Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιπτώσεις στο δίκτυο κεντρικής θέρμανσης από την αποσύνδεση διαμερισμάτων


ileve

Recommended Posts

Επειδή ασχολούμαι με άλλο αντικείμενο και τα έχω ψιλοξεχάσει, θέλω να επιβεβαιώσω κάποιες τεχνικές εκτιμήσεις που έχω σκεφτεί για το παρακάτω θέμα. Οι ιδιοκτήτες διαμερίσματος στον τελευταίο όροφο, προχώρησαν μονομερώς και αυθαίρετα χωρίς να ρωτήσουν κανέναν σε κατάργηση των θερμαντικών σωμάτων και τάπωμα σωλήνων στις αναμονές τους, σε κεντρική θέρμανση μη αυτόνομη. Η πολυκατοικία είναι τετραόροφη με τρία διαμερίσματα ανά όροφο. Στον τελευταίο όροφο είναι επίσης κλειστά τα σώματα προσωρινά και σε δεύτερο διαμέρισμα, λόγω απουσίας του ενοίκου. Η νέα ισορροπία στην χαρακτηριστική καμπύλη του κυκλοφορητή εκτιμώ ότι θα έχει αμελητέα διαφορά, εφόσον στον τελευταίο όροφο που αποτελεί και τον δυσμενέστερο κλάδο από άποψη πτώσης πίεσης λόγω τριβών, υπάρχει και τρίτο διαμέρισμα όπου τα θερμαντικά σώματα είναι ανοικτά. Όμως η παροχή του κυκλοφορητή επιμερίζεται τώρα σε λιγότερα θερμαντικά σώματα με συνεπαγόμενη αύξηση της παροχής νερού ανά θερμαντικό σώμα. Αυτό επιβεβαιώνεται και από την αύξηση της θερμοκρασίας των θερμαντικών σωμάτων η οποία παρατηρήθηκε μετά το τάπωμα στον τελευταίο όροφο. Η αυξημένη παροχή ανά θερμαντικό σώμα έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της ταχύτητας του νερού και επομένως μεγαλύτερη πτώση πίεσης λόγω τριβών μεταξύ εισόδου και εξόδου θερμαντικού σώματος.

Η πρώτη μου λοιπόν ερώτηση είναι αν η αύξηση της διαφοράς πίεσης μεταξύ εισόδου και εξόδου θερμαντικού σώματος, αυξάνει την πιθανότητα διαρροής νερού στα σημεία σύνδεσης των σωληνώσεων με τα θερμαντικά σώματα και κυρίως στις βάνες των θερμαντικών σωμάτων που είναι αρκετά επίφοβες για διαρροή έτσι και αλλιώς.

Προσπερνώντας το θέμα ότι οι ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου διαμερίσματος έχουν παραβιάσει το καταστατικό της πολυκατοικίας, αν τους επιτρέψουμε την απεξάρτησή τους από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης, προβλέπω ότι θα αρχίσουν και σε άλλα διαμερίσματα να ταπώνουν σωλήνες και να ξηλώνουν θερμαντικά σώματα με αποτέλεσμα πλέον να αλλάζει αισθητά το σημείο ισορροπίας στην χαρακτηριστική καμπύλη του κυκλοφορητή με πιθανότητα να έχουμε θορύβους στις σωληνώσεις που προκαλούνται απο δονήσεις και θα πρέπει να αντικατασταθεί ο κυκλοφορητής με καινούριο με διαφορετική παροχή και στατική.

Η δεύτερη λοιπόν ερώτησή μου είναι, όταν αλλάζει αισθητά το σημείο ισορροπίας της χαρακτηριστικής καμπύλης του κυκλοφορητή που έχει προκύψει ως αποτέλεσμα της κατάργησης των δυσμενέστερων κλάδων, θα υπάρχουν δονήσεις στο δίκτυο σωληνώσεων, όταν δηλαδή η στατική πίεση του κυκλοφορητή είναι πολύ μεγαλύτερη από την πτώση πίεσης λόγω τριβών στο δίκτυο;

