Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση ΤΣΜΕΔΕ και θεώρηση βιβλιαρίου


dim

Recommended Posts

Συνάδελφε κολλάω στο εξής. Πήρα τη βεβαίωση πολύ ωραία όπως λες από το e-tsmede. Και πολύ σε ευχαριστώ για αυτό.

Το "Δικαιολογητικά για γυαλιά από τον ΕΟΠΥΥ" όμως αναφέρει. "1/Βιβλιάριο ασφαλισμένου που να είναι θεωρημένο για το τρέχον έτος". 

Εγώ έλαβα την βεβαίωση η οποία αναφέρει : "Βεβαιώνουμε οτι ο //Τ //Α///Δ///Ε//// του /Δ/Ε/Ι/Ν/Α/// με ειδικότητα ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

είναι ασφαλισμένος στον Τομέα Σύνταξης Μηχανικών ...

ως Σήμερα".

Το αναφέρει η βεβαίωση όμως, το βιβλιάριο δεν έχει θεωρηθεί ακόμα, πιστεύεται οτι θα αποτελεί πρόβλημα για τον ΕΟΠΥΥ προκειμένου να δεχτεί τα έγγραφα μου και εν τέλει να δικαιολογήσει το έξοδο αγοράς των γυαλιών μου του ασφαλισμένου ?

Link to comment
Share on other sites

Arche καλησπέρα, ειδες το post που εγραψα πριν λιγο?

Δεν θα εχεις θέμα. Τυπωσε και μια ασφαλιστικη ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ (αν και αυτοι το βλεπουν) και με το βιβλιαριο ως εχει (ειπα γιατι θελουν το βιβλιαριο) προχωρα.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ. Οι σελίδες που δημοσίευσες, κυρίως η δεύτερη έχουν πολύ πληροφορία. Οπότε θα πάρω την πρώτη  :smile:

:| εξασφάλισα να πάρω μια βεβαίωση πάντως ότι είμαι ασφαλισμένος, δεν πιστευω να έχω να αποτελεί δεν νομίζω να αποτελεί, αυτό πρόβλημα???? 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είσαι ασφαλισμένος είναι αδιάφορο για αυτούς. Ασφαλισμένος θα είσαι όσο δεν έχεις κάνει διακοπή. Ασφαλισμένος είσαι είτε έχεις πληρώσει εισφορές είτε όχι. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι αν έχεις ασφαλιστική ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ. Λάβε μια ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ από όπου βολεύει, παραμάσχαλα και το βιβλιάριο για να δουν αυτό που σου είπα και οδεύσε ακάθεκτος !!!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ευχαριστώ. Μου έρχεται να πω καμιά φορά καμιά κουβέντα για το σύστημα και διατηρώ την ψυχραιμία μου τώρα.

Εχω ένα πιτσιρικά εξάλου που τρέχω να τον παω κάτι αλλά να μαθω κάτι το θεό μου, τι με πιλατεύουν αφού μπορούν με ένα κουμπί και τους κωδικούς μου να δουν την "ικανότητα" την ενημερότητα" και ότι ζητάν" γιατί να τρέχω. Ζω ένα δράμα και δε λεω ότι είμαι ο πιο ζορισμένος αλλά κοίτα Γιώργο τηδιαδικασία έχουν φτιάξει για την ικανότητα.

Δηλαδή δεν μπορούν να κάνουν μια σελίδα που να "ζητάς" και να σου "δίνει" τις πληροφορίες. . .   

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προσωπικά πρίν απο κανα μήνα πήρα γυαλιά και πήγα στο εοππυ για το 100ρικο, δε μου ζητησαν ουτε

ενημερότητα ουτε ικανότητα ουτε τπτ. Πηγα οφθαλμιατρο μου γραψε τα γυαλια πήγα ικα μου σφραγισαν την συνταγη 

κατόπιν στον οπτικο μου τα εφτιαξε, εφτιαξε και κατι αλλα χαρτιά τα οποία η αλήθεια ειναι ότι δεν προσεξα τι ακριβώς και 

μετα όλα αυτά τα πήγα στον εοππυ οπου εκανα την αιτηση και μια υπευθυνη δήλωση ότι δεν εχω ξαναπάρει γυαλιά απο τον εοππύ.

Μετά μου δωσαν ενα χαρτί  οτι έγινε η αιτηση πρωτοκολλήθηκε κλπ για να την παρακολουθώ και μου πέ ότι σε κάνα εξάμηνο περίπου

θα μπούνε τα λεφτά. 

Η θεώρηση έχει σιγουρα καταργηθει απο τότε που εγινε ηλεκτρονικο το σύστημα ΑΜΚΑ κλπ...

Απο κει και πέρα η γραφειοκρατία είναι κλασικά "υψηλού επιπέδου" για αυτο δε πολυκοίταξα τι χαρτιά πήγαινα απο τον ένα στον άλλο

στην παραπάνω διαδικασία. Αρκετή φαιά ουσία καιμε καθημερινά με τα αυθαίρετα....

Το μονο που επισης χρειάζεται στον εοππυ είναι να εχεις και ενα IBAN λογαριασμού που θα σου βάλουν το χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον πως τα περιφερειακά ΤΣΜΕΔΕ της Αθήνας, συμπεριλαμβανομένου της Αγ. Παρασκευής, είχαν κλείσει, όλη η "εξυπηρέτηση" γινόταν από το κεντρικό ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα. Πλέον δε θα γίνεται ούτε από αυτό, αλλά όπως & να έχει, έμεινε ένα νέο κτίριο για να μας θυμούνται οι νεότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάω σε γιατρό συμβεβλημένο με το ΕΟΠΥΥ ποια ειναι η διαδικασια?

 

βρισκω τον γιατρο και κλεινω ραντεβου.

Το ραντεβου για τον ΕΟΠΥΥ πρεπει να ειναι οπωσδηποτε απογευματινο? το πρωι το πληρωνω εγω?

Ειχα παει σε συμβεβλημενο γιατρο το πρωι και οταν πηγα στον ελεγκτη, μου ειπε οτι ο ΕΟΠΥΥ "πληρωνει" μονο τα απογευματινα ραντεβου και οχι τα πρωινα!

 

Ποια ειναι η διαδικασια στον γιατρο.

Τον πληρωνω κανονικα, μου κοβει ΑΠΥ και παω την ΑΠΥ στον ελεγκτη και μετα μου επιστρεφουν τα λεφτα

ή απο την στιγμη που ειμαι στον ΕΟΠΥΥ πληρωνω μονο 10€ και τα υπολοιπα τα παιρνει ο γιατρος απο τον ΕΟΠΥΥ?

 

το βιβλιαριο πρεπει να το παρω μαζι μου στο γιατρο?

Η τελευταια θεωρηση που ειχε ηταν το 2014

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.