Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

Πιθανόν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά....

Διορθώστε με σας παρακαλώ.....

Ο λέβητας δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί, τα μισά σχεδόν διαμερίσματα έχουν άλλου είδους θέρμανση, το εξεταζόμενο είναι κλειστό και συζητάμε για φύλλο ελέγχου και εισαγωγή του υπάρχοντος λέβητα σαν σύστημα θέρμανσης???

Δηλαδή τί άλλο θα πρέπει να υπάρχει για να μην λάβουμε υπ' όψην μας τον λέβητα σαν σύστημα θέρμανσης????

Με τί συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης θα μπεί αν με κάποιον τρόπο βγάλουν φύλλο ελέγχου???

Το ΠΕΑ πρέπει να καταγράφει την πραγματικότητα.....  

Αν κατοικηθεί το σπίτι με τί θα θερμαίνεται???... Με τον λέβητα που δεν λειτουργεί???Υ.Γ.Εννοείται ότι δεν αντιδικώ με κανέναν, άλλωστε απόψεις ανταλάσουμε...Υ.Γ-2Εχω αντιμετωπίσει 2 φορές αυτό το θέμα και για να είμαι απόλυτα εξασφαλισμένος έβγαλα φωτογραφίες του λέβητα και της άδειας δεξαμενής (η λαμαρίνα του δαπέδου φαινόταν...) και πήρα και ΥΔ του ιδιοκτήτη ότι δεν λειτουργούν την Κ.Θ.

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συ hkamp

Δε μου φαινονται παραλογα ολα αυτα....

Για να λειτουργησει φετος η ΚΘ, ενω τωρα που μιλαμε ΔΕΝ λειτουργει (και περσυ τα ιδια προβληματα ειχανε), θα πρεπει να μπει πετρελαιο...

Πετρελαιο ΔΕΝ υπαρχει, ο κοσμος ΔΕΝ πληρωνει...

Η ΚΘ ΔΕΝ λειτουργει...

ΑΝ θελει ο αγοραστης να βαλει πετρελαιο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, θα καψει, ειδαλλως ΔΕ θα λειτουργησει...

Απλα τα πραγματα...

 

Ειναι τελειως διαφορετικο να εχει ο αλλος ας πουμε ωρομετρηση και να μην το καιει για οικονομια, επειδη δεν εχει λεφτα για πετρελαιο, ενω ο λεβητας λειτουργει κανονικα για τους υπολοιπους..

Εκει, ναι, να πεις για συνηθεια του εκαστοτε ιδιοκτητη.

Δεν προκειται για επιλογη του ιδιοκτητη του διαμερισματος μου να καψει η οχι την ΚΘ

Εξαναγκαστικο ειναι...

 

Και να τον βαλω κιολας τον ανθρωπο να φερει συντηρητη για ενα λεβητα που δεν καιει, δεν προκειται να καψει κιολας τουλαχιστον φετος και δεν θα τον χρησιμοποιησει για ποιο λογο?

Για να βγαλω ενα ΠΕΑ με εντελως θεωρητικες καταναλωσεις απο τις πραγματικες...?

Εικονικα νουμερα δε θα ητανε? Αφου δε λειτουργει η ΚΘ...

Θα μου βγει ενα ΠΕΑ που θα αναφερει καταναλωσεις που θα ισχυανε ΑΝ δουλευε η ΚΘ, με τον υπαρχοντα βαθμο αποδοσης...

 

Αφου το τωρα αποτυπωνουμε στο ΠΕΑ, γιατι αλλωστε ζηταμε προσφατο φυλλο συντηρησης και δεν παιρνουμε ενα προηγουμενων ετων...?

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε λίγο αλλιώς. Το σύστημα κεντρικής θέρμανσης ανήκει στο κτίριο. ΠΕΑ βγάζεις για το κτήριο.

 

Στο ΠΕΑ δεν βάζεις φωτογραφία του διαχειριστή στην θέση του κτιρίου με λεζάντα <<αυτός εδώ, δεν θέλει να λειτουργεί τον λέβητα και το παρόν ΠΕΑ εκφράζει τις επιθυμίες των ενοίκων για μη χρήση του κεντρικού συστ. θέρμανσης, αυτόν τουλάχιστον τον χειμώνα (για τον άλλον δεν ξέρουμε)>>.

 

Ο λέβητας υπάρχει. Πετρέλαιο στην παρούσα φάση δεν υπάρχει. Δεν είναι αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης να τον <<εξαφανίσεις>>.

