Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Tοιχοποιΐες από Alfa Block / Ytong


belbos

Recommended Posts

Να σαι καλά. Ευχαριστώ για τις λύσεις σου.

 

 

ΥΓ: Ένα αεροσκάφος με βλάβη κατά την πτήση δεν σημαίνει ότι θα συντριβεί. Η επιδιόρθωση της βλάβης απαιτείται συνεργασία μηχανικού και χειριστή.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον μηχανικό τον έφερα όταν ξεκίνησε το φαινόμενο. Δηλαδή ένα χρόνο μετά

 

Την ανακαίνιση, μου την έκανε κατασκευαστικό γραφείο. Με συμβόλαιο και εγγύηση ενός χρόνου κλπ.

Μιλάμε για Αθήνα.

σιδερα , και σε αυτην την περιπτωση υπηρξε εμπλοκη μηχανικου τοσο στην κατασκευη οσο και στην μετεπειτα "διαγνωση"

καποια στιγμη πρεπει να σταματησετε να τα ριχνετε ολα στον πελατη "που κανει του κεφαλιου του" , "που διαλεξε με βαση την φθνοτερη προσφορα" , "που τα ξερει ολα και δεν χρειαζεται μηχανικους για να κανει μια ανακαινιση" κλπ γραφικα.

 

γιατι δεν μπορει κανενας σας να δεχτει οτι υπαρχουν αχρηστοι συναδελφοι σας στην οικοδομη ?

 

ο μακεδονας πληρωσε κατασκευαστικο γραφειο (κατα πασα πιθανοτητα με αρχιτεκτονα μηχανικο) για μια ανακαινιση , που μονο και μονο λογο γραφειου και εγγυησης κλπ την πληρωσε παραπανω απο οτι αν εκανε του κεφαλιου του και επρεπε να κυνηγαει μονος του τα συνεργεια και αποδεικνυεται οτι ουτε εναν εσωτερικο τοιχο δεν μπορεσανε να κανουνε σωστα.

απευθυνεται παλι σε μηχανικο για λυση.

 

προσπαθει λοιπον να βρει τον πλεον ανεξοδο τροπο για να διορθωσει τις χαζομαρες ενος μηχανικου και εσυ ακομα τον ειρωνευεσαι.

δεν βρισκω καποια λογικη στην ολη αντιμετωπιση (οχι μονο εκ μερους σου φυσικα)

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

ο μακεδονας πληρωσε κατασκευαστικο γραφειο (κατα πασα πιθανοτητα με αρχιτεκτονα μηχανικο) για μια ανακαινιση , που μονο και μονο λογο γραφειου και εγγυησης κλπ την πληρωσε παραπανω απο οτι αν εκανε του κεφαλιου του και επρεπε να κυνηγαει μονος του τα συνεργεια και αποδεικνυεται οτι ουτε εναν εσωτερικο τοιχο δεν μπορεσανε να κανουνε σωστα.

απευθυνεται παλι σε μηχανικο για λυση.

 

προσπαθει λοιπον να βρει τον πλεον ανεξοδο τροπο για να διορθωσει τις χαζομαρες ενος μηχανικου και εσυ ακομα τον ειρωνευεσαι.

δεν βρισκω καποια λογικη στην ολη αντιμετωπιση (οχι μονο εκ μερους σου φυσικα)

 

Από ποθ προκύπτει ότι το κατασκευαστικό γραφείο έχει σχέση με μηχανικό. Δυστηχώς τα περισσότερα "κατασκευαστικά γραφεία" τα έχουν μη μηχανικοί. Βέβαια υπάρχουν και πολλοί συνάδελφοι που είναι άσχετοι με την κατασκευή και αναλαμβάνουν δουλειές

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα ας το διευκρυνησει ο ανθρωπος, αλλα και παλι δεν μπορουμε να υποχρεωνουμε τον ιδιωτη να ελεγχει τα πτυχεια των "κατασκευαστων".

 

αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι γενικα οταν καποιος ιδιωτης μπει να δηλωσει μια αστοχια η πρωτη απαντηση που παιρνει ειναι του στυλ "μεγαλε ας πληρωνες μηχανικο για να μην ειχες προβλημα" και μετα πεφτει εμπαιγμος.

