Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΣΑΥ - ΦΑΥ


Adavis

Recommended Posts

Συνάδελφοι

κάντε σας παρακαλώ τον κόπο και διαβάστε ολόκληρο το θέμα. Το ΣΑΥ-ΦΑΥ υπάρχει στα downloads και δεν αποστέλεται με email

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι-ισσες.

Που θα μπορούσα να βρω έντυπα (κάποιο προσχέδιο) ΣΑΥ-ΦΑΥ, προυπολογισμό-ημερομήσθια που να αφορούν σε κατεδάφιση κτιρίου και όχι σε ανέγερση νέας οικοδομής;

Υπάρχει κάτι στα downloads το οποίο δε πρόσεξα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας. ειμαι νεος στο forum. θα μπορουσα να το εχω κι εγω το υποδειγμα? ευχαριστω εκ των προτερων. το μειλ μου ειναι [email protected]

 

edit: ok. συγγνωμη. το βρηκα. πρωταρης βλεπετε...

 

 

Παρακαλώ, μη διαχωρίζετε την απάντησή σας. Με την "επεξεργασία" (επάνω δεξιά) μπορείτε να προσθέσετε ή να διορθώσετε τη δημοσίευσή σας. Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

Καλωσήρθες στο forum.

anka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μήπως μπορεί κάποιος να μου αποστείλει σαυ-φαυ για νομιμοποίηση αυθαιρέτου?το mail μου είναι [email protected].σας ευχαριστώ πολύ.

 

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

Να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση πριν δημοσιεύσεις κάτι. Το θέμα σου έχει ξανασυζητηθεί. anka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΣΑΥ-ΦΑΥ κατασκευής ιδιωτικού έργου, υπάρχει πρότυπο;

Αναφέρομαι στο σχέδιο ασφάλειας και υγείας της κατασκευαστικής φάσης που υποχρεώνεται να συντάξει και να έχει στο εργοτάξιο ο Ανάδοχος της Κατασκευής.

Απο το κράτος δεν υπάρχει καποια φόρμα μόνο γενικες οδηγίες για το τι πρεπει να περιγράφει, οποτε γραφει ο καθένας όπως κρίνει, έχει κανεις καποιο δείγμα να παραδειγματιστούμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το ΤΕΕ έχει εκδόσει υποδείγματα ΣΑΥ και ΦΑΥ (μαζί με παράδειγμα εφαρμογής) που δημοσιεύονται στα τεύχη 2003 και 2004 του ενημερωτικού του Δελτίου.

 

δες και εδώ:

http://147.102.46.12/safe/ie/method/method-ndx.htm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχέδιο Ασφάλειας και Υγιεινής, είναι το σωστό νομίζω.

 

Υπάρχουν 2 τέτοια κατά την άποψή μου.

 

1) απλά να λες ότι το έκανες και να είναι ένα 5σέλιδο της πλάκας, που σε κατοχυρώνει όμως νομικά.

 

2) Πλήρης μελέτη και σύνταξη του τεύχους.

 

Το 2ο που έχω εξελίξει για τον εαυτό μου, μετά από 6 χρόνια διαρκούς διόρθωσης το παρέχω και παρείχα προς απαιτητικούς εργολάβους από 500 έως 2000 €. Μου έχει βγει έως και 100 σελίδες.

 

Του ΤΕΕ είναι αρκετά καλό αρκεί να ασχοληθείς και λίγο. Από εκεί ξεκίνησα την εξέλιξη του δικού μου, διαβάζοντας παράλληλα τη νομοθεσία και εμπλουτίζοντας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Τελικα υπό συνθήκες πανικού και πίεσης χρόνου επιλεχθηκε η υποχρεωτική λύση (1) ψάχνοντας σε διαφορους νόμους και ενημερωτικα φυλλάδια και πολυ αυτοσχεδιασμό.

Θα το ψαξω αυτό που μου λέτε γιατι καποια στιγμή και αναλόγως με την φάση της κατασκευης θα πρέπει να αναθεωρηθεί και το ΣΑΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.