Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με τζάκι


koser

Recommended Posts

To,Ti θερμοκρασία ρευστού εισόδου-εξόδου

 

"To" είναι θερμοκρασία περιβάλλοντος (εξωτερική) και "Τi" η (μέση) θερμοκρασία στην καμινάδα.

 

....είτε μειώνοντας τη θερμοκρασία εξόδου (αδύνατον) αυξάνεται ο ελκυσμός της καμινάδας.

 

Προφανώς εννοείς να μειώσει το "To", το οποίο όμως είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Για να τραβάει η καμινάδα πρέπει να έχει μεγάλη θερμοκρασία (μεγάλο Ti).

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ps = 3,4 x Po x H x (1/To - 1/Ti)

 

Παράξενος τύπος... Σε τι μονάδες είναι τα μεγέθη; Αντί για "3,4" θα έπρεπε να έχει το "ρ" του αέρα που είναι 1,3~1,4... Το Ρο, αν καταλαβαίνω καλά τι είναι, θα έπρεπε να είναι εκτός σχέσης...

 

Ο τύπος θα γινόταν: Ps = Po + ΔP = Po + 14 * H * (1/To - 1/Ti)

και θα είχε μονάδες πίεσης Pa...

Link to comment
Share on other sites

Το Ps είναι η άνωση, δηλαδή το ΔP. Για τον συντελεστή 3.4, μη με ρωτάς, δεν το τσέκαρα. :)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Παράξενος τύπος...

 

Αυτό σε πείραξε εσένα ή το γεγονός ότι ο ελκυσμός εξαρτάται από αυτές τις μεταβλητές, όποιος και να είναι ο πραγματικός τύπος.........Για να βρω τον πραγματικό πρέπει να πάω στο γραφείο να ανοίξω τις μαλακίες περί καμινάδων, από δουλειά του 2005. Στον πραγματικό υπάρχουν και οι μεταβλητές της διαμέτρου, καθώς και της διατομής εξόδου (ευθέως ανάλογες), όπως και των παρεμβαλλόμενων γωνιών.

 

Και αν θες να το κάνουμε πιό εξωγήινο το θέμα (που σου αρέσουν αυτά), τότε να κάτσουμε φιλοσοφικά και να δούμε μηχανική των ρευστών σε συνδυασμό με θερμοδυναμική, φαινόμενα ρευστοποίησης αερίων κλπ, προκειμένου να βρούμε τη λύση. Γαμάτο. Ο τύπος που έγραψα προφανώς και δεν είναι ο πραγματικός.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σε πείραξε εσένα ή το γεγονός ότι ο ελκυσμός εξαρτάται από αυτές τις μεταβλητές, όποιος και να είναι ο πραγματικός τύπος...

 

:shock: !!! Τώρα διάβασα όλα τα μηνύματα του τόπικ... !!! :shock:

 

...μια χαρά είναι ο τύπος Hans, μην ασχολείσαι. Μάλλον ανέβηκε πολύ το επίπεδο στην "χαλαρή" κι έχασα τα κριτήριά μου... :grin:

 

 

 

Φίλε koser, αν ο φίλος σου έχει δίκιο, θα το μάθεις εύκολα: Άναψε το τζάκι και άνοιξε λίγο (~3cm) το παραθυράκι του μπάνιου. Αυτό διορθώνει την κατάσταση;

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να αυξησεις το υψος της καμιναδας, ή τη διαμετρο της, ή να ανοιξεις επιπλεον τρυπες στην αποληξη της, ή και τα τρια μαζι. Θα τραβηξει μια χαρα. πιστεψε με.....

 

Ήδη πιστεύω ότι είναι αρκετά ψηλά σε σημείο που αν έχει δυνατό άνεμο να φοβάμαι μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα. Κοίτα όλα αυτά που αναφέρεις είναι οι σίγουρες λύσεις τις οποίες έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά προκύπτουν τα εξής θέματα, θα πρέπει στην ουσία να γκρεμίσω και να ξανά φτιάξω το τζάκι και έτσι το κόστος εκτινάσσετε, επίσης το σπίτι θα γίνει γιαπί (ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ) και αν ξεκινούσα αυτήν την διαδικασία θα την έκανα το καλοκαίρι. Θα προτιμούσα να είχα ένα αποτέλεσμα με πιο απλές ενέργειες... Αυτό που αναφέρεις με τις τρύπες στην απόληξη της καμινάδας μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής...

 

Νομίζω ότι πριν αρχίσεις να τρυπάς για να μεγαλώσεις την εξωτερική τρύπα εισαγωγής αέρα ή να κάνεις νέα τρύπα σε άλλο σημείο δοκίμασε πρώτα να βάλεις ένα μύλο (αιολικό καπέλο καμινάδας) στην έξοδο της. Επίσης αν υπάρχουν και άλλες καμινάδες δίπλα στην δικιά σου πρέπει να έχουν διαφορετικό ύψος η μία από την άλλη.