Το καταστατικό της πολυκατοικίας αναφέρει ότι η συμμετοχή στις δαπάνες της κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωτική με μόνη εξαίρεση την περίπτωση που ένα διαμέρισμα είναι ακατοίκητο και οι βάνες έχουν κλείσει παρουσία του διαχειριστή. Η απαλλαγή είναι 50% του κόστους της καύσιμης ύλης και για μέγιστο χρονικό διάστημα 6 μηνών. Το πρόβλημα είναι ότι το ποσοστό αυτό και το χρονικό διάστημα αναγράφονται σε άλλο σημείο του καταστατικού, όπου αναφέρεται στον εργολήπτη του έργου. Για τους ιδιοκτήτες το ποσοστό απαλλαγής και το χρονικό διάστημα, είναι κενό. Πιθανολογώ ότι ο συμβολαιογράφος το άφησε κενό για να αποφασιστεί από την γενική συνέλευση της πολυκατοικίας. Έτσι κι αλλιώς η συγκεκριμένη περίπτωση δεν εμπίπτει σε αυτή την εξαίρεση καθώς το διαμέρισμα κατοικείται. Επειδή όμως είμαι διαχειριστής θέλω να ρωτήσω το εξής:

Αν τελικά επιτραπεί στο διαμέρισμα να απεξαρτηθεί από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης, παραβιάζοντας το καταστατικό, έχοντας όμως λάβει γραπτώς την συγκατάθεση των υπολοίπων ιδιοκτητών με παμψηφία (στο καταστατικό αναφέρει ότι μεταβολή κατανομής ποσοστών οποιασδήποτε δαπάνης, απαιτεί παμψηφία), φέρει ευθύνη ο διαχειριστής για την παραβίαση του καταστατικού; Ο επιμερισμός ολόκληρου ή ενός ποσοστού των χιλιοστών θέρμανσης, του διαμερίσματος που απεξαρτήθηκε από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης, στα υπόλοιπα διαμερίσματα, μπορεί να πραγματοποιηθεί χωρίς νέα σύνταξη του πίνακα κατανομής των χιλιοστών θέρμανσης υπογεγραμμένο από μηχανικό; Μια τάξη μεγέθους του κόστους σύνταξης νέου πίνακα δαπανών, εφόσον είναι υποχρεωτικό; Εγώ ως Μηχανολόγος Μηχανικός και διαχειριστής έχω την δυνατότητα να συντάξω τον πίνακα κατανομής χιλιοστών θέρμανσης;

Εφόσον τελικά επιτραπεί στο διαμέρισμα αυτό να απεξαρτηθεί από την κεντρική θέρμανση, θα πρέπει να πληρώνει κάποιο πάγιο, δηλαδή κάποιο ποσοστό των χιλιοστών θέρμανσης που αναλογούν σε αυτό το διαμέρισμα. Στο ΦΕΚ Δ' 631 του 1985 δεν αναφέρεται συγκεκριμένο ποσοστό.

Γνωρίζει κάποιος αν αναφέρεται σε κάποιο νόμο αυτό το ποσοστό του παγίου; Έχω ακούσει για 30% αλλά που αναγράφεται αυτό το ποσοστό;

Οι ιδιοκτήτες του διαμερίσματος στον τελευταίο όροφο, που θέλουν να απεξαρτηθούν από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης, έχουν αγοράσει ενεργειακή ξυλόσομπα και σκοπεύουν να τρυπήσουν την πλάκα του δώματος για να βγάλουν την καμινάδα.

Υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστεί η στατικότητα του δώματος;

Τελειώνοντας, θεωρώ ότι η λύση στο πρόβλημα της θέρμανσης λόγω υψηλού κόστους πετρελαίου, πρέπει να είναι συνολική και συλλογική, ειδάλλως θα επικρατήσει αλαλούμ στην πολυκατοικία. Στο μυαλό μου έχω δύο εκδοχές και θέλω την γνώμη σας.

1. Ενεργειακά τζάκια σε όλα τα διαμερίσματα.

2. Αλλαγή του καυστήρα και εγκατάσταση νέου με δυνατότητα καύσης πετρελαίου και υγραερίου ή πέλετ.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας, όπως ζητούν οι κανόνες συμμετοχής.

 

Το παραπάνω post είναι ιδιαίτερα μακροσκελές και θέτει πολλά ερωτήματα, οπότε:

α) Μειώνονται οι πιθανότητες να λάβετε απαντήσεις

β) Δεν βοηθά στην οργάνωση του φόρουμ.

