Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Tοιχοποιΐες από Alfa Block / Ytong


belbos

Recommended Posts

@geotzia

 

Αν η κατασκευή είναι σωστή (με μονώσεις, σενάζ κ.τ.λ.) τότε η εν λόγω πρόταση στέκει όπως όλες οι άλλες. Τα υπέρ και κατά του κάθε υλικού έχουν αναλυθεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@geotzia

 

Αν η κατασκευή είναι σωστή (με μονώσεις, σενάζ κ.τ.λ.) τότε η εν λόγω πρόταση στέκει όπως όλες οι άλλες. Τα υπέρ και κατά του κάθε υλικού έχουν αναλυθεί αρκετά.

 

Mπορεις να μου πεις την γνωμη σου για το oikoblock? μονο τουβλο 28-30cm?

Η εταιρεια λεει οτι καλυπτει τον κανονισμο χωρις μονωση... Ειναι και πιο οικονομικο οπως ισχυριζονται?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αλλα στη Λαρισα που σπουδαζα έμενα σε ενα σπιτι (πολυκατοικια) οπου ολοι οι τοιχοι σε ολα τα διαμερισματα ηταν με Alfa Block καθολου θερμομονωση και καθολου ηχομονωση κοινως φτηνοκατασκευη χωρις εξοικονομηση ενεργειας ετσι το εχω συνδιασει.

Link to comment
Share on other sites

@geotzia

 

Για το oikoblock προσωπικά δεν ξέρω. Στα νέα προϊόντα ή αποδέχεσαι τις εγγυήσεις των κατασκευαστών ή περιμένεις άλλους να το δοκιμάσουν πρώτοι.

 

Μόνο θα ενημερώσω ότι με τις επικείμενες αλλαγές λόγω ΚΕΝΑΚ (Κανονισμός Ενεργειακής Αποδοτικότητας Κτιρίων) οι απαιτήσεις σε θερμομόνωση θα αυξηθούν. Εξάλλου για ό,τι και να υποστηρίζουν οι εταιρείες πρέπει να έχουν τις απαιτούμενες πιστοποιήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα σας!ξερει καποιος να μου απαντησει στο ερωτημα ποιο ειναι πιο καλο υλικο? το ytong? η το alfablog? σας ρωτω γιατι ο εμπορος μου λεει πως επειδη το ytong κατασκευαζεται πλεον στην ορεστειαδα δεν ειναι τοσο αξιοπιστο μου διευκρινισε μαλιστα πως "τριβεται" και ειναι και πιο φθηνο απο το alfablog...και κατι τελευταιο...σκεφτομαι στους εξωτερικους τοιχους να χτισω με 2 δεκαρια και στη μεση πενταρι φελιζολ η να χτισω καλυτερα ενα εικοσαρι?ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για το πρώτο, άν κάνεις μια έρευνα στο ιντερνετ θα βρεις διεύθυνση, ιστοσελίδα, όνομα υπευθύνων και σημεία πώλησης, μετρήσεις και συντελεστές για διάφορα, τα ISO κλπ.

Για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος. Κάνε μια δοκιμή από μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ε και επειδή κατασκευάζεται πλέον στην Ορεστιάδα τι λέει αυτό? Ίσα ίσα που έχουμε πολύ καλή άμμο στην περιοχή λόγω τριών ποταμών (βλέπε τραγωδία Ορέστεια) εξ' ου και Ορεστιάδα...

Το έχω χρησιμοποιήσει και έχω να πω πως ΜΟΝΟΝ αν δουλεύεται σωστά είναι καλό. Το εγκατέλειψα λόγω έλλειψης συνεργείων...

Εξ' άλλου το κλασσικό τουβλάκι χρησιμοποιείται επί χιλιετίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Ποιά είναι η γνώμη σας για μιά ελαφριά κατασκευή κατοικίας με μεταλλικό σκελετό σε πανοσήκωμα ορόφου;

-alfablock για τοιχοποιία και εσωτερικά χωρίσματα; ή

-τσιμεντοσανίδες για εξωτερική τοιχοποιία και γυψοσανίδα για εσωτερικές;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κοιταξε, πιο ελαφρια κατασκευη είναι σιγουρα με μεταλλικό σκελετο, αλλά δεν συμφέρει οικονομικα και πρακτικά!

οπότε η πιο καλή λύση πιστεύω εγω (επειδή ήθελα να κάνω το ίδιο και το έψαξα το θέμα...) είναι το ytong!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειά σας!!!!

 

θα ηθελα να ρωτησω για το αλφαμπλοκ...

 

1. 15cm ειναι καλο παχος για να κλεισω ενα σπιτι???

2. Θα εχω προβλημα σε θεμα θερμομονωσης και ηχομονωσης?

3.τα παραθυρα μπορω να τα βαλω ετσι οπως το κλεινεις και να τα πιασω με τιν ιδια τιν κολλα πανω στα αλφαμπλοκ? η δεν θα αντεξουν ετσι στερεομενα?

4. χρειαζοντε κολονακια για να δεσουν τα αλφαμλοκ?η απλα οπως δενει το ενα με το αλλο?

5. Αντεχει βαρος πχ. να κρεμασω ολοκληρη εγκατασταση το κλιματισμου πανο σε 15 αρια αλφαμλοκ?

 

Ευχαριστω....

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.