Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή παραδοσιακού τζακιού σε ενεργειακό


Cosk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γραψτε Στο youtoub ( τζακι thestelios01 )και πρεπει να το βγαλει. Ο θορυβος προερχεται απ την μηχανη που τραβουσα, τον δεκαπλασιαζει, αυτο φαινεται καθαρα στ σημειο που πιανω το μεταλικο προχειρο μπουρι ωστε να δειξω περιπου θερμοκρασια καπναεριων σε σχεση με τ θερμοκρασια του ζεστου αερα κ ακουγεται υπερβολικα το αγγιγμα μου. Ειναι πιο αθορυβο απο καθε αεροθερμη εστια, εχει ο βραχιονας που συγκρατει το μοτερ και τροφοδοτει και τον αερα, εσωτερικα ηχοπαγιδα. Η μεγαλη αποδοση ωφειλεται στο οτι ο ζεστος αερας εξερχεται με αντιστροφη κατευθυνση απ αυτη των καπναεριων κ ετσι εχει παντα μεγαλυτερη θερμοκρασια απ αυτα καθως εκμεταλευεται θερμοτητα και απ το δαπεδο. Ειδικα σε αλλο βιντεο που δε μπορω να βρω τωρα ενω υπαρχουν μονο καρβουνα η θερμοκρασια παραμενει πανω απο 80 βαθμους. Επισης ο θερμος αερας εξερχεται στ χωρο χαμηλα κ αυτο ειναι επισης πολυ θετικο, αποφευγεται σε μεγαλο βαθμο η διαστρωματωση τ θερμοκρασιας στ χωρο.

Δεν ειναι κατι ετοιμο ακομη αλλα οποιος τ παιρνει θα μπορει να τ δοκιμασει κ αν δε του κανει τοτε με δικα του εξοδα (καθως δεν εχει κατι ευαισθητο να χαλασει, η να θεωρειται μεταχειρισμενο ξαναβαφεται στ αναγκη) τ στελνει πισω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπερα. Εμενα ρωτας? Το βαζεις το βγαζεις οποτε θες και γραφω εγγυηση 2 χρονια εκτος βεντυλατερ γιατι ειναι τ εμποριου ετοιμο. Να εξηγησω εδω γιατι κυκλοφοραει καποιο ετοιμο εργοστασιακο και θα φανω ψευτης στ τελος οσον αφορα το ΔΕ και ειπα βιαστικα (εκνευριστηκα) θα του κανω μυνηση οποιος ειναι κτλ. Στην παγκοσμια ερευνα του ΟΒΙ βρεθηκαν καμια 15αρια παρομοια συστηματα, τ εχω ολα με τα σχεδια τους. Πηρα το ΔΕ λογω μιας εξαρτημενης αξιωσης μου η οποια ηταν εντελως νεο στοιχειο και απο μονη της θα μπορουσε να παρει ΔΕ παγκοσμιο στο οποιο δεν προχωρησα λογω κοστους με αμφιβολο τελικα το οποιοδηποτε κερδος. Αυτο που κυκλοφορει στην αγορα εφετος ειναι παρα πολυ μικρο και ειναι εισαγωγης, οχι Ελληνικο ωστε να τ σταματησω καθως τ ΔΕ που εχω ειναι εθνικο μονο. Αυτο που κανω τωρα εχει κατι συγκεκριμενο (αφορα την εξαρτημενη αξιωση) που κανει και την διαφορα στην αποδοση και κανεις μα κανεις πουθενα δεν εχει δικαιωμα να το παραγει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 weeks later...

Με δεδομένη την υψηλή τιμή του πετρελαίου θέρμανσης, ψάχνω για εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης.

Προσωπικά θεωρώ καλύτερη λύση την αντλία θερμότητας, η οποία τροφοδοτεί με ζεστό νερό τα υπάρχοντα σώματα καλοριφέρ. Όμως, είναι ακριβή λύση (μια DAIKIN μπορεί με την εγκετάσταση να φτάσει τα 10.000€), οπότε ψάχνω για εναλλακτικές.

 

Στην περίπτωσή μου, το μεγαλύτερο βάρος για φέτος, μάλλον θα το σηκώσουν τα κλιματιστικά (split units), τα οποία ως inverter με υψηλό COP είναι πολύ πιο οικονομικά από το πετρέλαιο, αν και όχι τόσο υγιεινά.

