Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξεις τακτοποίησης και αναλογισμού


Recommended Posts

@acnt

 

Πιστεύω ότι θα βοηθούσε να ανέβαζες ένα σχέδιο με τα οικόπεδα με διαστάσεις και υφιστάμενα κτίσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποζημίωση μετά απο πράξη αναλογισμού.

Καλησπέρα!

Αυτοί που προβάλλουν δικαίωμα κυριότητας των απαλλοτριωτέων ακινήτων, στα οποία αναφέρεται η πράξη που κυρώθηκε, μπορούν να προσφύγουν στο αρμόδιο μονομελές πρωτοδικίο για τον προσωρινό καθορισμό της αποζημίωσης εάν έχει γίνει προσφυγή της απόφασης κύρωσης του Νομάρχη απο αυτούς που οφείλουν να αποζημιώσουν?ή πρέπει πρώτα να περιμένουν απάντηση στην προσφυγή απο την αρμόδα Περιφέρεια?

2.εάν η περιφέρεια κάνει σιωπηρή άρνηση της προσφυγής αυτοί μπορούν να κάνουν καινούργια προσφυγή στα δικαστήρια και να καθυστερήσουν την όλη διαδικασία???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

έχω την εξής απορία, ένα οικόπεδο το οποίο ρυμοτομείται κατόπιν πράξης αναλογισμού, και το τμήμα που απομένει πληρεί τους όρους της παρέκλισης και όχι της αρτιότητας, θα μείνει ως έχει και θα θεωρείται άρτιο & οικοδομήσιμο κατά παρέκλιση?

το παραπάνω θα ίσχυε ακόμα και στην περίπτωση που ο χρόνος δημιουργίας του ήταν μεταγενέστερος της χρονολογίας που ορίζει η παρέκλιση?

Link to comment
Share on other sites

....... και το τμήμα που απομένει πληρεί τους όρους της παρέκλισης και όχι της αρτιότητας,

Τι εννοείς όταν λές τους όρους της παρέκκλισης και όχι της αρτιότητας????

 

Εαν ρυμοτομήθηκε και πληροί τους κατά παρέκκλιση αρτιότητας τότε είναι άρτιο κατά παρέκκλιση εφόσον το αρχικό ήταν άρτιο κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλους!

 

τεχνικός υπάλληλος της πολεοδομίας με ενημέρωσε γραπτά ότι ---------.

 

όμως... για να αποκτήσει το οικόπεδό μου ------- "πισινού" μου (excuse me). Πλην όμως, υπάρχουν -------------

 

και όλα αυτά σύμφωνα με

άρθρο ---------

άρθρο -----------

άρθρο --------- (με τον ν.--------- υποθέτω).

 

Το οικόπεδο είναι --------- επί 20 μ. Ο "πισινός " μου (excuse me και πάλι) οικόπεδο ---------14 μ.

 

Ερωτήσεις!

πως θα αποφύγω την -------------.

 

καμία ιδέα please?!

Δεν με βλέπετε αλλά φοράω μαύρα γυαλιά και έχω προτεταμένο ένα καπέλο για να ρίξετε μέσα ιδέες (αλλά και προτάσεις, αγανακτισμένα σχόλια κλπ).

 

merci!

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική υπεύθυνη λύση είναι να απευθυνθείτε σε Μηχανικό της εμπιστοσύνης σας.

Κατανοώ την θέση σας, αλλά μέσω του διαδικτύου δεν θα λάβετε απαντήσεις.

Όχι λόγω έλλειψης θέλησης, αλλά επειδή είναι ανέφικτη η υπεύθυνη αντιμετώπιση της υποθέσεώς σας με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.