Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποστήριξη εταιρειών inverter


shortjohn

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θα μπορούσατε να με πληροφορήσετε σχετικά με την τεχνική υποστήριξη που δίνουν οι διάφορες εταιρείες inverter στην Ελλάδα?

Ποια είναι η γνώμη σας για την κάθε μία και ποιες θεωρούνται αξιόπιστες?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

από ότι μου έχουν πεί συνάδελφοι οι οποίοι χρησιμοποίησαν μετατροπείς της SMA, η συγκεκριμένη εταιρία έχει πολύ καλό δίκτυο τεχνικής υποστήριξης. Μπορείς να δεις και κάποια πράγματα στην ιστοσελίδα της εταιρίας: http://www.sma-hellas.com/el/kentriki-selida.html

 

Παρόλα αυτά σου το λέω με κάθε επιφύλαξη μιας και δεν έχω προσωπική εμπειρία με την συγκεκριμένη εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! εβαλα Kaco γιατι με βολευε στην διαστασιολογηση του παρκου. επισης βασικο ρολο επαιξε οτι η κεντρικη αντιπροσωπεια της Kaco στην

 

Ελλαδα εχει εδρα την Κρητη..σε 2 μικρα προβληματα που ειχα μεχρι τωρα ανταποκριθηκαν ΑΜΕΣΑ (24 ωρες)..για μενα αυτο ειναι πολυ βασικο,γιατι οι

 

ωρες που χανω μεταφραζονται σε ευρω...και επισης μην ξεχναμε οτι η Kaco εχει 7 χρονια βασικη εγγυηση,χωρις να πληρωνεις

 

επεκταση.. η SMA πχ.δινει 5 χρονια αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η SMA ειναι πρωτη σε πωλησεις στην Ελλαδα με διαφορα.αυτο

 

δεν ειναι τυχαιο κατα την γνωμη μου.. ο καθενας κανει τις επιλογες του και κρινετε απο το αποτελεσμα..σε μερικα χρονια θα εχουμε

 

βγαλει ασφαλη συμπερασματα για ολα (πανελ,tracker,inverter).φιλικα Γιαννης..

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωνεις επεκταση? Τι εννοεις? Δλδ αμα σου χαλασει ο inverter τον χρονο 8 και θελει αντικατασταση, θα σου τον αλλαξουνε χωρις κανενα τιμημα?

Link to comment
Share on other sites

στους Danfoss πριν κανα 2 μήνες που τους πήρα τηλεφωνο να τους ρωτήσω για ένα σφάλμα που μου έβγαζε ο ινβερτερ μου είπαν ότι αφού δεν τον έχω αγοράσει από αυτούς αλλά έχει έρθει απέξω κατευθείαν, δεν μπορούν να με βοηθήσουν και να πάρω τηλ στα κεντρικά στην Δανία. (Τεχνική υποστήριξη μηδέν, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! αν θες να σε καλυψει καποια εταιρια μετα τα χρονια βασικης εγγυησης πληρωνεις ενα ποσο απο οτι ξερω..μπορει να γινει επεκταση 5-10-15 χρονια και πληρωνεις αναλογα...η kaco εχει 7 χρονια βασικης εγγυησης..η SMA 5 χρονια.η solar edge νομιζω 10..

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό!!! Η επέκταση εγγύησης π.χ. από 5 σε 10 χρόνια πρέπει να γίνει εντός 2 ετών από την αγορά του inverter!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπορείς να το κάνεις λίγο πριν την λήξη των 5 έτών για SMA

Επίσης σημαντικό είναι να πάρεις κάτι που να μην χαλάει παρά να πάρεις κάτι που χαλάει αλλά έχει καλό service, έχω καει τον τελευταίο καιρό

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπορείς να το κάνεις λίγο πριν την λήξη των 5 έτών για SMA

Επίσης σημαντικό είναι να πάρεις κάτι που να μην χαλάει παρά να πάρεις κάτι που χαλάει αλλά έχει καλό service, έχω καει τον τελευταίο καιρό

Απο τι κάηκες τον τελευταίο καιρό?Σε ρωτάω γιατί πολλά ακούγονται για πολλές εταιρείες αντιστροφέων που βγαίνουν πρώτες σε μετρήσεις και τεστς αλλά στην πραγματικότητα έχουν μεγάλο πρόβλημα αξιοπιστίας.Τώρα όσον αφορά κάποια άλλα πράγματα που έχω διαπίστώσει απο προσωπική μου πείρα και ψάξιμο είναι τα εξής:solaredge αρχικά δίνει 12 έτη εγγύηση και τα powerboxes 25,η sma δίνει 24ωρη αντικατάσταση προϊόντος και η πλατίνα 48ωρή.Σε γενικές γραμμές δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε απο την πλατίνα αλλά ούτε και απο την sma ,θεωρώ πώς τα προϊόντα και των δυο εταιρειών είναι εξαιρετικά αξιόπιστα.Επειδή αναφέρθηκε κάτι για τους danfoss ,που απο άποψη κόστους είναι στα επίπεδα των kostal και kaco έχω να πω τα εξής..σε πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε,ενώ είχα παραλάβει απο ΔΑΝΙΑ απευθείας,με ένα και μόνο mail είχα νέο αντιστροφέα στην πόρτα της εταιρείας μου μέσα σε 48 ώρες απο τη στιγμή που εφυγε και το τελευταίο mail.Ήρθε με ΤΝΤ χρέωση δική τους και παραλαβή του ελαττωματικού την ημέρα και ώρα που ήθελα εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.