Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όριο οδού σε κοινοτικό δρόμο με πρανές


Recommended Posts

συναδελφοι στο τοπογραφικο που ανεβαζω το οριο της ιδιοκτησιας απ οτι διαβαζω πρεπει να παει στο φρυδι του πρανους υποχρεωτικα , ετσι οπως το εχω σχεδιασει?

διοτι οι ιδιοκτητες μου εδειξαν εως το ιχνος του δημοτικου δρομου δηλαδη περιπου το ποδι του πρανους.

 Θεωρώ στο "πόδι" του πρανούς .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

επι του θεματος αυτου νομιζω πολλοι θα εχουμε μεινει με την απορια

ετσι και εγω εχω τωρα περιπτωση οπου 

σε στασιμο οικισμο  σε αποσταση 350 μ αποτο κεντρο του σε οικοπεδο με πρανες με "φρυδι" που κυμαινεται σε αποσταση απο 0-2.5 μετρα  απο τον τσιμεντοστρωμενο δρομο (ο οποιος δε ειναι αγροτικος η κοινοτικος ?) ποσο ειναι το εμβαδο του οικοπεδου  ,μετραται και το πρανες η οπως στο μηνυμα # 3 του pavlos  μετραται μονον το οριζοντια επιπεδο τμημα 

εχω και κολωνες της δεη μεσα τοσο στο επιπεδο τμημα οσο και στο πρανες 

 

παρακαλω για την γνωμη σας  !!!!

-Model.pdf

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Κοινοτικός αν εμφαίνεται στο διάταγμα ρυμοτομίας της περιοχής, αγροτικός αν υπάρχει σε κάποια σχετική διανομή η εχει προκύψει με απόφαση νομάρχη ή κάτι άλλο. Νομίζω πως το εμβαδόν σου είναι με το φρύδι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@nzerman -αναφορικα με τον δρομο δεν υπαρχει καποιο διαταγμα η αλλο ,δυστυχως! ειναι στασιμος οικισμος απο υδομ μου ειπαν οτι ισχυει το 588/82 αρα ειμαστε εκτος για ολες τις κατασκευες πλην κατοικιας υπο προυποθεσεις

απο την μια με το φρυδι οπως λες και εσυ μου φαινεται λογικο...    αλλα και απο την αλλη .....

Link to comment
Share on other sites

Οι στάσιμοι οικισμοί δημιουργήθηκαν πολεοδομικά στο να παρέχουν στους ντόπιους κατοίκους το ευεργέτημα της κατοικίας σε μια ακτίνα 800 μ μεγαλύτερη από αυτή του συνεκτικού τμήματος  προ 23 ορίων τους, προς αποφυγή εγκατάλειψης τέτοιων οικισμών από τους κατοίκους τους.

Κατά όνομα λέγονται οικισμοί, στην πράξη όμως η περιοχή μετά το συνεκτικό τμήμα είναι εκτός,  παρότι μέχρι τα 800 μ την ονομάζουμε ζώνη ή ακτίνα στάσιμου οικισμού. Με άλλα λόγια θα μπορούσες τη ζώνη αυτή να την προσομοιώσεις με μια εκτός οικισμού περιοχή ειδικού πολεοδομικού καθεστώτος, στο οποίο επιτρέπεται η χρήση κατοικία με τους όρους και τις προυποθέσεις του ΦΕΚ 588/Δ/82.

Υπό το σκεπτικό αυτό αν το γήπεδο σου βρίσκεται εκτός συνεκτικού τμήματος και εντός ζώνης έχω τη γνώμη ότι δεν θα πρέπει να δείξεις το όριο ιδιοκτησίας στο φρύδι του πρανούς, αλλά στο πόδι, όπως δηλαδή θα έδειχνες σε οποιοδήποτε άλλο γήπεδο εκτός οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως με το αγρόκτημα που ανήκει θα ψάξεις για το χαρακτήρα του δρόμου στην Τοπογραφική της Π.Ε.. 

Για το όριο κατά τη γνώμη μου δεν έχει να κάνει με το που βρίσκεται το γήπεδο ή όρους δόμησης αλλά με το που τελειώνει η νομή. 

Προφανώς δεν υπάρχουν περιφράξεις για να ρωτάς οπότε θα μπορούσες να λάβεις το φυσικό όριο της ιδιοκτησίας είτε πάνω είτε κάτω. Παίζει ρόλο η αυτοψία εδώ, οι διακυμάνσεις των υψών, η πρόσβαση...

Φυσικά και να μη το δείξεις όπως λέει Παύλος λάθος δεν είναι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεσαι και τι γίνεται με το πρόσωπο... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι να θέσω και εγώ το ερώτημα μου. Σε συζήτηση με την τεχν, υπηρεσία ενος περιφερειακού δήμου για το που είναι το όριο της οδού στην ιδιοκτησία 1 (δεξιά) μου υπέδειξαν τη θέση 3 στο σκαρίφημα. Είναι λογικό η ιδιοκτησία να χάνει όλη αυτή την επιφάνεια; oria dromoy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.