Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Πολυκατοικία με κανονική οικοδομική άδεια του 1977 αλλά αυθαίρετο υπόγειο (με χρήση γκαράζ και αποθήκες) που επεκτείνεται και εκτός του περιγράμματος του κτιρίου, πρέπει να βάλω και υπέρβαση κάλυψης; Ρωτάω γιατί δεν μου φαίνεται λογικό μιας και σε νέες οικοδομικές άδειες μπορούμε να κάνουμε υπόγειο σε όλη την κάτοψη του οικοπέδου χωρίς να προσμετρά στον συντελεστή δόμησης και κάλυψης.

 

Ακόμα, γίνεται να μην το τακτοποιήσω με τον νόμο 4014 και να βγάλω άδεια νομιμοποίησης όταν σταματήσει ο νόμος των αυθαιρέτων; Το σκέφτομαι αυτό γιατί άμα πάω με τον νόμο 4014 και ύστερα να βγάλω άδεια εντός 3ετίας θα πρέπει να πληρώσω τα παράβολα που είναι αρκετά στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δε βγει η άδεια τώρα μέσω του 4014 αλλά μετά τη λήξη του τότε σύμφωνα με άρθρο 27 του 4014 θα καταλογισθούν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης , τα ποσά των οποίων αναφέρει εκεί πως υπολογίζονται.Δείτε το ξανά αυτο μήπως δε συμφέρει μετά.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου γήπεδο και σε συγκρότημα τεσσάρων ισογείων κατοικιών με υπόγειο (το υπόγειο είναι τακτοποιημένο με 3843/10 για αλλαγή χρήσης από αποθήκη/δεξαμενή σε κατοικία), έχω 4 πλευρικά φρεάτια φωτισμού-αερισμού (Cours Anglais), από ένα σε κάθε υπόγειο κατοικίας. Αυτά προφανώς βρίσκονται εκτός νομίμου όγκου και περιγράμματος ανωδομής. Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος και για τα τέσσερα αλλά υπάρχει σύσταση οριζοντίου και είναι προς πώληση.

 

Πως τα τακτοποιώ κατά την γνώμη σας;

 

Α) ένας φάκελος και για τα 4 με: Υπέρβαση δόμησης, υπέρβαση κάλυψης, παραβίαση πλάγιων αποστάσεων (κάποια είναι εντός της απόστασης 15 μέτρων από τα όρια του γηπέδου), αναλυτικός κατηγορία 13 ξεμπάζωμα και μειωτικός συντελεστής;

 

Β) τέσσερις φάκελοι ένα για κάθε ιδιοκτησία που εξυπηρετεί (είναι και επιθυμία του ιδιοκτήτη αυτή) με: Υπέρβαση δόμησης, υπέρβαση κάλυψης, παραβίαση πλάγιων αποστάσεων (κάποια είναι εντός της απόστασης 15 μέτρων από τα όρια του γηπέδου), αναλυτικός κατηγορία 13 ξεμπάζωμα και μειωτικός συντελεστής;

Edited by violator
Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω και εγώ ένα ερώτημα καθώς βλέπω ότι κάποιοι έχετε κάνει ....διατριβή στα υπόγεια.

 

Σε εκτός σχεδίου μη άρτιο γήπεδο υπάρχει μια αυθαίρετη οικία 50 m2 και 20μ πιο πέρα ένα αυθαίρετο υπόγειο ( στάθμη οροφής στο +1,00 πό φ.ε.) το οποίο όμως είναι διαμορφωμένο ως κατοικία και είναι 120 m2..

Αυτό το υπόγειο υπολογίζεται με το 0,5 των βοηθητικών ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ως αδαής (στατικός είμαι) θέλω να κάνω μια ίσως ανοήτη ερώτηση .Περίπτωση ισόγειας κατοικίας με υπόγειο το οποίο αποτελεί αυτοτελή ιδιοκτησία.Το υπόγειο είναι συνολικά 100 τετραγωνικά(άλλα 100 είναι το ισόγειο) εκ των οποίων τα 80 περίπου έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης.Η υπέρβαση δόμησης είναι ο λόγος 80/100, 80/200 ή κάτι άλλο? Είμαι δηλαδή άνω ή κάτω του 50%?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα εκτός περιγράμματος ανωδομής (και εκτός άδειας φυσικά) υπόγεια μπαίνουν υπέρβαση κάλυψης πάντα ή μόνο όταν δεν έχουν από πάνω τους χώμα ??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 80/επιτρεπόμενα του οικοπέδου-γηπεδου

 

Αν εχω επιτρεπομενη δομηση οικοπεδου = 200μ2

και εχω στο οικοπεδο 2 κατοικιες 100μ2 η καθεμια. (με συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας)

 

Φτιαχνω σε καθεμια κατοικια υπογειο 80τ.μ.

 

Υπερβαση 1ης κατοικιας = 80/200? (40%)

Υπερβαση 2ης κατοικιας = 80/200? (40%)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης περίεργο....

Κτίριο προ του 55 με αυθαιρεσιες το 67, οπότε και έγινε και προσθήκη καθ ύψος με αδεια κανονικά

Στο αρχικό συμβόλαιο του 30 αναφέρεται και ενας υπόγειος χώρος ο οποίος υπάρχει μέχρι σήμερα.

Στην αδεια προσθηκης ομως δεν το εχει δειξει στα σχεδια.....

Σαν υπόγειο με καθαρο υψος 2μ περιπου που η οροφη του βρισκετε στο 1.40 απο την οριστικη σταθμη δεν μετραει στον ΣΔ (σωστά; )

Τωρα τι γινετε; ειναι η οχι αυθαιρετο; Ναι εφόσον δεν φαίνετε στην τελευταία άδεια ή οχι;

και αν ναι αφου δεν εχουμε υπερβαση δόμησης πως δήλώνετε;;;;;

 

ευχαριστω εκ τον προτερων

Edited by pa_nik_
Link to comment
Share on other sites

Clemenza σε ίδια ακριβώς περίπτωση ομοίως τα υπολόγισα κι εγώ... δηλαδή την υπέρβαση προς τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου (και όχι της οριζόντιας)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.