 

Προτείνω να δημιουργήσετε νέο θέμα που να περιλαμβάνει το δεύτερο σκέλος του παραπάνω μηνύματος, δηλαδή τα θέματα κανονισμών, αφού κάνετε πρώτα αναζήτηση και μείνουν αναπάντητα ερωτήματα. Φυσικά προσπαθούμε να θέσουμε ένα ερώτημα σε συναφές θέμα πριν να δημιουργήσουμε νέο.

 

Τέλος, οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να γράφονται με πεζά και να είναι περιγραφικοί (βλέπε παραπάνω το β)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου λοιπόν ερώτηση είναι αν η αύξηση της διαφοράς πίεσης μεταξύ εισόδου και εξόδου θερμαντικού σώματος, αυξάνει την πιθανότητα διαρροής νερού στα σημεία σύνδεσης των σωληνώσεων με τα θερμαντικά σώματα και κυρίως στις βάνες των θερμαντικών σωμάτων που είναι αρκετά επίφοβες για διαρροή έτσι και αλλιώς.

 

H πίεση που δημιουργεί ο κυκλοφορητής στην κατάθλιψή του είναι της τάξεως κάποιων mΣΝ. Με βάση την περιγραφή σας, η διαφορά στην πίεση αυτή σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση (όλα τα διαμερίσματα συνδεδεμένα), πολύ δύσκολα (αν όχι αδύνατα) θα ξεπεράσει το 1mΣΝ.

 

Η δεύτερη λοιπόν ερώτησή μου είναι, όταν αλλάζει αισθητά το σημείο ισορροπίας της χαρακτηριστικής καμπύλης του κυκλοφορητή που έχει προκύψει ως αποτέλεσμα της κατάργησης των δυσμενέστερων κλάδων, θα υπάρχουν δονήσεις στο δίκτυο σωληνώσεων, όταν δηλαδή η στατική πίεση του κυκλοφορητή είναι πολύ μεγαλύτερη από την πτώση πίεσης λόγω τριβών στο δίκτυο;

 

Η αποσύνδεση τριών από τα δώδεκα διαμερίσματα της οικοδομής, δεν είναι γενικά ανησυχητική. Ακόμα και αν ήσασταν ήδη οριακά, δύσκολα θα παρατηρήσετε κάτι έντονο.

 

Τη στιγμή όμως που η αποσύνδεση έχει γίνει ήδη, μπορείτε απλά να διαπιστώσετε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Η αλλαγή ταχύτητας στον κυκλοφορητή (αν είναι πολλών ταχυτήτων) ή ο στραγγαλισμός κάποιας βάνας σύρτη, μπορεί να λύσει τυχόν πρόβλημα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση της παροχής του κυκλοφορητή με σύστημα αυτομάτου ελέγχου PLC θα έχει ως αποτέλεσμα τον επιμερισμό της μόνο στα διαμερίσματα που έχουν ανοιχτή την θέρμανση. Η μείωση των στροφών της αντλίας σε σταθερή πίεση κατάθλιψης (νέα χαρακτηριστική καμπύλη) θα προκαλέσει την μείωση της κεντρικής παροχής άρα και μικρότερη ταχύτητα στην έξοδο του λέβητα όμως η ταχύτητα στην είσοδο των ανοιχτών διαμερισμάτων δεν θα μεταβληθεί.

Τυχόν διαρροή νερού από τα θερμαντικά σώματα αναπληρώνεται στο λεβητοστάσιο από αυτόματο σύστημα ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Aiche, θεωρείς τη λύση με το plc δόκιμη για την αντιμετώπιση της αποσύνδεσης τριών διαμερισμάτων?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ίσως με PLC είναι ακριβή μέθοδος αλλά χρησιμοποιείται πολύ στα DCS της χημικής βιομηχανίας.

Με ηλεκτρονικούς μετατροπείς ισχύος που μεταβάλουν την τάση και την συχνότητα τροφοδοσίας του κινητήρα της αντλίας μήπως είναι πιο καλά;

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κεντρική θέρμανση χωρίς αυτονομία, δεν έχει νόημα μια λύση σαν αυτή.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.