Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέρμανση χώρου με πάνελς υπέρυθρης θέρμανσης


Tom Graikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Βάση των διάφορων θεμάτων που έχουν συζητηθεί για την θέρμανση της οικίας (όπως πάνελς, λέβητες ιόντων κ.α. ) θα ήθελα να ξεκινήσω και εγώ ένα θέμα που αφορά τον ίδιο σκοπό, μαζί και αρκετούς Έλληνες.

 

 

Λοιπόν το θέμα μου είναι, τα θερμαντικά πάνελς ή πάνελς υπέρυθρης θέρμανσης. Αυτά τα πάνελ μεταδίδουν θερμότητα μέσω ακτινοβολίας και θερμαίνουν, '' λένε '', κατευθείαν τα στερεά σώματα του χώροου.

 

 

Αυτά τα πάνελ προσφέρουν σύμφωνα με διάφορα sight τα εξής :

 

 

1. Μία μοναδική αίσθηση θερμότητας σε άνετο και υγιές περιβάλλον.

2. Χαμηλό κόστος απόκτησης και μηδαμινό κόστος εγκατάστασης.

3. Χαμηλή κατανάλωση ενέργειας.

4. Εύκολη τοποθέτηση σε τοίχο ή οροφή χωρίς να δεσμεύει ωφέλιμο χώρο.

5. Δεν χρειάζονται συντήρηση και αποθηκευτικό χώρο για καυστήρα, δεξαμενή, κ.λπ.

6. Εύκολη μετακίνηση μέσα στον χώρο. Επίσης μπορείτε να το πάρετε μαζί σας στις εκδρομές στο εξοχικό σας ή σε μία υποτιθέμενη αλλαγή κατοικίας σας.

7. Και φυσικά την 7ετή εγγύηση με την σφραγίδα της

 

 

• 80% λιγότερη κατανάλωση από τα συμβατικά σώματα ηλεκτρ. θέρμανσης

• 50% λιγότερη κατανάλωση σε σχέση με τα θερμαντικά σώματα συμβατικής κατασκευής με πετρέλαιο

• 40% λιγότερη κατανάλωση σε σχέση με τα θερμαντικά σώματα με φυσικό αέριο

• 30% λιγότερη κατανάλωση σε σχέση με τις αντλίες θερμότητας λόγω περιορισμού των απωλειών του θερμού αέρα

 

 

Θα ήθελα να αναπτύξουμε αυτο το θέμα για το αν αυτά που προσφέρουν ισχύουν, αν είναι τόσο αποδοτικά όσο λένε, πόσο θα κοστίσει, η σύγκριση των πάνελς με άλλους τρόπους θέρμανσης, το υποτιθέμενο κέρδος, καθώς επίσης και ότι άλλο μπορεί να οφελίσει τον οποιοδήποτε πολίτη.

 

 

Για όσους θελήσουν περισσότερες πληροφορίες θα ανεβάσω sight στο profil μου έτσι ώστε να μην θεωρείται διαφήμιση. Μέσα σ'αυτά τα sight έχει πληροφορίες, τεχνικά χαρακτηριστικά και τρόπο λειτουργείας.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν συζητηθεί κάποια πράγματα στο θέμα Υπέρυθρη θέρμανση. Προτίμισε να συνεχίσεις εκεί την κουβέντα, αν παραμείνει κάποιο ερωτηματικό (που δεν το νομίζω :roll:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.