Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κείμενο διαμαρτυρίας προς Τ.Ε.Ε./Υ.Π.Ε.Κ.Α σχετικά με το Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Πολύ καλή η προσπάθεια! Άξια συγχαρητηρίων!

 

Γιατί όμως εγώ πιστεύω ότι, πρέπει να είμαστε πιό σαφείς, πιό ξεκάθαροι...

Δηλαδή, ν' αναφερθούμε σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ θέματα που μας απασχολούν, δίνοντας στο καθένα τη διάσταση που του αρμόζει...

Δηλαδή, εκεί που πραγματικά δεν έχουμε απαντήσεις να το "φωνάξουμε" (π.χ. εξ' αδιαιρέτου, υπέρβαση ύψους, μελέτη στατικής επάρκειας, έλεγχος από πολεοδομία, ποιός το δηλώνει, σοφίτα πάνω από 2,40 κ.λπ.) κ.λπ.

 

Βεβαίως να προτείνουμε και συγκεκριμένα πράγματα (π.χ. τιμή ζώνης κατά το γεωγραφικό προσδιορισμό κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα δεν πάμε να υποδείξουμε το σωστό! Το λάθος και την προχειρότητα θέλουμε να επισημάνουμε και τη δύσκολη θέση στην οποία μας φέρνει! Δεν κάνουμε πρόταση βελτίωσης. Αυτό είναι δική τους δουλειά. Άσε που όσα και να πούμε, άλλα τόσα αδιευκρίνιστα θα μείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι δυνατόν να συμφωνήσουμε όλοι σε όλα τα σημεία.

 

Το ζήτημα στην παρούσα φάση, τώρα που μιλάμε, είναι εάν θα καταργηθεί ή όχι το εξαρτημένο τοπογραφικό ή να δείξουμε μία δυναμική σαν Μηχανικοί?

 

Δηλαδή για να υπογράψει κάποιος σας πρέπει να είναι 100% σύμφωνος?

 

Τη δυναμική μας ας δείξουμε στην παρούσα φάση παιδιά......

Link to comment
Share on other sites

Το εξαρτημένο τοπογραφικό για τα εντός σχεδίου θα καταργηθεί άμεσα. 'Έχω έγκυρες πληροφορίες. Είναι και λογικό. Θα ψηφιστεί τροποποιητική διάταξη και θα ανακοινωθεί άμεσα. Τώρα το πόσο άμεσα δεν το γνωρίζω. Πιέζονται ήδη από παντού.

Προσωπικά δεν με "χαλάει" και το να μην καταργηθεί! Μπορεί να αυξηθεί έτσι και ο "κύκλος εργασιών" μας. Η διαμαρτυρία μας ΔΕΝ πρέπει να εστιάσει σε αυτό. Αλλά στο πως θα γίνει η δουλειά μας και ταυτοχρόνως η "δουλειά" τους, δηλαδή, πως θα εξυπηρετηθεί ο σκοπός για τον οποίο δημιουργήθηκε ο συγκεκριμένος νόμος. Αν δεν δώσουμε αυτό το μήνυμα κινδυνεύουμε να γίνουμε ..."γραφικοί"!

Link to comment
Share on other sites

TO ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ η δυναμικη που θα δειξουμε.......αν και προσωπικα θεωρω οτι λιγοι θασχοληθουν και για να υπογραψουν.....οπως εχουνσυνδελφοι απο την αρχη της λειτουργιας του φορουμ οτι πολλοι απλα μπενουν ρωτανε -περνουν την απαντηση τους με μηδενικη διαθεση νασχοληθουν με οτι αλλο που απαιτει τον χρονο τους.......εγω υπογραφω και ειμαστε ακομα κατω απο 80 υπογραφες.....οταν στο φορουμ ειμαστε καμια 200 ον λινε συνηθως σε ασχετη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το υπογράψουν όλοι....

Τέτοια κατάντια δεν την περίμενα όταν με καμάρι ορκιζόμουνα για το ΔΙΠΛΩΜΑ....

Έχω καταντήσει καλκιουλατορ προστίμων (τρελή επιστημονικότητα...) και σάντουιτς ανάμεσα σε πελάτες που θέλουν να πληρώσουν λίγα (ενώ στη σμουτσιά ήταν λαρτζ...) και σε ένα νόμο-εγκύκλιο-ερωτοαπαντήσεις-γραμμή του ΤΕΕ που ότι του φανεί του Λολοστεφανή....

Τέτοια καταξίωση ούτε στα πιο τρελά όνειρά μου..... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.