 

εδω ο ανθρωπος τα εσκασε (ειτε εχει μηχανικο η "κατασκευαστικη" ειτε οχι - οι περισσοτεροι παντως παρουσιαζουν "αρχιτεκτονικη μελετη" του υπο ανακαινιση χωρου) και δεν πηγε να παρει εναν χτιστη εναν μπογιατζη και εναν πλακα για να κανει την δουλιτσα του οικονομικα και "μαστορικα" και του την λετε και απο πανω.

 

δεν επιμενω οτι ντε και καλα πρεπει να βρεθει λυση τσαμπα και εξαποστασεως αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει να το μαθει καποιος χωρις να νιωθει και ενοχος. Δηλαδη αν , λεμε αν, υπηρχε μια μαγικη ρυτηνη που μπορει να σφραγισει τις ρωγμες και να βαφτει και ολα καλα και τυχαινε να το ξερει καποιος απο δω μεσα δεν θα ηταν κερδος να το μαθει? μπορει ρε παιδι να υπαρχει κατι που δεν ειναι τοσο προφανες η το αντιθετο να εχει δουλεχει καποιος αυτο το υλικο και να εινια πατατα οποτε να μαθουμε οτι "μεγαλε αστο δεν κραταει, δυστυχως πρεπει να σοβαντισεις απο την αρχη"

 

εγω προσελαβα αρχιτεκτονα επιβλεπων (και μελετητη και συμβουλο και καλο παιδι εδω που τα λεμε και εμπειρος στις ανακαινισεις κατα γενικη ομολογια) στην ανακαινιση μου , εσκασα το συνολο 80+ (με συσκευες, με φπα, με λοιπα κερατιατικα) , και τις κακοτεχνειες τελικα δεν τις απεφυγα - το ευτυχημα ηταν οτι επειδη εμενα μολις 2 οροφους μακρυα απο το υπο ανακαινιση μπορουσα και εβλεπα την προοδο το βραδυ οποτε μπορουσαμε να διορθωσουμε 5-6 πραμματα μετα απο πολυ συζητηση. αν δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα και δεν ημουνα - κατα καποιο τροπο - της δουλειας θα ημουνα αλλος ενας ιδιωτης που θα ειχε πληρωσει μισο διαμερισμα για να κλαιγεται στο τελος. Το επιπεδο στην οικοδομη ειναι κατα το μεσο ορο χαμηλο ενω οταν γινει η ματσακονια κανενας δεν ειναι διατεθιμενος να βρει λυσεις  (που παντα υπαρχουν) - το πρωτο που ακους ειναι "αυτο δεν γινεται".

Link to comment
Share on other sites

pankrok να ήξερες τι τρέξιμο έκανα και τι κακοτεχνίες πρόλαβα.....να σου πω μόνο, ότι ο υδραυλικός ήθελε να τρυπήσει κολώνα.....για να περάσει σωλήνα.

Εν πάση περιπτώση, όπως έγραψα πλήρωσα κατασκευαστικό γραφείο, με εμπειρία ανακαινίσεων σε άλλα σπίτια(τα είδα και εγώ) με συμβόλαιο και ... με  αποδείξεις(τις οποίες δεν τις δέχτηκε η εφορία) :mrgreen: .

Για να καταλάβετε τον ξεπλήρωσα 6 μήνες μετά που μπήκα μέσα, για να έχω κάποια εγγύηση. Φυσικά την χρησιμοποίησα στα υδραυλικά, όπου έφερα δικό μου και του τα αφαίρεσα από το υπόλοιπο.

 

 

Η ουσία είναι ότι προσπαθώ να βρω το κατάλληλα μίγμα για να διορθώσω την σίγουρη κακή τοποθέτηση. Μίλησα ήδη με τρεις κορυφαίες εταιρείες παραγωγής Οικοδομικών χρωμάτων , και οι δύο από αυτές μου απάντησαν με επαγγελματικό τρόπο, άμεσα και γρήγορα. Φυσικά τους έστειλα και φωτογραφίες. Το αστάρι, ο στόκος που πρέπει να χρησιμοποιηθούν,  πρέπει να είναι για πορομπετόν. Ακόμα και η αραίωση είναι διαφορετική. Οι μάστορες χρησιμοποίησαν το ίδιο αστάρι(βιβεχρωμ) σε όλο το σπίτι.

Γι'αυτό ζήτησα και την εμπειρική σας βοήθεια και όχι ειρωνικές λύσεις όπως αυτή του σιδερά.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά. Ευχαριστώ για τις λύσεις σου.

Από εμένα δεν πήρες και δεν θα πάρεις καμία λύση.

