Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι!

Εργάζομαι σαν μηχανικός πωλήσεων και έχω αφήσει προσωρινά το καθαρά μηχανολογικό κομμάτι. Για αυτό το λόγο ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν διατυπώσω κάτι λάθος. Μια φίλη μου νοίκιασε πρόσφατα (14/11/2011) διαμέρισμα στην περιοχή της Καλλιθέας περίπου 50m2 . To ερώτημα μου είναι, έπρεπε να εκδόσει πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης; Ο ιδιοκτήτης δεν της ανέφερε κάτι και δεν γνωρίζω αν έχει προβεί σε τέτοια ενέργεια από μόνος του. Νομίζω από τον φετινό Ιούλιο ισχύει υποχρεωτικά η έκδοση ΠΕΑ, ισχύει κανονικά και αν ναι ποιες οι συνέπειες μη έκδοσης; Θα έχει κάποιο πρόβλημα π.χ. με την εφορία ή κάτι αντίστοιχο; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση για έκδοση ΠΕΑ για μίσθωση διαμερισμάτων (που έχουν υποχρεώση ΠΕΑ δηλαδη με επιφάνεια άνω των 50 τμ) έχει αναβληθεί μέχρι την 9-1-2012 . οπότε η μίσθωση έγινε σωστά. Εξάλλου αν υπήρχε η υποχρέωση, η ΔΟΥ δεν θα θεωρούσε το μισθωτήριο αν δεν υπήρχε το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση για έκδοση ΠΕΑ για μίσθωση διαμερισμάτων ή καταστημάτων (που έχουν υποχρεώση ΠΕΑ δηλαδη με επιφάνεια άνω των 50 τμ) έχει αναβληθεί μέχρι την 9-1-2012

Αυτό ισχύει, αλλά ΜΟΝΟ στη περίπτωση για ανανέωση υφιστάμενου μισθωτήριου

 

Για καινούργια ενοικίαση (περίπτωση ξενοίκιαστου), απαιτείται ΠΕΑ (πάντα για χώρους πάνω απο 50 τμ)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω συνάδελφε ότι η ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ και αυτό αναγράφεται και στα FAQ'S για τα ΠΕΑ, αναφέρει ότι για τα υφιστάμενα κτίρια η έκδοση ΠΕΑ είναι υποχρεωτική απο 9-1-2012, για μίσθωση τμημάτων κτιρίων για κατοικία (π.χ διαμερίσματα) και για επαγγελματική στέγη για επιφάνειες πάνω απο 50 τμ όπως σωστά ανέφερες. Αυτό με την ανανέωση μισθωτηρίου υπάρχει σε κάποια ανακοίνωση; Μήπως εννοεις την υποχρώση έκδοσης ΠΕΑ για ενοικίαση ολόκληρου κτιρίου αρχής γεννομένης από 9-1-2011?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αναφέρομαι σε ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ μισθωτήρια συμβόλαια, τα οποία λήγουν και ανανεώνονται (γίνεται παράταση μισθωσης) μετά τις 9-1-2012

Για καινούργια συμβόλαια (μεμονομένων κατοικιών ή καταστημάτων) το οποία συντάσσονται για πρώτη φορά χθες,σήμερα, αύριο, μεθαύριο (όντως ξενοίκιαστα), απαιτείται ΠΕΑ για πάνω απο 50 τμ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Και να σε ρωτήσω φίλε, πως φαίνεται αυτό? Δηλαδή αν έχω ένα σπίτι και το νοικιάσω σε κάποιον γιατί να βγάλω ΠΕΑ? Ποιος θα το δει? Μεταξύ μας τα συμφωνούμε τόσα θέλω οκ...Ποιος παει συμβολαιογράφο για ενοικίαση, χαζός είναι?

Link to comment
Share on other sites

Στη 2η εγκύκλιο οικ.2279 / 22-12-2010 αναφέρει:

<<4.1 Από 9 Ιανουαρίου 2011 είναι υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ στις παρακάτω περιπτώσεις:

- Σε περίπτωση αγοράς – πώλησης κτιρίου προκειμένου να ολοκληρωθεί η δικαιοπραξία και να υπογραφούν τα οριστικά συμβόλαια.

- Σε περίπτωση νέων συμβάσεων μίσθωσης (και όχι ανανέωσης υφιστάμενων συμβάσεων μίσθωσης) ενιαίων κτιρίων άνω των 50 τ.μ., όλων των κατηγοριών και χρήσεων που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του ν. 3661/2010 (άρθρο 3 παρ.4)>>

 

<<4.2. Από 9 Ιουλίου 2011 είναι υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ κατά τη νέα μίσθωση τμημάτων κτιρίων που έχουν αποκλειστική χρήση κατοικία και επαγγελματική στέγη και αποτελούν αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες.>>

Αυτό το 9 Ιουλίου 2011 έγινε 9 Ιανουαρίου 2012.

Δηλαδή για νέα σύμβαση μίσθωσης ενιαίου κτιρίου >50 τμ απαιτείται ΠΕΑ σύμφωνα με την 4.1 της παραπάνω εγκυκλίου.

Για νέα σύμβαση μίσθωσης τμήματος κτιρίου θα απαιτείται ΠΕΑ σύμφωνα με την 4.2 μετά τις 9 Ιανουαρίου.

Για ανανεώσεις υφιστάμενων συμβάσεων δεν απαιτείται έκδοση ΠΕΑ, ούτε τώρα ούτε μετά τις 9 Ιανουαρίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ikaros13

 

Κατ' αρχήν δεν σε υποχρεώνει κανείς να πας να δηλώσεις την ενοικίαση του σπιτιού σου (οπότε γλειτώνεις και τα χρήματα του ΠΕΑ), όμως στη περίπτωση επαγγελματικής χρήσης (κατάστημα), τον μισθωτή δεν τον συμφαίρει να μην είναι δηλωμένο το μισθωτήριο, γιατί ειναι πάγιο έξοδο για την επιχείρηση του

Όμως, επειδή πολλά μπορούν συμβούν απο την ΜΗ δήλωση της ενοικίασης κατοικίας (καταγγελία απο κάποιον περί μη δήλωσης των μισθωμάτων, μη πληρωμή των μισθίων απο τον μισθωτή για τον χ,ψ λόγω, κλπ) θα σου έλεγα να δηλώσεις την ενοικίαση.

Τέλος, να σου θυμίσω οτι δηλώνεται στην εφορία (κατάθεση του μισθωτήριου συμβόλαιου) και όχι σε συμβολαιογράφο και βάση του ΠΔ 100/2010 (δεν είμαι σίγουρος), η εφορία δεν σου θεωρεί το μισθωτήριο αν δεν αναγράφεται σ' αυτό, ο κωδικός του ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.