 

Από την άλλη, έχω ένα παραδοσιακό τζάκι και σκέφτομαι πώς θα το κάνω πιο αποδοτικό ώστε να βοηθήσει όσο γίνεται. Μετά από μικρή έρευνα αγοράς, έχω καταλήξει στις εξής λύσεις:

 

1) Να βάλω «κασέτα» στο υπάρχον τζάκι. Με ανεμιστήρες και κατάλληλη σχεδίαση του θαλάμου υποτίθεται ότι ανεβάζει την απόδοση του τζακιού σε 70%. Κόστος περίπου 1.600-2.000€. Φαίνεται ελκυστική λύση λόγω κόστους και σχεδόν μηδενικής φασαρίας εγκατάστασης αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αποτελεσματική.

 

2) Να γκρεμίσω το τζάκι και στη θέση του να βάλω ενεργειακό, χωρίς όμως να τραβήξω αεραγωγούς στα άλλα δωμάτια. Κόστος περίπου 3.000€. Όπως μου είπαν, το ενεργειακό τζάκι έχει υψηλή απόδοση χωρίς να χρησιμοποιεί ανεμιστήρες (αυτά που χρησιμοποιούν, ονομάζονται θερμοδυναμικά). Είναι μάλλον ακριβή λύση και έχει αρκετή φασαρία. Αν όμως μπορεί να ενταχθεί στο "Εξοικονομώ", τότε συμφέρει.

 

3) Να γκρεμίσω το τζάκι και στη θέση του να βάλω ένα τζάκι-λέβητα που θα συνδεθεί με τα υπάρχοντα σώματα καλοριφέρ. Κόστος περίπου 2.500€. Την περίπτωση αυτή τη φοβάμαι αν και έχω ακούσει αρκετούς να τη χρησιμοποιούν. Δεν θέλω να μπλέξω με ένα σύστημα που δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά και βρίσκεται μέσα στο σπίτι (με ότι κινδύνους συνεπάγεται), ούτε να φορτώνω συνεχώς ξύλα προκειμένου να ζεστάνω όλο το σπίτι.

 

Καμία γνώμη - συμβουλή ?

Edited by Scrooge
Link to comment
Share on other sites

Ένας ενεργειακός επιθεωρητής μου είπε ότι το ενεργειακό τζάκι είναι επιλέξιμη δαπάνη στο "Εξοικονομώ κατ' οίκον" μόνο στην περίπτωση που αντικαθιστά πλήρως τη θέρμανση με πετρέλαιο.

Δηλ. αν παραμένει η κλασική θέρμανση και το τζάκι μπαίνει επικουρικά, τότε δεν επιχορηγείται.

Γνωρίζετε κάτι σχετικά ;

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένη την υψηλή τιμή του πετρελαίου θέρμανσης, ψάχνω για εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης.

....... έχω καταλήξει στις εξής λύσεις:

 

1) Να βάλω «κασέτα» στο υπάρχον τζάκι. Με ανεμιστήρες και κατάλληλη σχεδίαση του θαλάμου υποτίθεται ότι ανεβάζει την απόδοση του τζακιού σε 70%. Κόστος περίπου 1.600-2.000€. Φαίνεται ελκυστική λύση λόγω κόστους και σχεδόν μηδενικής φασαρίας εγκατάστασης αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αποτελεσματική.

 

2) Να γκρεμίσω το τζάκι και στη θέση του να βάλω ενεργειακό, χωρίς όμως να τραβήξω αεραγωγούς στα άλλα δωμάτια. Κόστος περίπου 3.000€. Όπως μου είπαν, το ενεργειακό τζάκι έχει υψηλή απόδοση χωρίς να χρησιμοποιεί ανεμιστήρες (αυτά που χρησιμοποιούν, ονομάζονται θερμοδυναμικά). Είναι μάλλον ακριβή λύση και έχει αρκετή φασαρία. Αν όμως μπορεί να ενταχθεί στο "Εξοικονομώ", τότε συμφέρει.

 

3) Να γκρεμίσω το τζάκι και στη θέση του να βάλω ένα τζάκι-λέβητα που θα συνδεθεί με τα υπάρχοντα σώματα καλοριφέρ. Κόστος περίπου 2.500€. Την περίπτωση αυτή τη φοβάμαι αν και έχω ακούσει αρκετούς να τη χρησιμοποιούν. Δεν θέλω να μπλέξω με ένα σύστημα που δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά και βρίσκεται μέσα στο σπίτι..........

 

To 2 .

Βαλε ενεργειακο τζακι με αεραγωγους και αν μπορεις συνδεσε το με τα σωματα του καλοριφερ.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εάν έχουμε Ίδη τζάκι απλό με πυρότουβλο, μπορούμε να το μετατρέψουμε σε ενεργειακό με την ίδια εστία Το πλεονέκτημα που μας δύνη το πυρότουβλο είναι η θερμοσυσσώρευση με αποτέλεσμα αφού σβήσει η φωτιά να έχουμε θέρμανση για πολλές ώρες

Edited by miltos
Διαγραφή video λόγω διαφήμισης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.