χέρια μου)

2) Τσιμεντόστρωση περιβάλλοντος χώρου το δηλώνω στο 13 η να μην το δηλώσω καθόλου??

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.