Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τεκμηρίωση : Μελετάς την υφιστάμενη κατάσταση. Αν όταν φύγεις βάλουν πετρέλαιο αλλάζει η κατάσταση και το ΠΕΑ όπως θα άλλαζε αν βάλουν Α/C, διπλά τζάμια, μόνωση κλπ.

Η "υφιστάμενη κατάσταση" είναι η κεντρική θέρμανση. και όχι οι όποιες συνήθειες των χρηστών που δεν πρέπει να σε απασχολούν σαν ενεργειακό επιθεωρητή. Οι περιπτώσεις που αναφέρεις για A/C διπλά τζάμια κλπ αλλάζουν όντως την υφιστάμενη κατάσταση. Η χρήση ή όχι της κεντρικής θέρμανσης όμως, δεν αποτελεί υφιστάμενη κατάσταση. 

  1. Αν η πολυκατοικία έχει κεντρική που λειτουργεί αλλά δεν υπάρχει ΦΕ --> βάζεις Βαθμό απόδοσης από το πίνακα της ΤΟΤΕΕ ή κάνεις εκτίμηση. Ότι αναφέρει ο tetris παραπάνω. Συμφωνώ απολύτως.
  1. Αν δεν έχεις θέρμανση και υπάρχουν Α/C --> αν έχει σε όλους τους χώρους τα βάζεις για θέρμανση αν έχει μόνο σε ένα δωμάτιο το αγνοείς

Τεκμηρίωση : δεν είναι λογικό για την έκδοση ΠΕΑ να κάνεις μελέτη θέρμανσης με αντλίες θερμότητες για να υπολογίσεις το ποσοστό που καλύπτουν (παρόλο που για ψύξη το κάνεις διότι αφενός μεν είναι πιο απλός ο υπολογισμός αφετέρου δε τα Α/C εγκαθιστούνε κύριος για ψύξη)  ωστόσο αν είναι προφανές ότι οι αντλίες θερμότητες επαρκούν για να καλύψουν όλο το χώρο μπορείς να δεχτείς ότι το τμήμα αυτό του κτιρίου θερμαίνετε με αυτό τον τρόπο ας μην έγινε ποτέ κάποια σχετική μελέτη από κάποιον ιδικό. Διαφωνώ σε όλα. Πιο πάνω αναφέρεις για υφιστάμενη κατάσταση και τώρα την αγνοείς. Επίσης εντελώς αυθαίρετα αντιμετωπίζεις διαφορετικά την θέρμανση από τη ψύξη καθώς και την μερική θέρμανση από την πλήρη.

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν η θέρμανση δεν λειτουργεί για οποιοδήποτε λόγο σε πολυκατοικία βάση πρόσφατου νομοσχεδίου μπορείς να αποκοπείς από αυτή και να βάλεις Φυσικό Αέριο, ενώ αν λειτουργεί για να αποκοπείς χρειάζεται συναίνεση ή να πληρώνεις πάγιο ….

Όσο απλή και αν είναι η έκδοση του φύλλου ελέγχου καυστήρα όταν δεν υπάρχει δεν μπορεί να διακόπτεται η διαδικασία έκδοσης ΠΕΑ. Η παράβαση για μη έκδοση οφείλεται στο διαχειριστή και όχι στον ιδιοκτήτη.

Επίσης με τη λογική για μερική θέρμανση από Α/C θα έπρεπε και στην περίπτωση θέρμανσης με λέβητα να υπολογίζουμε αν καλύπτει πλήρως το χώρο και αν όχι να βάζουμε συμπληρωματικά τα A/C … χάνοντας το νόημα του ΠΕΑ    

Όλα τα παραπάνω είναι η άποψη μου όπως και προανάφερα … όπως καταλαβαίνω εγώ τους νόμους και τις τεχνικές οδηγίες σε ασάφειες που είναι προφανές ότι υπάρχουν αλλιώς δε θα υπήρχε λόγος να το συζητάμε

Edited by dim8888
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εμένα χθες μου έτυχε να κάνω ενεργειακή επιθεώρηση σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του 1970 με κεντρική θέρμανση όπου έχουν 3 χρόνια να βάλουν πετρέλαιο...Το διαμέρισμα είχε τρία μέγαλα aircondition που είναι υπέραρκετα για θέρμανση και ψύξη.

 

1η σκέψη: βάζω στη θέρμανση το λέβητα πετρελαίου κι ας μη χρησιμοποιείται, όμως το θέμα είναι πώς παίρνεις φύλλο ελέγχου

                 --->πήρα τηλ τον καυστηραντζή και μου είπε ότι για να βγάλει Φ.Ε.Λέβητα πρέπει είτε να φέρει ένα μπετονάκι πετρέλαιο είτε πιο μπακάλικα... Ε με συγχωρείτε αλλά πιο μπακάλικα το κάνω και μόνη μου...άλλωστε ο διαχειριστής δεν θέλει να πληρώσει κάτι αφού πολλοί ένοικοι του χρωστάνε λεφτά μηνών....

 

2η σκέψη: βάζω στη θέρμανση τις αντλίες θερμότητας και αγνοώ λέβητα

 

Τι κάνω οέο?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζουν: ένα μπετονάκι πετρέλαιο, η δουλειά του καυστηρατζή και το ΠΕΑ; Μην είναι μιτζήρης ο ιδιοκτήτης. Ε μα πια.

Link to comment
Share on other sites

2  € το πετρέλαιο.....

 

20 € περίπου ο καυστηρατζής (μόνο μέτρηση)....

