Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης;


Dimitris!

Recommended Posts

Τρεις παρατηρήσεις....

 

1. "Μιλάτε" για χρονικές περιόδους που η ΔΕΗ εφάρμοζε και θα εφαρμόσει διαφορετικά τιμολόγια..... Άλλο πριν τις 31/1/2012 και άλλο από 1/2/2013.

 

2. Είναι άτοπο να μιλάμε για ημερήσιες καταναλώσεις, χωρίς δεδομένα....

 

3. Όπως και να έχει, ακόμα και με τα νέα τιμολόγια της ΔΕΗ από αύριο, η μελέτη του ΕΜΠ μιλά για αντλίες με COP 2,75 και 3.... Είναι γνωστό ότι υπάρχουν αντλίες με πολύ καλύτερα COP που φτάνουν 5,5 (ίσως και παραπάνω)..... Άρα, δεν τίθεται θέμα οικονομικής σύγκρισης μιας σύγχρονης και αποδοτικής αντλίας με καμία άλλη μέθοδο θέρμανσης, ακόμα και με τις 2 νέες αυξήσεις μέσα στο 2013... αν τελικά υπάρξουν.....

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και είναι οικονομικότερη του καυστήρα πετρελαίου, ιδιαίτερα όταν συνδιάζεται με ενδοδαπέδια εγκατάσταση, καθώς επίσης και για δροσισμό σε μία μεζονέτα όπου θα χρειάζονταν πάνω από 3 12άρια A/C.

 

Ανακρίβειες εννοούσα για το όριο των 2000kWh.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι ότι στο 4μηνο ένα σπίτι θέλει πχ. 1500kwh για τα φωτα, τα μαγειρέματα, τα πλυσίματα...

Η θέρμανση με Α/Θ ή σώματα λαδιού ή υπερυθρες ή ότι άλλο καταναλώνει ρευμα έρχεται και καθεται πάνω από αυτές.

Οπότε για να δεις πόσο τελικά στοιχίζει η kwh θέρμανσης πρέπει να κάνεις 2 πράξεις

1) Πόσο στοιχίζουν οι 1500kwh? Πχ 200€

2) Πόσο στοιχίζουν οι (αν υποθέσουμε ότι στο 4μηνο η Α/Θ θα καταναλώσει 3000kwh) 1500+3000kwh? Πχ. 700€

Άρα (700-200) / 3.000 = 0,166

 

Προφανώς και η Α/Θ είναι η οικονομικότερη σε λειτουργία μακράν όλων των άλλων συστημάτων. Ακόμη και με όποιες αυξήσεις έρθουν. Δηλαδή και ενα 20% πάνω να παει ακόμη, η Kwh θα στοιχίζει 0,166Χ1,2= 0,2€. Για 6.000kwh το κόστος θα είναι 1200€. Υποθετοντας ετήσιο COP=4 μιλάμε για 24.000kwh Θερμικές.

Αυτό, για πετρέλαιο σημαίνει πάνω από 2μιση τόνους (ή 3300€), για pellets σημαίνει 7 τόνους καλού pellet (ή 2.100€)

Κι όπως συνηθίζω να λέω σε όποιον μου λέει για pellets (ή ενεργειακά τζάκια) , κουβάλα πρώτα 7 τόνους pellets (ή ξύλα) μέσα σε 4 μήνες, και μετά ας συζητήσουμε για το αν έχει σημασία αν η kwh έχει 0,17 ή 0,35

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω πως επειδή πλέον μένω σε σπίτι με α/θ η θέρμανση που προσφέρουν είναι άθλια, άσχημη υψομετρική κατανομή σε φυσάει ο αέρας και δεν υπάρχει άνεση, ξηραίνουν την ατμόσφαιρα. (και μιλάμε για μηχανήματα mitsubishi inverter).

 

Αλλά ότι είναι ο πιο οικονομικός τρόπος είναι καίνε πολύ λίγο.

 

συναδελφε σαυτα φταιει η εγκατασταση

1) την εργολαβια την κανανε δικοι σου για να σ ερθει φθηνοτερα

2) την εργολαβια την εκανε οχι καλο τεχνικο προσωπικο

3) οι θεσεις που μπηκε οτι μπηκε ( μαλλον εχεις φανκοιλ για να λες φυσανε )

δεν τις επελεξαν οι μηχανικοι του εργου αλλα εσυ γιατι απλα εκει σε βολευαν σαν κομματια

4) το σπιτι λογο τοποθεσιας ισως θελει και υγραντηρα-αφυγραντηρα κατι που δε θες να πληρωσεις

5) καθε τι που χει ανεμιστηρα... ξυραινει

 

6) πανσκα +1

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

και συμπληρώνοντας τον OTTO_engine να πω ότι εγώ που έχω VRF με τοίχου στα δωμάτια, δεν έχω τετοια προβλήματα. Το αντίθετο θα λεγα! Ότι σχεδόν έχω την αίσθηση της ενδοδαπέδιας. Βεβαια επέλεξα προσεκτικά τις θέσεις των εσωτερικών μονάδων, τα λειτουργώ 24 ώρες το 24ώρο, 180 ημέρες το χρόνο, στους 21oC. Ούτε ξηρότητα έχω, ούτε ρευματα, ούτε θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την δοκιμή για 5 μέρες να δουλεύουν 24ωρο μόνο τα κλιματιστικά για να δω αποτέλεσμα και κατανάλωση. (σημειωτέον για 18αρι στο σαλόνι πλήρωσα 1300 και multisplit στα Υ/δ 2600 και όχι δεν τα πήρα από το Carrefour που έχει inverter με 200 - ναι με πιασαν κότσο)

όταν λοιπόν ισορροπησε το σύστημα εκαιγα περίπου 9-10kwh τη μέρα όταν για αντίστοιχο διάστημα ήθελα 3κυβικα αέριο στον συμπυκνωματος (πες 33kwh)

όσο για την ξηρότητα ,από τη στιγμή που το μηχάνημα στέλνει μεγάλη ποσότητα αέρα χαμηλής θερμοκρασίας , το θέμα παύει να υπαρχει. Αν βέβαια ψωνίσεις κλιματιστικό από το σουπερμάρκετ πιθανοτατα θέλεις και ένα υγραντηρα. Στο ερώτημα βέβαια γιατί δεν το συνεχισα αφού είναι τόσο καλό είναι καθαρά για πρακτικους λόγους (ευκολία χειρισμου από τη σύζυγο αλλά και το ότι το μπάνιο έχει μόνο ένα σώμα νερου)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Μπορεί κανείς να απαντήσει στην παρακάτω ερώτηση, που δεν γνωρίζω πόσο αβάσιμη είναι;…

 

Σε «θερμοσίφωνα με ξύλα» είναι εφικτή η σύνδεση κατευθείαν στο θερμαντικό σώμα, με την κατάλληλη διάταξη φυσικά  ώστε να τροφοδοτείται ένα σώμα καλοριφέρ 3-4 φέτες  ή ανάλογου μεγέθους, αποδόσεως και τύπου καλοριφέρ ώστε να ζεσταίνει ένα μπάνιο 3τμ περίπου; η απόσταση θερμοσίφωνα -μπάνιου δεν ξεπερνά τα 2,5 μ.

Ενώ η θερμοκρασία του θερμοσίφωνα μπορεί να ξεπερνά και τους 65ο Κελσίου ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.