Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια στέγης


starlet

Recommended Posts

Όπου Πολιτικοί Μηχανικοί ΤΕ (το έχω στην παρένθεση) εννοούνται τόσο οι παλιοί του Μικρού Πολυτεχνείου όσο και οι Δομικών Έργων/Έργων Υποδομής. Βέβαια για τους "Έργων Υποδομής" διαφέρει από Πολεοδομία σε Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε την απάντηση της πολεοδομίας Λέσβου:

 

"Σε ότι αφορά το δεύτερο ερώτημα που έχει σχέση με τη δυνατότητα κατασκευής στέγης επί πλακός ισόγειας οικίας, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. .3 δ 2 της οικ. 5219/03-02-2004 Απόφασης της Δ/νσης Ο.Κ.Κ. του ΥΠΕΧΩΔΕ, η κατασκευή στέγης σε νόμιμα υφιστάμενο κτίριο, μπορεί να θεωρηθεί ως εργασία δόμησης μικρής κλίμακας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του ανωτέρω άρθρου (συνολικό πλάτος στέγης 7,50μ και μέγιστο ύψος 2,00μ)."

 

 

 

panky, θα μπορούσαμε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κύριοι να επαναφέρω το τοπικ, μιας και χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες.

 

Κατοικώ στο πατρικό των γονέων μου το οποίο είναι περί 105τ.μ. 1/Π. χρον.αδείας 83'

Κάναμε μια κουβέντα περί κατασκευής στέγης.

Θα αποτανθώ σε κάποιο συνάδελφο,μιας και δεν έχω ιδέα για αυτά, απλώς θα ήθελα να με κατατοπίσετε στο αρχικό κόστος της άδειας.

Τονίζω απο τώρα πως θα γίνει στέγη-στέγη κι όχι άλλες κατασκευαστικές αλχημείες.

 

Δυστυχώς ο πατέρας μου,είχε πληρώσει για άδεια 2ου ορόφου προ δεκαετίας κοντά,η οποία όμως "έληξε" και δεν την ανανέωσε ποτέ και προφανώς πλέον δεν ισχύει...

 

Περιμένω λοιπόν τις πληροφορίες σας.Δε θέλω να επεκταθεί η κουβεντα σε εκπτώσεις και συναφείς θεωρίες, μιας και δεν αυτός ο σκοπός...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ερώτηση. Αν βγει άδεια για στέγη και κατασκευαστεί υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο για τις πληρωμή των ενσήμων?

Επίσης το εκλεχτή δεν τον γλιτώνουμε έτσι/

Edited by kostas_super_3
Link to comment
Share on other sites

Τα ένσημα μπαίνουν την περίοδο της κατασκευής.Αν δεν μπουν τότε, υπάρχει ρίσκο καταγγελίας ή αυτοψίας από το ΙΚΑ και μπαίνουν με πρόστιμο.Ο ελεγκτής μάλλον θα κάνει τη βόλτα του να δει τη στέγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Μου ζητήθηκε έκδοση άδειας για κατασκευή στέγης σε αποθήκη τμήμα της οποίας είναι νόμιμο και τμήμα της είναι αυθαίρετο που έχει τακτοποιηθεί με τον νόμο των αυθαιρέτων. Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε ισόγεια μονοκατοικία μου ζητήθηκε άδεια κεραμοσκεπής, από το σύστημα e adeies μεταξύ των απαραίτητων δικαιολογητικών ζητά και ΣΔΑ Αποβλήτων.

Τι θα πρέπει να ανεβάσω στο σύστημα δεδομένου οτι δεν έχουμε απόβλητα;

image.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 4/6/2020 at 12:24 ΜΜ, Vasiliki_M said:

Σε ισόγεια μονοκατοικία μου ζητήθηκε άδεια κεραμοσκεπής, από το σύστημα e adeies μεταξύ των απαραίτητων δικαιολογητικών ζητά και ΣΔΑ Αποβλήτων.

Τι θα πρέπει να ανεβάσω στο σύστημα δεδομένου οτι δεν έχουμε απόβλητα;

 

Ενημερωτικο σημειωμα οτι δεν θα εχεις αποβλητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.