Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

Νομιζω εχω πεπειστει να εισαγω το λεβητα ως εχει στο συστημα θερμανσης....

Θα βγει και χαμηλοτερης κατηγοριας απο το να το δηλωσω ανευ θερμανσης...

 

Στο θεμα με τη συντηρηση, φιλε hkamp δεν εχεις αδικο πλην ομως ολα αυτα ειναι ωραια σε θεωρητικο επιπεδο...

Σε πρακτικο επιπεδο, το να πληρωθει ενα Χ κοστος συντηρησης καυστηρα, απο τη στιγμη που μου δηλωθηκε οτι τη συντηρηση την καναν -κακως- μονοι τους εχοντας μονοετη ισχυ, το χρονο δηλαδη που δε θα χρησιμοποιηθει και του χρονου, αν και εφοσον χρησιμοποιηθει, να επαναληφθει η ιδια διαδικασια, δε νομιζω πως θα το ζητησω καν....

 

Θα με παρουν με τις πετρες,..! :mrgreen:

 

Ελαχιστο β.α. ποτε μου δεν παιρνω, αλλα ειδικα για κεντρικες θερμανσεις που μετα την υπερδιαστασιολογηση προκυπτει β.α. πολυ πιο κατω απο αυτον της υποτιθεμενης καυσαναλυσης, δε θα εχω ιδιαιτερες διαφοροποιησεις αν η αποδοση δεν ειναι 92% αλλα 89% ας πουμε...

Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω...

 

Ποτε δε μου εχει τυχει σε υπερδιαστασιολογηση να επρεπε να τοποθετηθει λεβητας ιδιας περιπου ισχυος με αυτον που τοποθετηθηκε... Ειδικα για μονωμενα σπιτια οι διαφορες ειναι τεραστιες....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπήρξε περίπτωση ιδιοκτήτη σε 2άρι που ενώ είχε θερμοσίφωνα και λειτουργούσε κανονικά, μου λέει ότι δεν τον ανάβει ποτέ!!! Είχε συνηθήσει να κάνει μπάνιο με κρύο νερό...Σε αυτή την περίπτωση και εγώ θα έπρεπε να μην τον δηλώσω για ΖΝΧ σωστά? και οι μήνες κάλυψης αντι για 1 να έχουν 0.

Δεν υπάρχει αντιπαράθεση συνάδελφοι, έυλογες απορρίες άλλωστε με την συζήτηση λύνουμε πολλά ερωτήματα που υπάρχουν εδώ και καιρό..(Ηταν λάθος που δεν υπήρξαν έστω κάποια σεμινάρια για τους προσωρινούς όλο αυτό τον καιρό)

Θα σταθώ στο ερώτημα του pggiotas, τι γίνεται αν πχ σε 1 χρόνο αλλάξουν λέβητα ή όποια άλλη αλλάγη που ενδεχωμένος θα ανεβάσει ή κατεβάσει κατηγορία στο κτίριο? Το ΠΕΑ ισχύει για 10 χρόνια σωστά? Αρα, είναι άκυρο για τα επόμενα 9 χρόνια καθότι το κτίριο αλλάζει συμπεριφορά...Μήπως σε τέτοιου είδους αλλαγές θα πρέπει να μπει στο παιχνίδι και η επιθεώρηση λεβήτων πχ να είναι απαραίτητη σε κάθε μετατροπή και συμπηρωματική του ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω στη συγκριση που παραθετεις...

Αν ο ιδιοκτητης ειχε ωρομετρηση και μου ελεγε οτι ΕΝΩ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ, αυτος για οικονομια δεν τον καιει, τοτε το παραδειγμα σου θα ηταν ομοιο....

 

Ομως εδω συγκρινουμε περιπτωση που ο ιδιοκτητης ΕΠΙΛΕΓΕΙ να μην καψει ΖΝΧ και την περιπτωση που ο ιδιοκτητης ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να εχει ΚΘ αν δεν πληρωσει ΟΛΟΥΣ τους ιδιοκτητες μαζι...

 

Το βλεπεις το ιδιο...?

Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμά σου δεν έχει αποσυνδεθεί από την κεντρική θέρμανση είτε νομικά είτε λειτουργικά (σαν τα υπόλοιπα που επέλεξαν Φ.Α) σωστά? Αρα εξακολουθεί να διέπεται από το καταστατικό της ΚΘ άσχετα αν είναι καιρό στην αχρηστία. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ, και ίσως δεν μπορώ να στο μεταφέρω σωστά από τα γραφόμενα. Στη θέση σου θα το έβαζα, τώρα αν μάθεις κάτι άλλο που να αντικρούει τα λεγόμενά μου παρακαλώ να το παραθέσεις. Είναι ιδιαίτερη η περίπτωσή σου και έχει ενδιαφέρον προς αποφυγή μελλοντικών λαθών τουλάχιστον μέχρι να γίνουν τα σεμινάρια

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ψαξω και πολυ, ειναι η αληθεια....

Δεν εχω τοσο χρονο για αυτα. Απλως ηθελα να μαζεψω γνωμες γιατι δεν ηξερα τι να κανω...

 

Θα κανω τις δοκιμες μου σημερα και θα δω τι αποτελεσματα θα μου βγαλει το προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στα 10 χρόνια της ισχύος του ΠΕΑ κάνουν επεμβάσεις που ανεβάζουν ενεργειακά το ακίνητο, εάν θέλουν αυτή η αλλαγή να φανεί σε αγοραπωλησία θα πρέπει να εκδώσουν νέο ΠΕΑ.

Άλλωστε, μικρές ή μεγάλες αλλαγές στα ενεργειακά δεδομένα των ακινήτων θα υπάρχουν πάντα χρόνο με το χρόνο, κυρίως λόγω της αλλαγής του βαθμού απόδοσης των συστημάτων θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την συνομιλία και γέλασα γιατί ... έχετε και οι 2 δίκαιο.

Σαν να ακούς αντίπαλους πολιτικούς σε συζήτηση.

Κατά περίεργο τρόπο και οι δύο όταν παίρνουν το λόγο ... έχουν δίκαιο!

 

Τέλως πάντων ... εγώ από αντίστοιχα σεμινάρια που παρακολούθησα οι συστάσεις ήταν σαφείς:

να αποτυπώνεται η υπάρχουσα κατάσταση και να επιλέγονται οι συνήθειες του χρήστη!

Βέβαια ο χρήστης αλλάζει.

Και τί να κάνουμε... !

 

Εδώ φαίνεται η ασάφεια του νόμου αλλά είναι σύνηθες φαινόμενο (βλέπε Ν4014/11 - ΜΠΑΧΑΛΟ).

 

Δυστυχώς ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ να μάθετε από τα σεμινάρια που θα γίνουν!

Οι εκπαιδευτές θα είναι κάποιοι από εμάς. Με ό,τι εμπειρία κατάφεραν μόνοι τους να αποκτήσουν!

Φαντάζομαι ότι και ο νόμος ... δεν θα μας κυνηγήσει.

 

Όποια λογική και εάν ακολουθειθεί εάν είναι επαρκώς τεκμηριωμένη (όπως οι δικές σας) θα είναι βάσιμη και σωστή.

 

Το σίγουρο είναι ότι εάν χρησιμοποιηθεί ο λέβητας της οικοδομής

ΠΡΕΠΕΙ να γίνει νέο ΦΥΛΛΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ.

Αλλίως θα κυνηγηθείτε!

 

Ωραία είναι τελικά η λύση (δεν την είχα σκεφτεί) να παίρνουμε Υ.Δ. ότι το διαμέρισμα δεν χρησιμοποιεί τον λέβητα ...

και ούτε φύλλο συντήρησης ... ούτε ψάξιμο για β.α. .... και φυσικά τα μεγέθη του κτιρίου αναφοράς που συμφέρουν στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

To post του περαστικου με εβαλε εκ νεου σε σκεψεις...

Ωστε ετσι σου ειπανε στα σεμιναρια ε?

 

Και ακομα περισσοτερο με εβαλε σε σκεψεις αυτο για το φυλλο συντηρησης...

