Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιόν ηλεκτρικό λέβητα προτείνετε;


partsa

Recommended Posts

@partsa

Τη ρεύμα έχεις 1φ ή 3φ ? γιατί εάν 1φ με Σ.Υ 8kva πας για επαύξηση ισχύος και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3φασικό έχω

 

Ηλεκτρολογικά είσαι Ο.Κ :) ,για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω δεν απαντώ :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κοινόχρηστος λέβητας αναγκαστήκα θα πρέπει να έρθεις σε συμφωνία με τους υπόλοιπους που τον χρησιμοποιούν για να αποκοπείς.

Και πάλι όμως θα πληρώνεις κάποιο ποσό. Πρέπει καταρχήν να αναζητήσεις το καταστατικό της πολυκατοικίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ίδια περίπτωση φέτος όπου μετά από πολλούς καυγάδες αποφασίσανε να μην λειτουργήσουν την κεντρική θέρμανση ο ένας από τους ιδιοκτήτες αποφάσισε να βάλει το παρακάτω μηχάνημα μέσα στο σαλόνι και δίπλα στο κολλεκτέρ του κλιμακοστασίου και να κατασκευάσει ένα έπιπλο που να τεριάζει με τον χώρο για να το καλύψει.

http://www.udravlikos.gr/images/new/2011/laing.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι δεν έχω καταλάβει. Αυτο το μηχανημα που συζητάμε ζεσταίνει και κυκλοφορεί το νερό που υπάρχει ηδη μέσα στο κύκλωμα στο σπίτι; Οπότε θεωρητικα κλεινοντας τη βάνα που υπάρχει στο ντουλάπι στο διαδρομο εξω απο το σπιτι μου απομονωνομαι απο το υπόλοιπο κυκλωμα της πολυκατοικίας και χρησιμοποιω το νερο που υπαρχει μετα τη βανα μεσα στο σπιτι; Οταν λετε για κολλεκτερ ενοειτε αυτο; Εχω τετοια μεσα στα μπανια. Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι τελειως ασχετος με το αντικείμενο. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εχεις μέσα στα μπάνια σου λογικά είναι κολλεκτέρ ύδρευσης...

Κατι παρόμοιο ειναι και της θέρμανσης αλλά συνήθως τοποθετούνται στο κλιμακοστάσιο.

Όσο άσχετος και να είσαι φίλε partsa νομίζω ότι πρέπει κάποια στιγμή να ασχοληθείς και να μάθεις τι κλείνει τί μέσα στο σπίτι...

Αυτό μπορεί να σε σώσει κάποια στιγμή.

 

Σχετικά με την αποκοπή.

Όταν κάποιος αποκόπτεται δεν κλείνει δύο βάνες.

Αποκόπτει ολοκληρωτικά τα δύο κυκλώματα και τα ταπώνει.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι και τόσο απλα τα πράγματα οπως τα ειχα στο μυαλό μου. Πήρα μια γενική ιδέα. Το επόμενο βήμα ειναι να έρθει κάποιος ειδικός να δει και να μου πει τι πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.