1)Σκόπιμα δεν επέλεξες την συμβουλή και την επίβλεψη μηχανικού ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

2)Σκόπιμα συνεχίζεις να ψάχνεις το τζάμπα.

3)Αν έχεις χρήματα φτιάχνεις και φτιάχνεις σωστά και όπως προβλέπεται,αν δεν έχεις δεν φτιάχνεις και αυτό να το καταλάβετε επιτέλους σε αυτή την χώρα,όσοι μείνατε.

4)Δεν με πληρώνουν Έλληνες εδώ και καιρό.

5)Δεν θα κοροιδέψω κανέναν προσφέροντας έτοιμες λύσεις από απόσταση,στο έγραψα 2 φορές και δεν πήγε το μυαλό σου ακόμα στο τι εννοώ.

 

 

 

ΥΓ: Ένα αεροσκάφος με βλάβη κατά την πτήση δεν σημαίνει ότι θα συντριβεί. Η επιδιόρθωση της βλάβης απαιτείται συνεργασία μηχανικού και χειριστή.

 

Bravo.Συμφωνούμε απόλυτα.

Να συνεργαστείς με ένα μηχανικό που γνωρίζει με σάρκα και οστά και όχι στο τσαμπέ από εδώ μέσα με τον καθένα να λέει ότι νομίζει σωστότερο,πίσω από ένα ψευδώνυμο.

 

 

 

 

σιδερα , και σε αυτην την περιπτωση υπηρξε εμπλοκη μηχανικου τοσο στην κατασκευη οσο και στην μετεπειτα "διαγνωση"

καποια στιγμη πρεπει να σταματησετε να τα ριχνετε ολα στον πελατη "που κανει του κεφαλιου του" , "που διαλεξε με βαση την φθνοτερη προσφορα" , "που τα ξερει ολα και δεν χρειαζεται μηχανικους για να κανει μια ανακαινιση" κλπ γραφικα.

 

γιατι δεν μπορει κανενας σας να δεχτει οτι υπαρχουν αχρηστοι συναδελφοι σας στην οικοδομη ?

 

ο μακεδονας πληρωσε κατασκευαστικο γραφειο (κατα πασα πιθανοτητα με αρχιτεκτονα μηχανικο) για μια ανακαινιση , που μονο και μονο λογο γραφειου και εγγυησης κλπ την πληρωσε παραπανω απο οτι αν εκανε του κεφαλιου του και επρεπε να κυνηγαει μονος του τα συνεργεια και αποδεικνυεται οτι ουτε εναν εσωτερικο τοιχο δεν μπορεσανε να κανουνε σωστα.

απευθυνεται παλι σε μηχανικο για λυση.

 

προσπαθει λοιπον να βρει τον πλεον ανεξοδο τροπο για να διορθωσει τις χαζομαρες ενος μηχανικου και εσυ ακομα τον ειρωνευεσαι.

δεν βρισκω καποια λογικη στην ολη αντιμετωπιση (οχι μονο εκ μερους σου φυσικα)

 

Που ακριβώς έδωσα εγώ εδώ μέσα την εντύπωση ότι συμφωνώ με όλα στον Έλληνα μηχανικό pankrok?Διάβασε με λίγο καλύτερα αν θες και αν δεν θες πρόσεξε τι γράφεις,γιατί εγώ σας τόνισα " τέλος από εμένα "και το συνεχίζεται σαν να μην τρέχει τίποτα.Σε περίπτωση που είχε πληρωθεί μηχανικός θα έτρεχε τώρα αυτός να βρει την λύση και αν πραγματικά γνώριζε το αντικείμενο θα του ήταν και εύκολο και σχετικό ανέξοδο.Αν δεν το γνώριζε ας μην το έκανε.Και αν το έκανε χωρίς να γνωρίζει θα τον έτρεχε στα δικαστήρια αφού έγγραφη εγγύηση θα κράταγε στα χέρια του ο πελάτης.

Θα αναφέρεσαι σε εμένα με σιγουριά και όχι με υποθέσεις όπως παραπάνω έκανες,όπως και εγώ με σιγουριά θα αναφέρομαι στο πορόμπετον.

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΓΑΘΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ?

Edited by σιδερας
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και σε δικηγόρο......εφόσον η εγγύηση έληξε, τελείωσε και η όποια κάλυψη.

ή δεν ξέρεις ότι πάνω από ένα χρόνο κανένας κατασκευαστής δεν αναλαμβάνει κάποια οικοδομή. Εγώ το έμαθα όταν ζήτησα δύο χρόνια εγγύηση.