Φυλλο συντηρησης δεν προκειται να βρω, δεν προκειται να εχω στα χερια μου για τους λογους που ανεφερα παραπανω, οποτε ισως θα με συνεφερε περισσοτερο η λυση της ΚΘ που δεν χρησιμοποιειται, αρα ανευ θερμανσης, αρα θερμανση του ΚΑ...

Το αναβαθμιζει και ενεργειακα το σπιτι κιολας...

 

Το θεμα για το οποιο δεν εχω αποψη ειναι αν οντως καταγραφεται η υπαρχουσα κατασταση στην αυτοψια (καλα, αν ειχε ωρομετρηση αλλα μου ελεγε οτι χρησιμοποιουσε κλιματιστικα για θερμανση δεν θα τον ελαμβανα υποψιν αλλα τωρα και να θελει δεν μπορει να χρησιμοποιησει ΚΘ) ή χρησιμοποιουνται τα εγκατεστημενα συστηματα θερμανσης, ασχετως με το αν αυτα λειτουργουν αυτη τη στιγμη η οχι για διαφορους λογους...

Απο την αλλη, θα προεκυπτε πλασματικο ΠΕΑ αν χρησιμοποιουσαμε συστημα θερμανσης εγκατεστημενο που δεν χρησιμοποιειται γιατι οι καταναλωσεις επ ουδενι δεν θα ανταποκρινονταν στην πραγματικοτητα...

 

Θα σκεφτω το ενδεχομενο να παρω ΥΔ απο ιδιοκτητη του διαμερισματος οτι φετος δεν προκειται να χρησιμοποιηθει η ΚΘ για θερμανση του διαμερισματος, ουτως ωστε να βαλω αυτη του ΚΑ και να ληξει το θεμα εδω...

 

Ουφ, μπερδευτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα είναι και το ΠΟΙΟΙ το είπαν στα σεμινάρια;

Καλά τα σεμινάρια, αλλά εάν δεν είναι επίσημα, δεν μπορείς να στηριχτείς στα εκεί λεγόμενα.

Inzaghi βγάλε το ΠΕΑ σήμερα γιατί σε βλέπω να σε λίγες μέρες από τον πονοκέφαλο να πληρώνεις εσύ όχι μόνο τον καυστηρατζή αλλά και το πετρέλαιο :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... δίλλημα.

 

Η έννοια "συνήθειες του χρήστη" υπάρχει πουθενά στις ΤΟΤΕΕ ή τον ΚΕΝΑΚ? Η ερώτηση δεν είναι ρητορική. Μου έχει εντυπωθεί ότι δεν λαμβάνονται υπόψιν οι συνήθειες του χρήστη, αλλά δεν θυμάμαι αν αναφέρεται κάπου.

 

Προσπαθώντας να το προσσεγγίσω, σκέφτομαι ότι δεν λαμβάνονται υπόψιν οι συνήθειες του χρήστη σε ποσοτικά θέματα, όπως ο αερισμός, η εσωτερική θερμοκρασία χειμώνα-καλοκαίρι, η κατανάλωση ζνχ κλπ. Για όλα αυτά, υπάρχουν στις ΤΟΤΕΕ πίνακες με τιμές, οι οποίες ακολουθούνται υποχρεωτικά.

 

Μάλον εδώ σταματάμε να μη λαμβάνουμε υπόψιν τις συνήθειες του χρήστη. Δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά. Για παράδειγμα πως θα καθοριστεί:

αν ένα τζάκι είναι διακοσμητικό ή συνεισφέρει στη θέρμανση με ένα σεβαστό ποσοστό κάλυψης?

ότι τα εγκατεστημένα split units δε συνεισφέρουν στη θέρμανση μιας μονοκατοικίας?

ότι σε ένα boiler τριπλής ενέργειας η αντίσταση χρησιμοποιείται μόνο εφεδρικά, δηλαδή δεν συνεισφέρει ουσιαστικά στην παραγωγή ζνχ?

 

Γενικά, πως καθορίζεται τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε ν+1 συστήματα, όπου ν τα απολύτως αναγκαία?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.