Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα απλά βήματα μιας οικοδομικής άδειας


mare96

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι πολύ!Θα πρέπει:

1. Αφού είσαι άπειρος και επίσης ο φίλος σου ο Τοπογράφος είναι άπειρος, πολύ προσοχή στο Τοπογραφικό, τσεκάρισμα των όρων δόμησης στην Πολεοδομία, έλεγχο για τυχόν παρεκκλίσεις, έλεγχο για Ζ.Ο.Ε. αν είναι εκτός σχεδίου. Αν δεν μπορείς να τα εξασφαλίσεις αυτά, απαιτείται να δώσεις τη σύνταξη του Τοπογραφικού σε ένα καλό Τοπογράφο.

2. Καλό έλεγχο των συμβολαίων.

3. Στην αρχαιολογία θα πρέπει να στείλεις σχετικό φάκελο με τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Ακόμα και δοκιμαστικές τομές να κάνεις, απαιτείται ενημέρωση της Αρχαιολογίας και παρουσία υπαλλήλου κατά την πραγματοποίησή τους. Και αρχαία να βρεθούν δε σημαίνει ότι δεν θα χτίσεις, απλά θα γίνει ανασκαφή με ό,τι και αν αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

από τους όρους δόμησης στην Πολεοδομία

θα μάθεις αν απαιτείται αρχαιολογία ή όχι

οπότε καταθέτεις στην αρχαιολογία τον αντίστοιχό φάκελο

 

διαφορετικά δεν ασχολέισαι καθόλου

γενικά η αρχαιολογία ξ΄ρει που περίπου υπάρχουν αρχαία

το θεωρώ σχεδόν αδύνατο σε εντός σχεδίου να μην γνωρίζει την ύπαρξή τους

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω, πλεον δεν ισχυει το αν "απαιτειται" ή "οχι". Οπως μου εχουν απαντησει ηδη σε 2 πολεοδομιες, - απαιτειται παντου και παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας, μόλις τέλειωσα την σχολή (Πολ. μηχ.) και αναρωτιόμουν που μπορώ να βρω τι χρειάζεται για να βγάλω μια άδεια

 

ένας φίλος μου έδωσε link http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

αλλά δεν γράφει αναλυτικά για το κάθε απαιτούμενο έγγραφο τι χρειάζεται

 

επιπλέον που μπορώ να βρω πότε απαιτείται άδεια και πότε όχι,

π.χ. το ίδιο είναι μια περίφραξη 40 cm και το ίδιο είναι μια περίφραξη 2 μέτρων;

 

μου είπαν ότι αν ρωτήσω στη Πολεοδομία θα με ενημερώσουν, αλλά δεν μπορώ να τους ρωτήσω για τα πάντα,

 

το ξέρω οτι είναι δύσκολο να υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα όλα, αλλα πιστεύω οτι θα ήταν καλό όταν μου ζητήσει μια άδεια κάποιος, να ξέρω κάποια βασικά πράγματα απο πριν για την περίπτωση του και να μην τρέχω εκείνη τη στιγμή για να δω τι χρειάζεται

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα να διαβάζεις το forum. Την πληροφορία που θα βρεις δεν θα βρεις αλλού. Χρησιμοποίησε την αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλώς όρισες!

Όπως καταλαβαίνεις μέσα από ένα forum είναι δύσκολο να απαντηθεί το ερώτημά σου μιας και η νομοθεσία για την έκδοση μιας άδειας, αλλά και των υπόλοιπων δικαιολογητικών και εγκρίσεων, που χρειάζονται για κάθε περίπτωση είναι τεράστια.

Η συμβουλή μου είναι να οργανώσεις ένα νομοθετικό αρχείο, θα βρεις πολλά βιβλία από διάφορους εκδοτικούς οίκους σχετικά με το θέμα, τα οποία συμπυκνώνουν τη νομοθεσία, και να ρίξεις αρκετό διάβασμα για να ενημερωθείς.

Βέβαια αν γίνεις πιο συγκεκριμένος σε κάποια περίπτωση:

π.χ. με την περίφραξη, εντός ή εκτός σχεδίου? με λιθοδομή ή πλέγμα? κ.λ.π

σίγουρα θα πάρεις απαντήσεις, που θα σε καθοδηγήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά κάποια πράγματα που δεν θα μάθεις από βιβλία όπως ''ανάλυση ψυχολογίας υπαλλήλου πολεοδομίας'' , ''υπομονή σε ουρά'', ''τεχνικές λαδώματος'' , ''στρατηγική αντιμετώπισης υπάλληλου σε ελέγχο φακέλου'' κτλ κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά κάποια πράγματα που δεν θα μάθεις από βιβλία όπως ''ανάλυση ψυχολογίας υπαλλήλου πολεοδομίας'' , ''υπομονή σε ουρά'', ''τεχνικές λαδώματος'' , ''στρατηγική αντιμετώπισης υπάλληλου σε ελέγχο φακέλου'' κτλ κτλ

Αχ-Βαχ... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Άδειες μπορουμε να βγαλουμε σε ολους τους νομους ανεξαρτητως απο το που εχουμε την εδρα μας; Αν εχω εδρα στον Εβρο μπορω να βγαλω αδειες στην Κοζανη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.