Προφανώς δεν έχεις δουλέψει στην Ελλάδα.

Αν θέλεις να είσαι εποικοδομητικός μπορείς να το κάνεις. Προσωπικά δεν έχω σκοπό να συνεχίσω οποιαδήποτε κουβέντα μαζί σου.

Edited by Makedonas Akritas
Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΡΓΟΤΑΞΙΟ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΒΙΔΕΣ ΔΥΟΜΙΣΑΡΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΕΥΤΟΚΑΣΕΣ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΕΒΑΖΑΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΦΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΤΙΣ ΣΚΑΛΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΗΡΑ "ΠΡΟΑΓΩΓΗ" ΚΑΙ ΕΒΑΦΑ ΜΕ ΜΙΝΙΟ ΤΙΣ ΨΕΥΤΟΚΑΣΕΣ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΑΛΒΑΝΙΖΜΕΝΕΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ "ΠΡΟΤΥΠΟ"ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΩΝ ΠΡΟΑΣΤΕΙΩΝ .ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ  ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. 

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ  ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΟ ΣΙΔΕΡΑΣ ΣΑΝ ΟΝΟΜΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

....

εγω προσελαβα αρχιτεκτονα επιβλεπων (και μελετητη και συμβουλο και καλο παιδι εδω που τα λεμε και εμπειρος στις ανακαινισεις κατα γενικη ομολογια) στην ανακαινιση μου , εσκασα το συνολο 80+ (με συσκευες, με φπα, με λοιπα κερατιατικα) ,...

....

Συγγνώμη αλλά θα ήθελα μια απλή διευκρινιστική ερώτηση.

Εννοείς 80 ευρώ με το 80+?

Δηλαδή προσέλαβες τον αρχιτέκτονας ας πούμε για κάποια επίβλεψη  με συνολικό κόστος 80ευρώ συν ΦΠΑ ή περιελάμβανε τα ΦΠΑ, τις συσκευές και κερατιάτικα που λες.

 

Ενημερωτικά καθαρά διευκρινιστική απορία η ερώτηση μου, δεν εμπεριέχει άποψη.

 


Κύριε Μακεδόνα.

Παρ ότι δεν είδα με προσοχή τον όλο διάλογο σας εδώ, παίρνοντας σαν δεδομένο ότι έκανες ότι περνούσε από το χέρι σου να κάνεις σωστά τα πράγματα βγήκαν πρόβληματα που αν κατάλαβα καλά ανοίγουν και δικαστικά μέτωπα..

Άρα κι άλλα προβλήματα.

Άποψη μου και χωρίς να μπω στην ουσία του τεχνικού προβλήματος σας θα σας συνιστούσα να ξαναπροσπαθήσεις να βρεις τον / τους καταλλήλους ανθρώπους με γνώση να σας καθοδηγήσουν από κοντά (δηλαδή με αυτοψία στο κτίριο).

 

Το κατασκευαστικό ε-φόρουμινκ είναι ακόμα πιο δύσκολο με ακόμα πιο αβέβαια αποτελέσματα για εσάς από τα όσα αντιμετωπίσατε έως τώρα.

Μας αρέσει δεν μας αρέσει η εξ αποστάσεως κλινική διαπίστωση που πάνω σε αυτή θα βασιστεί και η όποια θεραπεία άρσης του όποιου προβλήματος έχει τον μέγιστο βαθμό αβεβαιότητας.

Το κτίριο δεν είναι ένα έτοιμο βιομηχανικό προϊόν. Οπότε και μια γρατζουνιά να δεις όταν το παραλάβεις το πας πίσω.

Φυσικά δεν εννοώ ότι αναφέρεσαι σε γρατζουνιά.

 

Ναι υπαρχει η δυνατότητα για τεχνικά ερωτήματα και από ιδιώτες εδώ μπας και καταφέρουν όσοι συνάδελφοι μπορούν να αφιερώσουν κάποιο από τον χρόνο τους για να βοηθήσουν, αλλά η δουλειά του μηχανικού κατά κανόνα έχει άμεση σχέση με το κτίριο, (αντίθετα του συμβολαιογράφου μόνο με έντυπα που βλέπει μπροστά), οπότε είναι λογικό ένα μεγάλο ποσοστό από τις απαντήσεις να εμπεριέχουν την υποχρέωση αυτοψίας στο κτίριο από δικό σας μηχανικό.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.