Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια στέγης


starlet

Recommended Posts

Η στέγη δε μετρά στον συντελεστή δόμησης (αν είναι απλώς στέγη...όχι να κρύβει και καμιά σοφίτα από κάτω! :) ).

Άλλα πράγματα πρέπει να τσεκάρεις όπως ο όγκος και το μέγιστο ύψος (το οποίο επηρεάζει και τα Δ κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορεις.ουσιαστικα σε ενδιαφερει μονο ο ογκος.Το υψος της στεγης επιρεαζεται απο τους ορους δομησης της περιοχης. Με το συνολικο Η της οικοδομης σου δεν εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα

Αν και δεν ειμαι μηχανικός επειδή αγόρασα σπίτι και θέλω να κάνω κάποιες τροποποιήσεις θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Μένω στον πάνω πάνω όροφο μια πολυκατοικίας.

Έχω ένα μπαλκόνι όπου ο μηχανικός έχει βάλει τη στέγη να σταματά μόλις 1 μέτρο από τον τοίχο με αποτέλεσμα το υπόλοιπο μπαλκόνι (περίπου 2Χ3 να μένει ξεσκέπαστο και να το δέρνει η βροχή. Σκέφτηκα να το καλύψω με μια στέγη η οποία θα είναι προέκταση της υπάρχουσας και θα καλύψει το υπόλοιπο μπαλκόνι.

Η ερώτηση είναι αν για κάτι τέτοιο χρειάζομαι άδεια από πολεοδομία ή και από τους υπολοίπους ενοίκους της πολυκατοικίας. Αν ναι πόσο περίπου θα πάει το μαλλί για κάτι τέτοιο ; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Και αδεια θελεις , και την συναινεση των υπολοιπων χρειαζεσαι. Αλλα ετσι οπως το ακουω , μιλας για ημ/θριο χωρο. Δεν νομιζω να μπορεις να βγαλεις αδεια . Καλυτερα να επισκεφθεις καποιον συναδελφο μηχανικο να τα πειτε απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Όχι δεν προκειται για ημιυπαίθριο χώρο!

Είναι ακριβώς όπως το περιέγραψα. Μπαλκόνι ορθογώνιο όπου από πάνω έχει προεκτείνει τη στέγη μόνο για ένα μέτρο. Τα υπόλοιπα 6 τετραγωνικά μέτρα του μπαλκονιού είναι ακάλυπτα εντελώς. Όταν βρέχει όλο το νερό χτυπά την μπαλκονόπορτα.

Συνεπώς, από όσα μου γράφεις καταλαβαίνω ότι η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνω είναι να ενημερώσω σε συνέλευση τους λοιπούς ιδιοκτήτες, να πάρω τη συγκατάθεσή τους και στη συνέχεια να πάω στην πολεοδομία για άδεια να καλύψω με στέγη (ίδια με αυτήν που υπάρχει) και το υπόλοιπο μπαλκόνι.

 

ΥΓ : Μιας και ανέφερες τον ημιυπαίθριο. Αν κλείσεις ημιυπαίθριο χώρο με πορτες αλουμινίου είναι ακριβώς το ίδιο όπως άμα τον κλείσεις με τοίχο/γυψοσανίδα ; Είχα ρωτήσει δικηγόρο και μου είπε πως με αλουμινόπορτα - μπαλκονόπορτα δεν είναι παράνομο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν ημουν αρκετα σαφης. Η πρωτη σου κινηση πρεπει να ειναι αυτη :

 

....να επισκεφθεις καποιον συναδελφο μηχανικο να τα πειτε απο κοντα.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ανάλογη ερώτηση από κάποιον ακόμα ιδιώτη, ρίξε μια ματιά γενικά στα θέματα του forum....έχει πολυσυζητηθεί το θέμα ημιυπαίθριοι...

εφόσον όμως κλείσεις με οποιοδήποτε τρόπο τον ημιυπαίθριο, υπερβαίνεις τη δόμηση και άρα είναι παράνομο.

θα συμφωνήσω με τον avgoust!!!οπωσδήποτε προτού κάνεις ο, τιδήποτε, ραντεβού με κάποιον συνάδελφο!

Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσεις ημιυπαίθριο χώρο με πορτες αλουμινίου είναι ακριβώς το ίδιο όπως άμα τον κλείσεις με τοίχο/γυψοσανίδα ; Είχα ρωτήσει δικηγόρο και μου είπε πως με αλουμινόπορτα - μπαλκονόπορτα δεν είναι παράνομο.

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

εγώ ρώτησα ένα Μηχανολόγο και μου είπε ότι αμα σκοτώσεις με μαχαίρι είναι παράνομο, αλλά με πιστόλι όχι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1ον: Ο δικηγόρος σου ήταν εντελώς άσχετος. Δεν έχει ιδέα από ΓΟΚ

2ον: Εδώ δεν είμαστε για να βρίσκουμε τα "παραθυράκια" των νόμων για να εξυπηρετούν κάποιοι ιδιώτες τα συμφέροντά τους. Οι ασάφειες των νόμων καλό είναι να εντοπίζονται για να γίνονται οι νόμοι καλύτεροι.

Το πνεύμα και η ουσία ενός νόμου δεν αλλάζει όσα "παραθυράκια" και να έχει και οφείλουμε ως πολίτες πρωτίστως να σεβόμαστε τους νόμους και το πνεύμα αυτών προκειμένου να ζούμε αρμονικά σε μια κοινωνία και όχι εις βάρος ο ένας του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.