Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με τζάκι


koser

Recommended Posts

ακριβως οπως τα λεει ο astrah απο πανω. το κομματι που θα προσθεσεις να ειναι μονωμενο . το βαλε και το περιστρεφομενο καπελο και εισαι κομπλε.

 

κανε αυτα στην αρχη γιατι ειναι η φθηνοτερη λυση. εαν στη περιπτωση που ξανακαπνιζει τοτε φιλε μου φταιει η εστια σου. απο οτι την ειδα δεν εχει μεγαλο βαθος και μαλλον το ταβανι απο την εστια πρεπει να ειναι επιπεδο και οχι κωνικο. τοτε εισαι για αλλη εστια μαζι με τα μερεμετια βαλε κανα διφραγκο στη καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντήσεις. λοιπόν το άνοιγμα εξω είναι αυτο στην φώτο και είναι 10Χ10 εκατοστά

μονωμένο κομματι καπνοδοχου ξερω οτι εχει καποιο βάρος και που θα στηριχτει εκει πάνω? χωρις μονωση δεν θα κανει δουλεια? ειναι και ακριβό το μονωμένο.

post-5338-0-90106800-1346850836_thumb.jpg

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

καλύτερο είναι το μονωμένο... αλλά και το αμόνωτο κάνει δουλειά...

 

Στην τέταρτη φωτογραφία... χωρίς να μπορώ να διακρίνω τι είναι... θεωρώ ότι έχει να το στηρίξεις... άλλωστε θα βιδωθεί ή θα μπεί σφιχτήρας με το υπάρχον καμμάτι... διαφορετικά.... και αν είναι περιοχή με ισχυρούς ανέμους "στεφάνι με αυτιά" και 3 συρματόσχοινα...

Link to comment
Share on other sites

"και το ύψος της το υπολογίζω 3 μετρα μέγιστο"

 

Απ΄αυτό (που γράφεις) καταλαβαίνω ότι μάλλον βρίσκεσαι στο τελευταίο όροφο

Εγώ κάπου έχω διαβάσει ότι η καπνοδόχος πρέπει να έχει τουλάχιστο διαδρομή 4.5 μ (σαν διατομή Φ250 είναι καλή)

 

Άν ισχύει αυτό, τότε πρέπει να προσθέσεις σ' αυτή και άλλο ύψος

Link to comment
Share on other sites

το ταβανι απο την εστια πρεπει να ειναι επιπεδο και οχι κωνικο.

τι ακριβώς ενοείς με αυτό?

στο πανω και πίσω μερος του τζακιου υπάρχει κολλημενο με ηλεκτροκολληση χωρίς να έχει δυνατότητα να ρυθμιστεί το κλαπέτο του τζακιου. Η επάνω πλευρά της εστίας ειναι επίπεδη εκτός απο το πανω-μπροστά μέρος.

το τζακι ειναι σε πλαγια τομή όπως στο σχέδιο που σας επισσυνάπτω. Η καμινάδα οπως την ειδα μεσα απο το τζακι κανει ενα ελαφρύ S σαν το σχήμα.

post-5338-0-25546300-1346914456_thumb.jpg

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε γιατι θελω να βαλω τζακι και εχω ανυσηχησει με ολα αυτα που διαβαζω θελω να μου λεγατε τη γνωμα σας για αυτο το τζακι αν η κατασκευη του ειναι η καταλληλη ωστε να μη καπνιζει http://www.tzakiaflo...item=61&page=3# . Επίσης θελω να ρωτησω και κατι αλλο, η καμιναδα προυπαρχει στο σπιτι σαν αναμονη στο ταβανι και την εχουνε κλεισει με γυψοσανιδα περιοριζομαι ως προς το πως μπορω να βαλω το τζακι, με αποτελεσμα οπως θα τοποθετηθει η καμιναδα να εχει σχημα s, αυτο επηρεαζει την ανοδο του καπνου μεσα στην καμιναδα σημαντικα?

Edited by gatokratoras
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα και πάλι. Ψηλωσα την καμινάδα 1,5 μετρα (αμονωτο) και εβαλα σταθερο αντιανεμικο καπελο και η καμιναδα ετσι ξεπερναει την πιο ψηλη απο τις αλλες 2 κατα 0,5 μετρα. Δοκιμασα παλι, την 1η ωρα δεν καπνισε, τα ξυλα γενικα δεν σβηνανε (χωρις να εχω ομως πολυ φλογα) αλλ μετά καπνισε αρκετά. Παρατηρησα οτι τα ξυλα βγαζανε πολυ καπνο στα σημεια που τελειωνε η φλογα.

