Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης;


Dimitris!

Recommended Posts

Ρε φίλε Στέλιο...

Τζακάς είσαι, κλιματιστικά τους προτείνεις;

Αντε να αρχίσω και εγώ ο υδραυλικός να προτείνω κλιματιστικά να δω τι δουλειά θα κάνουμε στο τέλος...

Θα πέσει πείνα βρε σι .... :smile:

 

Πάντως εδώ που τα λέμε φίλε Jef είναι πολλά τα λεφτά....

Ένα αμαξάκι καινούργιο τον χρόνο θα έπαιρνε ο άνθρωπος...

Και σκέφτομαι όσο κακή και να είναι η εγκατάσταση, πάλι κάπου μπάζει το πράγμα....

Και μιας και μπάζει...δεν του προτείνεις να κάνει καμιά μόνωση κέλυφος πριν μας ξετινάξει και τα λίγα δέντρα που μας απέμειναν.... :smile:

 

Παιδιά χωρίς να ξέρω και πολλά από τζάκια και λέβητες ξύλου η γνώμη είναι ότι ένας επιτοιχος λέβητας αερίου συμπυκνωμάτων με αντιστάθμιση σε μία καλοσχεδιασμένη εγκατάσταση μηχανολογικά και καλοφτιαγμένη τεχνικά έχει σχετικά υψηλό βαθμό απόδοσης και σε απαλλάσσει από το κουβάλημα και το γέμισμα...

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Αιθυλαινιο αλλη δουλεια η δικη σου κ αλλη το τζακι, εσυ μπορεις να ξερεις ακριβως ολες τ παραμετρους και να πεις (εστω κατα τ κριση σου) οτι ναι.. αυτο κανει τοση δουλεια. Ειμαι 49, το χειροτερο πραγμα ειναι να μην ειναι ο πελατης ευχαριστημενος ως προς τ προσδοκιες που εχει. Προτιμω να τον χασω κ αυριο να κατηγορει αυτον που τον τσιμπησε με μπλα μπλα για να παρει τ δουλεια παρα εμενα. Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα πελατης σου να λεει σε αλλον.. ε ενταξει αλλα δεν ειναι κ το καλύτερο, μην σε παρω στ λαιμο μου κοιτα κ αλλου.. Οταν ο αλλος εχει τ ψευδαισθηση, εχει πιστεψει, οτι με 2 κιλα ξυλα θα γινει η μεζονετα φουρνος ε τοτε ας τ φτιαξουν τ τζακι του αυτοι που αυριο θα κανουν αλλη δουλεια. Οσα προλαβαινω κανω και αυριο που θα εχει τελειωσει το πανηγυρι παλι οσα προλαβαινω θα κανω. Καταλαβες τωρα? Αλλη δουλεια κανεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

εχει το τελεμαρκετιν κατι ωραιες κουβέρτες με μανίκια που τις φοράς. κάπου 30Ε η μια νομιζω. αρα μια 4μελής οικογένεια με 4*30=120Ε περνάει πολλά χρόνια.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τα Γιαννενα ψηφιζω με τα μπουνια υγραεριο LPG με επιτοιχειο λεβητα συμπικνωματων. Μετα απο 6 χρονια λειτουργίας εχει κανει ηδη αποσβεση προ πολλου. Κοστος περιπου 55 ευρω ανα μηνα με αναγωγη σε ολο το ετος (καθε μηνα δηλαδη) ο μεσος ορο για τα 6 χρονια . Επιφανεια 100 m3 πληρως εκτεθημενο οροφοδιαμερισμα με πολλα ανοιγματα (ελαχιστο 2 ανα δωματιο) αλλα με εξωτερικη θερμομονωση . Σε αυτο το ποσο περιλαμβανεται και κουζινα αεριου και φυσικα ζεστο νερο χρησης. Δηλαδη κοβω και απο τον λογ της ΔΕΗ το μεγαλο κοστος της ηλεκτρικης κουζινας

 

Χρονια πολλα καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

Όπα παιδιά.... έχετε δίκαιο, κάτι δεν πήγαινε καλά σ'αυτά που ανέφερα, τα τ.μ. δεν ήταν 200 ήταν σχεδόν τα διπλά και παραπάνω. Τροφοδοτούσε (ο λέβητας) 3 κατοικίες και το καθεστώς ήταν λίγο περίεργο εκεί. Anyway, ψηφίζω "βιομάζα". εν. τζάκι ή/και λέβητα pellet.

 

Καλή χρονιά, χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία και περισσότερο χαμόγελο... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Όπα παιδιά.... έχετε δίκαιο, κάτι δεν πήγαινε καλά σ'αυτά που ανέφερα, τα τ.μ. δεν ήταν 200 ήταν σχεδόν τα διπλά και παραπάνω. Τροφοδοτούσε (ο λέβητας) 3 κατοικίες και το καθεστώς ήταν λίγο περίεργο εκεί. Anyway, ψηφίζω "βιομάζα". εν. τζάκι ή/και λέβητα pellet.

 

Καλή χρονιά, χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία και περισσότερο χαμόγελο... :smile:

 

 

Είσαι σίγουρος για της τιμές, το pellet κάνει μόνο τόσο;;; Η αντιστοιχία πετρελαίου - pellet είναι σωστή;;;; Στην πράξει να μας πεις όταν δουλέψει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

διαλεγουμε την ιδανικοτερη πηγη θερμανσης Αναλογα με το μεγεθος , την τοποθεσια, την τοπογραφια και φυσικα την χρηση του ακινητου........

 

εγω θα προτεινα για περιοχες της βορειου Ελλαδας ιδιαιτερα, καυστηρα τυπου πελλετ για μονινη κατοικια.........οι λογοι πολλοι , με κυριοτερο την οικονομια αλλα και την ευκολια χρησης........

 

το ενεργιακο τζακι θα το προτεινα για εξοχικα, ειτε για συμπληρωματικη πηγη θερμανσης...............

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τον βαθμό απόδοσης των pellet τον γνωρίζετε παίδες γιατί νομίζω σας ξεφεύγει πάντα...

εννοείς τη θερμογόννο δύναμη των pellets ή το βαθμό απόδοσης ενός καυστήρα pellets?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.