Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρελέ (ΔΔΕ)


ΟΩΝ

Recommended Posts

μέχρι το 2005 ο νόμος δεν σε υποχρέωνε να έχεις ΔΔΕ στην εγκατάσταση . Αν θυμάσαι το σκηνικό με τα σίδερα made in china που εξαιτίας αυτών πέθαναν τρία άτομα (ο κος Σαρρής σε ένα σεμινάρίο για το HD384 μας είχε εξηγήσει πως προκλήθηκαν τα ατυχήματα), έγινε υποχρεωτική η σύνδεση ενός ΔΔΕ στην εγκατάσταση ,ανεξαρτήτως χρήσης. Η θεμελιακή γείωση δεν την επιβάλει ο νόμος , προτείνεται ως κύριο μέσο προστασίας, άσχετα (αν δεν κάνω λάθος, αν κάνω συγχωρέστε με αλλά αυτό γνωρίζω) την επέβαλε η εκάστοτε πολεοδομία ως υποχρεωτική σε κάθε νεοανεγερθέν κτίριο .

Link to comment
Share on other sites

Από 5 Σεπτεμβρίου του 2006 είναι υποχρεωτικό το ρελε διαρροής με νόμο σε όλες της ηλεκτρικές εγκατάστασεις.Επίσης στο ίδιο ΦΕΚ αναφέρεται και η θεμελιακή γείωση είναι υποχρεωτική σε όλες τις νέες εγκαταστάσεις που κατασκευάζονται με σκυρόδεμα μετά την 5/9/2005.Η πολεοδομία αγαπητέ Stavro δεν μπορεί να επιβάλλει κάτι αν δεν είναι νόμος του κράτους.

Link to comment
Share on other sites

Την θεμελιακη γειωση δεν την επιβαλει καμια πολεοδομια,  ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ και η απαιτηση αυτη ειναι νομος του κρατους. φεκ 1222/06 Β κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάσαι το σκηνικό με τα σίδερα made in china που εξαιτίας αυτών πέθαναν τρία άτομα (ο κος Σαρρής σε ένα σεμινάρίο για το HD384 μας είχε εξηγήσει πως προκλήθηκαν τα ατυχήματα),

 

Το θυμάμαι εγώ, γινόταν της πόπης στα κανάλια για λίγες μέρες και έβγαιναν ηλεκτρολόγοι στα παράθυρα των δελτίων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα.

προτείνεται να βαλω σε σπίτι ΔΔΕ με αυτόματη επαναφορά και αν ναι με τί χρόνο επαναφοράς? το θέλω περισσότερο για το ψυγείο μην τυχών πέσει και λέιπω

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγειο παιρνει απο δικο του αποκλειστικο κυκλωμα ή την γραμμη την μοιραζονται και αλλα φορτια? Αν ισχυει το πρωτο, βαλε ενα 2P ρελε που θα εχει μονο το ψυγειο. Αν την γραμμη την μοιραζονται και αλλα φορτια δεν ξερω, το πιο πιθανο ειναι το προβλημα να συνεχισει να υπαρχει. Τα ρελε αυτα ποσες φορες προσπαθουν να επαναφερουν? Θα προτιμουσα να τραβηξω νεα γραμμη για το ψυγειο βασικα...

Link to comment
Share on other sites

στα σχέδια είμαι ακομα καλως ερχόντων των πραγματων μεχρη καλοκαιρι θα φτιάξω για μένα ενα σπιτακι.  εγω ασχολούμε σαν τεχνικος σε βιομηχανικο επιπεδο που εκεί εχουμε ετοιμα τυποποιημενα πραγματα οπότε τα τις οικίας δεν τα ξερω καλα. απλα την έπεσα στο διαβασμα για συνεργασία με αυτον που θα υπογραψει την εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.