Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια νομιμοποίησης με 4014 και ΙΚΑ


Recommended Posts

Κατάλαβες ότι, η εγκ 1 δεν αφορά στις άδειες νομιμοποίησης?

Στο ΙΚΑ δεν πάω ... κι αν μου το ζητήσει ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ..... δικηγόρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα πηγα στο αβατο.... δηλαδη στο ΙΚΑ της περιοχης μου. Μιλησα με τον αρμοδιο υπαλληλο για το θεμα ασφαλιστικων εισφορων & νομιμοποιηση με το Αρθρο 26 του Ν.4014/2011 και μου απαντησε τα εξης:

 

α) Το Τοπικο Υποκαταστημα του Ι.Κ.Α. ειναι ενημερο για το εγγραφο της ΔΟΚΚ

β) Εχουν κανει ερωτημα στα κεντρικα του ΙΚΑ, το γνωριζουν το θεμα οι αρμοδιοι.

γ) Δεν ειναι σιγουρο αν θα βγει νεα εγκυκλιος του Ι.Κ.Α., αλλα το τοπικο υποκαταστημα (της περιοχης μου) ειναι υποχρεωμενο να κινηθει με βασει τις υφισταμενες εγκυκλιους του ΙΚΑ και συνεπως ζητουνται ασφαλιστικες εισφορες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια απάντηση πήρα από το υποκατάστημα του ΙΚΑ. Το θέμα δεν είναι αν το ΙΚΑ ¨αναζητά¨ ασφαλιστικές εισφορές ή όχι.

Το θέμα είναι πως οι ΥΔΟΜ αντιμετωπίζουν το θέμα ¨ασφαλιστικές εισφορές¨ στο άρθρο 26 του νόμου. Θα ζητήσουν εξόφληση προκαταβολής? Θα ζητήσουν κάποια βεβαίωση περί μη οφειλής? Θα δεχτούν το σκεπτικό ότι, αφού δεν υπάρχουν οφειλές για μη βεβαιωθείσες εισφορές, δεν υπάρχει και προκαταβολή άρα δεν απαιτείται σχετικό έγγραφο από το ΙΚΑ (μην ξεχνάς ότι οι Άδειες Δόμησης δεν εκδίδονται βάσει των εγκ. του ΙΚΑ)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, σε περιπτωση αυθαιρετου εκτος σχεδιου που εχει πληρωσει τα μισα ενσημα ήδη στο ΙΚΑ,αλλα εχει τελειωσει εργασιες αν τακτοποιηθεί με 4014 τι κάνει; Το ΙΚΑ δεν θα ζητησει τα υπόλοιπα ένσημα της αποπεράτωσης? Ή με το πρόστιμο καλυπτονται και κλεινει με καποιο τροπο η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση του 4014 τροφοδοτεί το ΙΚΑ με το 15% του προστίμου.Βέβαια το ΙΚΑ αφού είχε πληρωθεί τα πρώτα ημερομίσθια μπορεί να απαιτήσει και τα υπόλοιπα. Εκει θέλει αγώνα και διαπραγμάτευση.Αυτό μάλλον θα γίνει αν ο πελάτης θα θέλει να κλείσει το φάκελο στο ΙΚΑ και θα τους μπουν τότε οι ιδέες στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον μετα απο εσκεμμενες καθυστερησεις εκ μερους μου λογω της της καταστασης που επικρατει στο ΙΚΑ, σημερα πηρα την πρωτη αδεια νομιμοποιησης με το Αρθρο 26 του Ν.4014/11.

 

Οσον αφορα τα ενσημα του Ι.Κ.Α. καταφερα με τρεις δορυφορικες φωτογραφιες (ΓΥΣ 1979, ΟΚΧΕ 1997 και Googlearth 2003) να αποδειξω οτι για ολες τις κατασκευες δεν οφειλονται εισφορες λογω δεκαετιας.

Η εγχρωμη δορυφορικη φωτογραφια του Googleearth βοηθησε στην ερμηνεια των ασπρομαυρων δορυφορικων φωτογραφιων της ΓΥΣ και του ΟΚΧΕ.