 

Ας υποθέσουμε ότι πάω στην πολυκατοικία το καλοκαίρι για ΠΕΑ. Τι θα πω; Δεν βγάζω ΠΕΑ γιατί η δεξαμενή σας είναι άδεια; Ή θα ζητήσω Υπ. Δήλωση για το αν θα χρησιμοποιήσουν την κεντρ. θέρμανση τον χειμώνα; Ή θα πάρω συνέντευξη από κάθε ένοικο για το πως βλέπει τα οικονομικά του και αν το χειμώνα θα ζεσταθεί με το πετρέλαιο ή σκέφτεται να βάλει ξυλόσομπα;

 

Το ότι δεν έχουν σκοπό, όσο τα οικονομικά τους δεν είναι σε καλή κατάσταση, να αγοράσουν πετρέλαιο, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν υποχρέωση να συντηρούν τον καυστήρα τους όπως ορίζει ο νόμος. Φύλλο ελέγχου, λοιπόν είναι υποχρεωμένοι να βγάζουν όπως ορίζει ο νόμος. Το βάζουν δεν το βάζουν μπρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχουν πει και σε ημερίδες...Το ΠΕΑ κατηγορηοποιεί κτίριο και όχι συμπεριφορές. Ο λέβητας υπάρχει, τον αν χρησιμοποιείται ή όχι είναι συμπεριφορά ενοίκου ή τέλος πάντων διαχειρηστή. Το αν υπάρχουν λεφτά για πετράλαιο το ίδιο. Αν πχ κάνεις επιθεώρηση σε μονοκατικοία με λέβητα πετρελαίου, και ο ιδιοκτήτης σου πει, ξέρεις φίλε φέτος λέω να μην το ανάψω καθόλου...Τζάκι μόνο. Τι θα κάνεις θα δηλώσεις το τζάκι? Οπως και με το ΖΝΧ αν πχ σου πει κάποιος, γιατί μου έβαλες τόση κατανάλωση? Μόνος μου είμαι....Ναι αλλά το σπίτι είναι 4σάρι...

Link to comment
Share on other sites

Και αν μου πει οτι ο θερμοσιφωνας του ειναι χαλασμενος, εγω θα βαλω τεχνικο να τον ελεγξει να δω αν λεει αληθεια, ουτως ωστε να δηλωσω οτι εχει ΖΝΧ κανονικα?

 

Η το ιδιο για τα κλιματιστικα επισης?

 

Τελος παντων, δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα σας, απλως συλλεγω πληροφοριες γιατι, οπως καταλαβαινετε ημουν σε μεγαλο διλλημα ως προς το τι να κανω και η αποψη του ppgiotas δε μου φανηκε λανθασμενη....

 

Παντως ειδικα για το φυλλο συντηρησης διατηρω καποιες επιφυλαξεις...

Οχι για το τι ΠΡΕΠΕΙ να κανω αλλα για το τι θα κανω εν τελει....

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι παραπάνω απόψεις παιδιά δείχνουν λογικές και ας είναι αντίθετες μεταξύ τους. Αυτό είναι και το καλό αυτού του forum.

Ποια είναι η διαδικασία για να βγουν κάποια διαμερίσματα από την ΚΘ; Χρειάζεται πλειοψηφία των ιδιοκτητών;

Link to comment
Share on other sites

Αντιπαράθεση και αντιδικία για ποιο λόγο; Κουβέντα κάνουμε. Αν βγαίνει τίποτα τέτοιο απ' το ύφος των γραπτών... sorry. Εύλογες απορίες του καθενός είναι τα παραπάνω. Απλά, για το συγκεκριμένο θέμα, είναι ένα από τα λίγα πράγματα του ΚΕΝΑΚ που είμαι βέβαιος ότι έτσι είναι.

Δεν είναι ο λέβητας αποσυνδεδεμένος, κατεστραμμένος και παρατημένος σε αχρηστία. Προσωρινά αποφάσισαν να μη το λειτουργήσουν.

 

Για το φύλλο ελέγχου Inzaghi, δεν έχεις άδικο. Είναι πολλοί οι συνάδελφοι που στην πράξη έχουν αντιμετωπίσει δυσκολίες στο να βρούνε καυστηραντζή ή να συνεννοηθούν με τον διαχειριστή. Μερικοί χρησιμοποιούν ελάχιστους β.α. από το ΦΕΚ93 ή την ΤΟΤΕΕ. Κάτι που κατά την άποψή μου είναι πέρα ως πέρα λάθος. Αν τώρα βγάλουν καμιά διευκρινιστική γι αυτό το θέμα (που δεν νομίζω), τότε αλλάζει η υπόθεση.