 

Έχω εγκαταστήσει αιολικό καπέλο...

Link to comment
Share on other sites

Στον πραγματικό υπάρχουν και οι μεταβλητές της διαμέτρου, καθώς και της διατομής εξόδου (ευθέως ανάλογες), όπως και των παρεμβαλλόμενων γωνιών.

Αυτό είναι άλλο πράγμα. Μιλάς για τον υπολογισμό της υποπίεσης σε κάποιο σημείο της καμινάδας. Οι τριβές αφαιρούνται από την άνωση για να υπολογιστεί η υποπίεση σε κάθε σημείο της. Αλλά η άνωση δεν εξαρτάται από τις τριβές.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να είχα ένα αποτέλεσμα με πιο απλές ενέργειες...

 

Φίλε μου κάνε αυτό που σου είπα και που σου πρότεινε και ο συναδελφός σου. Δλδ βάλε μία σωλήνα με εξωτερικό αέρα να πηγαίνει στο κάτω μέρος του τζακιού. Απλό και γρήγορο και σίγουρη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε koser, αν ο φίλος σου έχει δίκιο, θα το μάθεις εύκολα: Άναψε το τζάκι και άνοιξε λίγο (~3cm) το παραθυράκι του μπάνιου. Αυτό διορθώνει την κατάσταση;

 

To κάνω αυτό, ανοίγω λίγο την πόρτα βοηθάει αλλά λίγο. Τι εννοώ, ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα για να μπορέσει να ρυθμιστεί με άνοιγμα της πόρτας λίγων εκατοστών. Έχω φτάσει σε σημείο να έχω 2 πόρτες ανοιχτές όχι τόσο για να τραβήξει αλλά γιατί είχε γεμίσει καπνό το σαλόνι και αν είναι να έχω συνέχεια τις μπαλκονόπορτες ανοιχτές πιο το νόημα του τζακιού....

 

----Συγχώνεψη----

 

Καλή η θεωρία... Ας περάσουμε και στην πράξη...

Το τζάκι του φίλου μας έχει 2 σημαντικά κατασκευαστικά λάθη.

1 λάθος είναι ότι έχει τρύπα σε ύψος 2,10 από το τζάκι. Δεν αποσκοπεί σε τίποτα.

2 λάθος είναι ότι δεν έχει τρύπα από κάτω από το τζάκι για να έρχεται εξωτερικός αέρας και να δημιουργεί ρεύμα για να φεύγει ο καπνός και να μην καπνίζει το σπίτι. Με μια σωλήνα φ20 που θα φέρνει εξωτερικό αέρα από κάτω θα του λυθεί το πρόβλημα χωρίς κόστος και χρόνο και χωρίς να παγώνει το σπίτι.

 

Συγνώμη, έχει τρύπα στην βάση ξέχασα να το αναφέρω αλλά χωρίς σωλήνα απλά μία τρύπα.....

 

----Συγχώνεψη----

 

Λοιπόν για να καταλήξουμε κάπου, πείτε μου εάν γίνεται που εντοπίζετε το πρόβλημα (π.χ. στην μικρή διάμετρο εισαγωγής της καμινάδας, στην μικρές εξωτερικές εισαγωγές πλάι του τζακιού) και αν αυτό που αναφέρω σαν λύση ισχύει και θα βοηθήσει;

 

Εάν θέλετε μπορώ να ανεβάσω εάν γίνεται και 2-3 φωτογραφίες....

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

To κάνω αυτό, ανοίγω λίγο την πόρτα βοηθάει αλλά λίγο. Τι εννοώ, ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα για να μπορέσει να ρυθμιστεί με άνοιγμα της πόρτας λίγων εκατοστών...

 

 

Επομένως η λύση είναι αυτή που σου προτείνει ο Hans.

 

Βέβαια θα μπορούσαμε να φιλολογήσουμε περί του εσωτερικού σχήματος της εστίας, περί χοάνης κλπ, αλλά όλα αυτά προϋποθέτουν ότι γκρεμίζεις το τζάκι.

 

Επίσης, υπάρχουν "ανεμιστήρες" καπνοδόχου που κάνουν τεχνητό ελκυσμό, αλλά δεν σου το προτείνω ούτε για πλάκα.

 

Νομίζω ότι υπάρχει ΤΟΤΕΕ που δίνει διαμέτρους καμινάδων για τζάκια συναρτήσει μεγέθους εστίας και ύψους καμινάδας.

Αν είσαι κάτω από όσα ορίζει η ΤΟΤΕΕ (για το τζάκι σου πρέπει να είναι ή Φ270 ή Φ300 - εκ μνήμης το λέω) δεν γλιτώνεις με τίποτα το "γιαπί".

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.