 

Συν το ότι θα υπάρχει το Φ.Ε.και μπορεί να το "πουλήσει" ο ιδιοκτήτης και στους άλλους ιδιοκτήτες.... :smile:  :mrgreen:  :smile:

 

Στα σοβαρά τώρα, αν υπάρχει σύστημα κεντρικής θέρμανσης με λέβητοστάσιο πλήρες, που μπορεί ανά πάσα στιγμή να μπεί σε λειτουργία και με θερμαντικά σώματα σε όλους τους χώρους του διαμερίσματος, θεωρείται ότι αυτό είναι το μόνο σύστημα θέρμανσης και αυτό πρέπει να καταγραφεί ανεξάρτητα αν την δεδομένη στιγμή χρησιμοποιείται ή όχι.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, γιατί κουράστηκα να διαβάζω την ίδια ερώτηση, κάτι χρόνια τώρα, σαν να μην είναι γνωστή η απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

τι όφελος θα έχει ο ενοικιαστής αν μάθει πως δουλεύει ο λέβητας για τα δέκα λεπτά της μέτρησης;

και μετά όταν κάνει κρύο να ανάβει αερόθερμα και να του έρχεται ο κούκος αηδόνι;

το πεα θα έπρεπε να γράφει με τεράστια γράμματα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ, όταν στους υπολογισμούς χρησιμοποιείται το ΚΑ

το ίδιο και για τις λοιπές εγκαταστασεις.

το πεα θα έπρεπε να έχει χωριστή κατάταξη ανά εγκατάσταση ώστε να βλέπει άμεσα ο ενδιαφερόμενος που πάσχει.

το να θεωρείται το από χρόνια ανενεργό, λόγω κρίσης, λεβητοστάσιο ως διαθέσιμη υφιστάμενη κατάσταση είναι κωμικοτραγικο

με έμφαση στο τραγικό

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εμένα χθες μου έτυχε να κάνω ενεργειακή επιθεώρηση σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του 1970 με κεντρική θέρμανση όπου έχουν 3 χρόνια να βάλουν πετρέλαιο...Το διαμέρισμα είχε τρία μέγαλα aircondition που είναι υπέραρκετα για θέρμανση και ψύξη.

 

1η σκέψη: βάζω στη θέρμανση το λέβητα πετρελαίου κι ας μη χρησιμοποιείται, όμως το θέμα είναι πώς παίρνεις φύλλο ελέγχου

                 --->πήρα τηλ τον καυστηραντζή και μου είπε ότι για να βγάλει Φ.Ε.Λέβητα πρέπει είτε να φέρει ένα μπετονάκι πετρέλαιο είτε πιο μπακάλικα... Ε με συγχωρείτε αλλά πιο μπακάλικα το κάνω και μόνη μου...άλλωστε ο διαχειριστής δεν θέλει να πληρώσει κάτι αφού πολλοί ένοικοι του χρωστάνε λεφτά μηνών....

 

2η σκέψη: βάζω στη θέρμανση τις αντλίες θερμότητας και αγνοώ λέβητα

 

Τι κάνω οέο?

Η δεύτερη σκέψη σου έχει το μειονέκτημα ότι αν μελλοντικά χρειαστεί 2ο ΠΕΑ για να μπει σε κάποιο πρόγραμμα επιδότησης για τοπικό λέβητα δε θα ανεβάζει κατηγορία, μη ξεχνάς ότι θα πρέπει να βάλεις κατηγορία αυτοματισμών Β, max β.α για τερματικά κλπ

Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις Φ.Ε έστω και στο περίπου αφού έχεις τη δυνατότητα … και είσαι και απόλυτα καλυμμένος, εξηγώντας στον ιδιοκτήτη ότι είναι για το συμφέρων του … Αν έχεις πρόσφατο Φ.Ε τότε ο λέβητας λειτουργεί … (προσπάθησε το αν θες να είσαι λιγότερος σωστός αλλά καλυμμένος σε περίπτωση ελέγχου και μην υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον) εφόσον δεν υπάρχει η επιλογή που προτείνει ο zxgr και έχει απόλυτο δίκιο.

Αν δεν έχεις Φ.Ε και η πληροφορία από τον ιδιοκτήτη είναι «η κεντρική θέρμανση δεν λειτουργεί και έχω βάλει A/C» …τότε η δεύτερη σκέψη σου είναι σωστή.

Η άποψη ότι ο λέβητας είναι σε ετοιμότητα αν μπει πετρέλαιο για μένα δεν έχει κανένα νόημα …. Και χαλασμένος να είναι μπορεί να επισκευαστεί, και σωλήνες να λείπουν μπορεί να τις βάλει ο υδραυλικός σε μία μέρα …

Υπεύθυνη δήλωση για τις πληροφορίες από τον ιδιοκτήτη δεν έχω εντοπίσει κάπου ότι πρέπει να έχεις στο αρχείο σου …

Edited by dim8888
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου zxgr, άλλωστε αυτά υπαγορεύει η λογική, αλλά σε αυτό το νήμα δεν συζητάμε πως θα έπρεπε να είναι ο ΚΕΝΑΚ, το ΠΕΑ, η κατάταξη. Ιδέες έχουμε όλοι, αλλά δυστυχώς τα ισχύοντα σήμερα είναι αυτά που είναι. Χάλια, αλλά αυτά είναι. Μέχρι ν' αλλάξουν, αν αλλάξουν.

Και η αλά ελληνικά κατάταξη στις κατηγορίες αυτοματισμών π.χ., πόρρω απέχει από τα κριτήρια για κατάταξη κατά το EN 15232 που επικαλείται, αλλά με αυτήν πρέπει να πορευτούμε εδώ.

 

Ζητώ συγγνώμη αν ακούγομαι άσχημα, αλλά ούτε κι εμένα με ικανοποιεί ή υπάρχουσα κατάσταση.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.