Προσωπικά επιμένω στο φύλλο ελέγου, γιατί εκτός από το ότι είναι το μόνο που προβλέπει η νομοθεσία, είναι και το απόλυτα λογικό. Τα έξοδα από την σωστή ρύθμιση του καυστήρα (μιλάμε για λιγότερο από 100 ευρώ) θα τα αποσβέσουν σε μικρό χρονικό διάστημα από την λειτουργία, θα κάνουν κάτι καλό για το περιβάλλον και θα έχουν ένα λέβητα που θα αντέξει περισσότερα χρόνια. Δυστυχώς το ότι θεωρεί ο Έλληνας τσάμπα λεφτά (αυτά της συντήρησης καυστήρα) είναι θέμα κουλτούρας. Την ίδια στιγμή που θα λυπηθεί αυτά τα λίγα λεφτά, θα πάει να τα σκάσει σε οποιαδήποτε σαχλαμάρα βρει μπροστά του.

 

Ας ελπίσουμε ότι στην εκπαίδευση των επιθεωρητών, θα ξεκαθαρίσουν αρκετά απ' αυτά τα θέματα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο ελέγχου ισχύει για 1 χρόνο, άρα αν βγάλεις ΠΕΑ το καλοκαίρι χρησιμοποιείς το ΦΕ που πρέπει να υπάρχει....

Το ΠΕΑ είναι αποτύπωση της τωρινής κατάστασης και μέρος των πληροφοριών λαμβάνεται ΚΑΙ από τον ιδιοκτήτη - διαχειριστή..... Υπάρχει και το αντίστοιχο κουτάκι στο πρόγραμμα του ΤΕΕ.... Δεν είμαστε εισαγγελείς... επιθεωρητές είμαστε και καταγράφουμε πληροφορίες......

Αν αυτός σου λέει ότι δεν λειτουργεί (μόνιμα πλέον) ο λέβητας και το διαπιστώνεις και εσύ στην αυτοψία τότε οποιαδήποτε άλλη θεώρηση είναι τελείως αυθαίρετη...

Στα σεμινάρια το πρώτο πράγμα που μας έλεγαν (όχι ότι χρειάζεται να μας το πουν....) είναι να καταγράφουμε αυτά που βλέπουμε....

Σε καμία εκπαίδευση δεν θα μας διευκρυνιστούν τέτοιου είδους θέματα.... Αυτά άπτονται της δικής μας "λογικής" και θεώρησης....

Link to comment
Share on other sites

δλδ θα θεωρήσεις ότι δεν έχει σύστημα θέρμανσης το λέβητα επειδή δεν έχει πετρέλαιο; Είναι σαν να λες δεν έχω αμάξι γιατί δεν έχω βενζίνη.

 

Από την στιγμή που το σύστημα είναι σε πλήρη λειτουργική κατάσταση με εξαίρεση την καύσιμη ύλη θα το μετρήσεις. Τότε όλα τα παλιά σπίτια που έχουν λέβητες με χάλια βαθμό απόδοσης θα έπρεπε να λένε δεν τον χρησιμοποιούμαι βάζουμε τα a/c με αποτέλεσμα να τους βάζεις θέρμανση βάσει κτηρίου αναφοράς και να βγαίνουν μία κλάση πάνω για πλάκα.

 

Άλλωστε κάτσε να πιάσουν τα καλά κρύα και τότε να δούμε αν θα την παλέψουν με κλιματιστικά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευόμαστε.... Από την στιγμή που διαπιστωμένα δεν λειτουργεί η κεντρική θέρμανση , ο διαχειριστής μου το επιβεβαιώνει, τα μισά διαμερίσματα είναι με φυσικό αέριο και δεν υπάρχει φύλλο ελέγχου , ε τότε ναι δεν θα την λάβω υπ' όψην μου ας είναι και με τις "ζελατίνες"...

Τα κλιματιστικά σαν θέρμανση δεν "πριμοδοτούν" το αντίθετο θα έλεγα.....

Τώρα αν με ρωτάς αν θα έβαζα σαν θέρμανση το ΚΑ μάλλον όχι..... Θα επέμενα να μου υποδείξουν το σύστημα που χρησιμοποιούν για θέρμανση ή για φύλλο ελέγχου και αν δεν το έπαιρνα τότε δεν θα έβγαζα το ΠΕΑ....

Πιστεύω ότι έχω την απαραίτητη γνώση και εμπειρία να καταλάβω πότε προσπαθεί κάποιος ιδιοκτήτης να με "ξεγελάσει" και να δω αν μια ΚΘ λειτουργεί ή όχι....

Το πρόβλημα με το πετρέλαιο δεν είναι λόγω οικονομίας αλλά λόγω ανέχειας, επομένως όσο κρύο και να έχει αν δεν υπάρχουν χρήματα στην πολυκατοικία αυτός που "έχει" θα ζεσταθεί αναγκαστικά με τα AC και δεν θα βάλει για τους υπόλοιπους....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.