Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσης στάθμευσης


nikpat

Recommended Posts

Εχω καταθεση φακελλο για ανεγερση υποστεγου για τη σταθμευση 4 αυτ/των

και μου ζητανε απ τη πολεοδομια συμβολαιογραφικη πραξη . . .

 

Είναι υποχρεωτικό κάθε θέση στάθμευσης να συνδέεται με διαμέρισμα ή κατοικία;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω την εντύπωση οτι συμβολαιογραφική πράξη απαιτείται μόνο για τις υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης και οχι για τις τυχόν επιπλέον προαιρετικές.(σωστά; )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ω!!!! σε ευχαριστούμε erling

 

όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει θα τον συμβούλευα να το τυπώσει και να το έχει μαζί του

διότι οι Πολεοδομίες το αγνοούν ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο θα ήθελα να μου πείτε αν σε οικισμό προ 1923 [ΦΕΚ138Δ /1981] είναι υποχρεωτική η συμβολαιογραφική πράξη για προσθήκη ισόγειου γκαραζ μιας θέσης σε υπάρχουσα κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης μου ζητάνε συμβολαιογραφική πράξη δεσμευσης για προαιρετικές θέσεις σε β' υπόγειο σε περιοχή που δεν έχει υποχρέωση θέσεων στάθμευσης.

Εδειξα το Εγγρ-26484/93 του erling αλλά λένε οτι αφορά απάντηση σε συγκεκριμένη περίπτωση.

Έκανα επίσημα ερώτημα στην υπηρεσία και μου απάντησε οτι γενικά στους υπόγειους χώρους στάθμευσης απαιτείται συμβολαιογραφική δήλωση και μεταγραφή βάση των: Ν1221/81, ΠΔ 3/8/87 ΦΕΚ 749Δ, ΥΑ 98728/7722/93 και Εγγρ-71705/88.

Εκτός από το Εγγρ-71705/88 το οποίο αναφέρεται γενικώς σε συμβολαιογραφική δέσμευση χωρίς να διευκρινίζει αν πρόκειται για υποχρεωτικές ή μη θέσεις, έχω την εντύπωση ότι όλη η υπόλοιπη νομοθεσία αναφέρεται ή σε προδιαγραφές ή σε υποχρεωτικές θέσεις.

Ποιά είναι η γνώμη σας, έχω δίκιο οτι δεν απαιτείται δέσμευση και μεταγραφή προαιρετικών θέσεων σε β' υπόγειο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.