Μετάβαση στο περιεχόμενο

- - - - -

Δουλεία διόδου


  • Please log in to reply
182 απαντήσεις στο θέμα

#131 MAKAP

MAKAP

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.893 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός
Offline

Δημοσίευση 22 Ιούλιος 2010 - 06:31

Μπορεί να είναι κατοχυρωμένος ο πίσω για την σταθεροτητα της θέσης ή ο μπροστινός έχει ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα να την αλλάξει; Υπάρχει νομοθεσία που να ξεκαθαρίζει τη δουλεία για τα εκτός σχεδίου ή το θεωρούμε δεδομένο επειδή δε γράφεται κάπου το αντίθετο;


Η νομοθεσία για τη σύσταση δουλείας διόδου περιγράφεται στο άρθρο 25 του ΓΟΚ/85 (άρθρο 261 του ΚΒΠΝ).
  • 0

#132 δασκαλος

δασκαλος

    Νέο Μέλος

  • Μη μηχανικός
  • Pip
  • 1 Μηνύματα:
Offline

Δημοσίευση 24 Ιούλιος 2010 - 20:09

γεια σας έχω ένα οικόπεδο και είχα δώσει στον διπλανό μου δουλεία διάβαση 3 μέτρα με συμβολαιογραφική πράξη τώρα το πουλάω και ο υποψήφιος αγοραστής μου ζηταεί να μειωθούν αυτά τα τρία μέτρα μπορεί να γίνει αυτό? και πόσα μέτρα πρέπει κανονικά να του αφήσουμε?το δικό μου οικόπεδο έχει πρόσβαση σε δημοτικό δρόμο και χτίζει ενώ του άλλου δεν χτίζει ευχαριστώ
  • 0

#133 MAKAP

MAKAP

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.893 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός
Offline

Δημοσίευση 25 Ιούλιος 2010 - 07:46

Αναφέρεις ότι πρόκειται για οικόπεδο αλλά δεν ξεκαθαρίζεις αν, πράγματι, πρόκειται για περιοχή εντός σχεδίου ή όχι. Σήμερα, δουλεία διόδου επιτρέπεται να επιβληθεί μόνον σε περιοχές εντός σχεδίου. Δεν υπάρχουν προδιαγραφές για τη δουλεία διόδου, αντίθετα, υπάρχουν προδιαγραφές για τη διέλευση οχημάτων και πεζών, σε περιοχές εντός σχεδίου.

Εάν η πράξη για τη δουλεία διόδου, που συμφώνησες με το γείτονά σου, έγινε πριν από χρόνια, τα 3 μ. θεωρούνται ένα ικανοποιητικό ελάχιστο πλάτος, γιατί σήμερα θα χρειαζόταν μεγαλύτερο πλάτος, ανάλογα με τις ανάγκες που θα εξυπηρετούσε η δουλεία (πχ διέλευση φορτηγών κλπ για την ανέγερση οικοδομής στο αποκλεισμένο οικόπεδο).
  • 0

#134 netmin909

netmin909

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 312 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
Offline

Δημοσίευση 25 Ιούλιος 2010 - 16:48

Δουλεία διόδου σε εκτός σχεδίου απαγορεύεται?
  • 0

#135 MAKAP

MAKAP

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.893 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός
Offline

Δημοσίευση 25 Ιούλιος 2010 - 20:32

Η άποψη για τη δυνατότητα επιβολής δουλείας διόδου σε εντός σχεδίου περιοχή στηρίζεται στο δεύτερο εδάφιο της παρ. 1 του άρθρου 25 του ΓΟΚ/85, στο οποίο αναφέρεται ότι:
Από την απαγόρευση αυτή εξαιρείται η δουλεία διόδου, εφόσον αποτελεί τη μοναδική δίοδο προς κοινόχρηστο χώρο οικοπέδου ή κτιρίου ή αυτοτελούς από πλευράς δόμησης ορόφου. Δικαιοπραξίες που αντιβαίνουν στις διατάξεις της παραγράφου αυτής είναι απολύτως άκυρες.

Με δεδομένο ότι η διάταξη αυτή αναφέρεται μόνο σε οικόπεδο και όχι γήπεδο, θεωρώ ότι το άρθρο 25 δίνει τη δυνατότητα επιβολής δουλείας διόδου μόνο σε οικόπεδα. Γνωρίζω ότι υπάρχουν διιστάμενες απόψεις για το θέμα, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου με τη σχετική τεκμηρίωση.
  • 0

#136 netmin909

netmin909

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 312 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
Offline

Δημοσίευση 25 Ιούλιος 2010 - 20:51

Κατανοητόν και σε ευχαριστώ για την τεκμηρίωση= γνώση.
Πρόσφατα συνέταξα τοπογραφικό διάγραμμα για δουλεία σε τυφλό αγροτεμάχιο και όσο γνωρίζω το συμβόλαιο έγινε κανονικά.
Θα μου πεις τωρα... Και ποιος θα το ελέγξει..Ο δικηγόρος ή ο συμβολαιογράφος που αντιγράφει την δήλωση μας.
Απλά έχω συναντήσει αρκετά συμβόλαια με δουλείες διόδου σε εκτός σχεδίου.
  • 0

#137 MAKAP

MAKAP

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.893 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός
Offline

Δημοσίευση 25 Ιούλιος 2010 - 21:35

Όπως έχω γράψει παραπάνω (#121), νομικά, η δουλεία διόδου αποτελεί αντικείμενο του Αστικού Κώδικα και ειδικότερα των άρθρων 1010 έως 1018. Εμείς, όμως, αντιμετωπίζουμε το θέμα από την πολεοδομικοτεχνική του πλευρά και διαβάζουμε τους αντίστοιχους νόμους και διατάξεις.
  • 0

#138 erling

erling

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 3.962 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 24 Σεπτέμβριος 2010 - 13:37

Μια γνωμοδότηση του ΝΣΚ που έπεσε στα μάτια μου :)

ΓνΝΣΚ 402 / 2002
(Τμ.Α)
Βάσει των διατάξεων ΑΚΑ1121 ΑΚΑ1124 ΑΚΑ1125 Ν 1577/1985Α25

Πρόεδρος: Κ. Βολτής, Αντιπρόεδρος
Εισηγήτρια: Α. Αλεφάντη, Πάρεδρος

Αν έχει συσταθεί δουλεία διόδου σε ακίνητο είναι καταρχήν δυνατόν α) άνωθεν αυτής και σε τμήμα της να επιτραπεί η προβολή εξώστη και β) να επιτραπεί η περαιτέρω δόμηση επάνω από την δουλεία διόδου, με πλήρη κάλυψη του χώρου διάβασης και τη δημιουργία «στοάς».


  • 0

#139 MAKAP

MAKAP

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2.893 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αγρονόμος & Τοπογράφος Μηχ/κός
Offline

Δημοσίευση 24 Σεπτέμβριος 2010 - 13:51

Φίλε erling,
Αυτό είναι γνωστό και έχει αναφερθεί αρκετές φορές στα σχετικά θέματα.
  • 0

#140 erling

erling

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 3.962 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 24 Σεπτέμβριος 2010 - 14:00

Έκανα αναζήτηση για την απόφαση αλλά δεν την βρήκα, για αυτό και την έβαλα :)
  • 0