ειναι Φ300 η καμιναδα.

Σας στελνω και κατι που με προβληματιζει μια φωτο. Ειναι φωτο απο το κλαπε το οποιο μου φαινεται οτι κοβει πολυ την εξοδο των καυσαεριων προς την καμιναδα. Ειναι κολλημενο στο πισω μερος του τζακιου με ηλεκτρολολληση και δεν μετακινειταιpost-5338-0-29799800-1348061647_thumb.jpg

το πίσω μέρος του κλαπέ ειναι 11 εκατοστά μέχρι την αρχή του καπναγωγού και το μπροστα μερος (γιατι το κλαπε ειναι υπο γωνία) είναι 6,5 εκατοστά απόσταση μέχρι την αρχή του καπναγωγού .

το τζάκι έχει βάθος εστίας 39 εκατοστά.

post-5338-0-56499300-1348061648_thumb.jpg

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 9/19/2012 at 4:34 PM, electrical_salonika said:

καλησπέρα και πάλι. Ψηλωσα την καμινάδα 1,5 μετρα (αμονωτο) και εβαλα σταθερο αντιανεμικο καπελο και η καμιναδα ετσι ξεπερναει την πιο ψηλη απο τις αλλες 2 κατα 0,5 μετρα. Δοκιμασα παλι, την 1η ωρα δεν καπνισε, τα ξυλα γενικα δεν σβηνανε (χωρις να εχω ομως πολυ φλογα) αλλ μετά καπνισε αρκετά. Παρατηρησα οτι τα ξυλα βγαζανε πολυ καπνο στα σημεια που τελειωνε η φλογα.

ειναι Φ300 η καμιναδα.

Σας στελνω και κατι που με προβληματιζει μια φωτο. Ειναι φωτο απο το κλαπε το οποιο μου φαινεται οτι κοβει πολυ την εξοδο των καυσαεριων προς την καμιναδα. Ειναι κολλημενο στο πισω μερος του τζακιου με ηλεκτρολολληση και δεν μετακινειταιpost-5338-0-29799800-1348061647_thumb.jpg

το πίσω μέρος του κλαπέ ειναι 11 εκατοστά μέχρι την αρχή του καπναγωγού και το μπροστα μερος (γιατι το κλαπε ειναι υπο γωνία) είναι 6,5 εκατοστά απόσταση μέχρι την αρχή του καπναγωγού .

το τζάκι έχει βάθος εστίας 39 εκατοστά.

post-5338-0-56499300-1348061648_thumb.jpg

Αυτο φιλε μου ειναι ο κοφτης. Συνηθως ειναι μαντεμενιος ή βερμικουλιτης. Δεν ειναι εκει το προβλημα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας

Θέλω να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο σπίτι που ενοικίασα.

Ειμαι σε συγκρότημα με μέσο τοιχία μεζονέτα και έχω παραδοσιακό τζάκι στον χώρο μου στο σαλόνι δεξιά από την πόρτα, ο γείτονας το έχει μετατρέψει σε ενεργειακό και μου απαγορεύει να το ανάβω διότι του καπνιζει από τις περσιδες όταν έχουμε νότια σχεδόν απνοια,βρίσκομαι στην Νότια πλευρά και αυτός στην βόρεια και οι καμινάδες είναι στο ίδιο ύψος, εμένα δεν κάπνιζε ποτέ το τζάκι μου και το καίει συνέχεια, είναι δυνατόν να περνάει ο καπνός από το δικό μου τζάκι σε αυτον? Επίσης ευθύνεται το δικό τζάκι ώστε να μου απαγορεύει να το ανάβω? Πάντως θα φέρω τζακα να σηκώσουμε την καμινάδα μου γιατί έτσι το ζήτησε μια δεν θέλω να έχω προβλήματα, όμως αν του καπνίσει και πάλι δεν έχω πρόθεση να το ξανά σβήσω ή να μπω σε έξοδα για μια μετατροπή που έκανε και δεν φρόντισε να μην μου ακύρωση το τζάκι, να σας πω ότι με ζεσταίνει το τζάκι και θέλω να το χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο, είναι ανοιχτό 90 μοίρες κι τραβάει τέλεια, τι μπορεί να φταίει αν μπορείτε να μου δώσετε μια λύση και ποιος πρέπει να αναλάβει το κόστος? Είναι και πολύ επιθετικος

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.