Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση με κλιματιστικά


Scrooge

Recommended Posts

1043 κιλοβατωρες εγραψε τ ρολοι τ πατερα μου συνολικη καταναλωση ρευματος στ σπιτι απο 18/10 εως αυτην τ στιγμη, 90 τμ ισογειο καλυμενο απ τ δικο μου σπιτι με τ μαλακο καιρο εως τωρα (Θεσσαλονικη-επαρχια-25 χιλ βορειοδυτικα) με 24αρι ινβερτερ κλιματιστικο. 1011 εγραψε το δικο μου ρολοι ακριβως ιδιες ημερομηνιες με 18αρι απλο της πλακας κλιματιστικο σε 145 τμ σπιτι απο πανω απ τ πατερα μου (υπαρχει αποθηκη διπλα στ δικο του που ειναι κ αυτη πατωμα μου) Κανω πειραμα-δοκιμη με εναλλακτη στ καπνοδοχο ενεργειακου τζακιου ο οποιος προθερμαινει τ αερα που τραβαει το εξω στοιχειο τ κλιματιστικου (εχω ανοιξει θεμα γ αυτο απ τ Αυγουστο. και στ καρδια του χειμωνα, να κανει κρυα αληθινα δηλαδη, θα το επαναφερω να δειξω πρακτικα συμπερασματα. Το τζακι τωρα αρχισε να καιει εφ οσον τ κλιματιστικο επαρκουσε. Στ πρωτο μηνα, μεσα οκτωβριου με νοεμβριου δηλαδη, ολο τ ρευμα που εκαψε τ σπιτι μου ηταν λιγοτερης αξιας απ τ ξυλα που θα εκαιγα τ βραδια στ τζακι). Απ αυτον τ λογο σημειωνω τις καταναλωσεις με ημερομηνιες πολυ συχνα, καθε 5-6 μερες, τ κλιματιστικα εφετος μπηκαν. 6 χρονια τωρα εχω κυρια θερμανση τ τζακι και σε δυσκολες θερμοκρασιες ανοιγα κ τ καλοριφερ (ελαχιστες μερες με τ χειμωνες που επικρατουσαν αυτα τ τελευταια χρονια) το οποιο ειναι κοινο κ ο πατερας μου επεμενε να τ δουλευει με... 1! σωμα σπιτι του κατω (εκαναν βολτες τ καυτα νερα μεσα εξω, θελεις σωματα τ ελεγα.. τιιιιποτα αυτος που να ακουσει) κ εφετος επι τελους τον πεισαμε να βαλει τ κλιματιστικο κ αν ζοριστει η κατασταση υπαρχει κ ο λεβητας τελος παντων.

Εως τωρα με αυτες τ καιρικες συνθηκες δηλαδη ειναι μακραν το οικονομικοτερο!

Οσο για τ δοκιμη-πειραμα μου οι ενδειξεις ειναι πολυ καλες.. σιγοκαιο τ τζακι προσπαθωντας να μην ξεκινησει τ βεντυλατερ του κ τι κλιματιστικο ξεχασε τ θα πει αποψυξη. Επισης η θερμοκρασια που βγαζει ειναι αισθητα μεγαλυτερη οταν υπαρχει φλογα απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

τελικα εχει κανεις να μας πει στην πραξη τι καινε τα inverter?

 

Πρακτικά ένα καλό inverter καίει περί το 1/3 από ενα αντίστοιχο του συμβατικό και φυσικά όσο πιο παλιό ένα συμβατικό τόσο πιο ενεργοβόρο, επίσης σημαντικό είναι για το inverter τι ενεργειακής κλάσης είναι.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι μηχανολογοι κυριως μπορει καποιος να με διαφωτισει στο αν ειναι καλη μεθοδος θερμανσης τα aircondition σε θερμοκρασιες -15;

 

αποδιδουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα..!

Επειδή δεν έχω μετρητή για να δω πόσο καίει/ώρα το κλιματιστικό μου,στο περίπου καίει αυτό που λέει εκεί που λέει capacity (3.4/3.7kW), ή εκεί που λέει Input (1.26/1.29kW) ?

Link to comment
Share on other sites

Θενκς...Έχω ένα hitachi inverter 9000 btu που λέει όμως για θέρμανση 11600 btu στα specs του,το οποίο έχει ισχύ 0,88kW για θέρμανση, ενεργειακή κλάση Α και ένα general electric 12600btu, που λέέι 1,29 kW για θέρμανση(δυστυχώς δεν έχω βρει την ενεργειακή κλάση του,το μοντέλο είναι AS1AH12DWF).

Επειδή είναι μεγάλος ο χώρος, να προτιμήσω το general electric, ή το Inverter θα κάνει καλύτερη ή αντίστοιχη δουλειά καίγοντας παράλληλα λιγότερο?

 

Κανονικά έχει μπει το Inverter σε δωμάτιο που δε χρησιμοποιείται,αλλά έλεγα αν συνέφερε πολύ περισσότερο σε σχέση με το GE, να τα αντάλλαζα θέση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.