Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 1 Ψήφοι

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου


  • Please log in to reply
74 απαντήσεις στο θέμα

#1 panky

panky

    Νέο Μέλος

  • Members
  • Pip
  • 18 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 25 Αύγουστος 2008 - 14:53

Απορια!! θελω να βγαλω αδεια σε οικοπεδο 4 στρ. π.χ εκτος σχεδιου για καταστημα και κατοικια στον α΄οροφο. Οι οροι δομησης που ισχυουν για κατοικια ειναι : καλυψη 10%, δομηση 0.2, οριο max 600 τ.μ ενω για καταστημα: καλυψη 20% ,δομηση 0.2, οριο max 200 τ.μ. Ποιο χρησιμοποιω? μπορει η συνολικη δομηση να ειναι πανω απο 200 τ.μ;; π.χ καταστημα 150τ.μ κατοικια 100τ.μ;; thanks!!
  • 0

#2 avgoust

avgoust

    Συντονιστής

  • Moderators
  • 2.456 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 25 Αύγουστος 2008 - 15:49

Αν μιλαμε για περιοχη που ισχυει το ΦΕΚ 270 ειναι αδυνατον να κανεις 600 μ2 κατοικιας σε 4 στρεμματα.

Το οριο των 600 μ2 ισχυει για περιπτωσεις αμιγους χρησης γραφειων - καταστηματων.
  • 0

#3 panky

panky

    Νέο Μέλος

  • Members
  • Pip
  • 18 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 25 Αύγουστος 2008 - 18:09

ευχαριστω avgoust,
δεν μπορει να ξεπερναει τα 200 τ.μ !
http://www.kkenginee...985-FEKD270.txt
  • 0

#4 ilias

ilias

    Υπερ-Συντονιστής

  • Υπερ-Συντονιστές
  • 3.860 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 10 Νοέμβριος 2009 - 19:57

sos και από μένα παιδιά σε σχέση με την εκτός σχεδίου δόμηση!
Γήπεδο 7.000 μ2 άρτιο και οικοδομήσιμο βρίσκεται σε περιοχή όπου σχεδιάζεται ΒΙΠΕ, αλλά δεν έχουν εγκριθεί οι οριστικές μελέτες για να εφαρμοστούν. Από Πολεοδομία μου είπαν πως πάω με όρους δόμησης για τα εκτός σχεδίου.
Άρα δόμηση 0,20!
Με ενδιαφέρει η κατασκευή καταστήματος, οπότε με βάση το άρθρο 166 το κτίριό μου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 600 μ2!
Λοιπόν:

1. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η παρέκκλιση που αναφέρεται στο του ιδίου άρθρου, με βάση την οποία η δόμηση μπορεί να υπερβαίνει τα 600 μ2 αν ο συντελεστής δόμησης δεν υπερβαίνει το 0,20!
Αφού έχει ούτως η άλλως συντελεστή 0,20 άρα πάω κατ΄ευθείαν στην παρέκκλιση και δομώ 0,20x7.000=1.400 μ2???

2. Επίσης μου είπαν να κοιτάξω και το άρθρο 6 του Π.Δ. 81/80.
Αυτό γιατί να το κοιτάξω από τη στιγμή που ακόμα δεν είναι ΒΙΠΕ η περιοχή?

3. Έχει διαφορά αν το κτήριο είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα ή μεταλλικό??? Το ρωτάω γιατί ο καθ΄όλα αγενής υπάλληλος της Πολεοδομίας μου πέταξε κάτι τέτοιο, ότι δηλαδή υπάρχει πριμοδότηση για το μεταλλικό, αλλά όταν τον ρώτησα γιατί με παρέπεμψε να βρω το νόμο!!!!
  • 0

#5 DAG

DAG

    Παλιό Μέλος

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΙΟΝΙΟ
Offline

Δημοσίευση 10 Νοέμβριος 2009 - 20:47

Πήγαινε για μεταλλική (βιδωτή) εμπορική αποθήκη ΣΔ=0.4
  • 0

#6 netmin909

netmin909

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 312 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
Offline

Δημοσίευση 10 Νοέμβριος 2009 - 21:04

Νομίζω ότι στην εμπορική αποθήκη δεν μπορείς να κάνεις πώληση λιανικής.
Αλλα δεν ειμαι και σίγουρος.
  • 0

#7 ilias

ilias

    Υπερ-Συντονιστής

  • Υπερ-Συντονιστές
  • 3.860 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 10 Νοέμβριος 2009 - 21:05

Συνάδελφοι αυτά που αναφέρονται?
  • 0

#8 netmin909

netmin909

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 312 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
Offline

Δημοσίευση 10 Νοέμβριος 2009 - 21:16

Σε ποια περιοχή είσαι?
  • 0

#9 ilias

ilias

    Υπερ-Συντονιστής

  • Υπερ-Συντονιστές
  • 3.860 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 10 Νοέμβριος 2009 - 21:37

netmin909 έχεις π.μ.
  • 0

#10 DAG

DAG

    Παλιό Μέλος

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΙΟΝΙΟ
Offline

Δημοσίευση 10 Νοέμβριος 2009 - 22:03

Συνάδελφοι αυτά που αναφέρονται?


εκτος σχεδιου 1985
  • 0