 

Τωρα για τις περιπτωσεις που δεν εχει παρελθει δεκαετια, αναμενω........ δεν πηγαινω ΙΚΑ ακομα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο εσκεμμενες καθυστερησεις εκ μερους μου λογω της της καταστασης που επικρατει στο ΙΚΑ, σημερα πηρα την πρωτη αδεια νομιμοποιησης με το Αρθρο 26 του Ν.4014/11.

 

Οσον αφορα τα ενσημα του Ι.Κ.Α. καταφερα με τρεις δορυφορικες φωτογραφιες (ΓΥΣ 1979, ΟΚΧΕ 1997 και Googlearth 2003) να αποδειξω οτι για ολες τις κατασκευες δεν οφειλονται εισφορες λογω δεκαετιας.

Η εγχρωμη δορυφορικη φωτογραφια του Googleearth βοηθησε στην ερμηνεια των ασπρομαυρων δορυφορικων φωτογραφιων της ΓΥΣ και του ΟΚΧΕ.

 

Τωρα για τις περιπτωσεις που δεν εχει παρελθει δεκαετια, αναμενω........ δεν πηγαινω ΙΚΑ ακομα.....

 

Εγώ δεν πρόκειται να παω καθόλου.Απ τη στιγμή που η άδεια νομιμοποίησης εκδόθηκε απο την ΥΔΟΜ χωρίς να ζητηθεί το οτιδήποτε απο το ΙΚΑ θεωρώ την υπόθεση λήξαν

 

Αν θέλουν ας έρθουν απο μόνοι τους να με βρούν....Εκεί που τρελλαίνομαι είναι πως το ΙΚΑ δεν έδειξε το παραμικρό ενδιαφέρον για υποθέσεις με νόμιμες Ο.Α. που κοντέουν να κλείσουν δεκαετία.ΕΛΕΟΣ δλδ!!! Ας ξεβολευτούν πίσω απ τα γραφεία τους,ας στείλουν υπαλλήλους για αυτοψίες, ας στείλουν έστω κάποιο έγγραφο στον ιδιοκτήτη οτι π.χ. σε 1 χρόνο θα πρέπει να εξοφλήσει τις εισφορές του κ οτι μετά επέρχονται οι συνέπειες του Νόμου....κάτι τέλως πάντων....άσχετοι και χαραμοφάηδες τεμπέληδες!

 

Είχα πέρισυ υπόθεση πελάτη στην οποία νοίκιασε κατάστημα για να γίνει φαρμακείο.Προφανως έπρεπε να γίνει διαχωρισμός καταστήματος κ αλλαγή χρήσης....ε λοιπόν ο ιδιοκτήτης του ακινήτου αποδείχτηκε οτι δεν ειχε πληρώσει ΟΥΤΕ ενα ένσημο κ η οικοδομή ηταν αποπερατωμένη πλήρως,ενώ ήθελε 1 χρόνο ακόμα για να παρέλθει 10ετία.Μετά μιλάνε για τις συντάξεις κτλ...ντροπή!

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πρόκειται να παω καθόλου.Απ τη στιγμή που η άδεια νομιμοποίησης εκδόθηκε απο την ΥΔΟΜ χωρίς να ζητηθεί το οτιδήποτε απο το ΙΚΑ θεωρώ την υπόθεση λήξαν

 

Υπαρχουν Πολεοδομιες που δεν σε στελνουν ΙΚΑ? Γιατι στη δικια μου η ευθυνοφοβια βασιλευει.... Τι εγγραφα ΔΟΚΚ δειχνουμε, τι αναρτησεις στο ΥΠΕΚΑ με ερωτοαπαντησεις δειχνουμε, μας απαντουν πηγαινετε ΙΚΑ και οτι προκυψει. Σε ποιο γεωγραφικο διαμερισμα δραστηριοποιεισαι (Στερεα Ελλαδα, Μακεδονια κλπ - μην πεις Νομό για ευνοητους λογους).

Link to comment
Share on other sites

Silent arrow, ψάχνεις να αλλάξεις περιοχή. Να βρεις ΥΔΟΜ που να μην θέλει ΙΚΑ?

 

Αν και διαφωνώ με την νομιμότητα του εγγράφου της ΔΟΚΚ για τις ασφαλιστικές εισφορές, ο υπάλληλος που λέει ¨Πήγαινε στο ΙΚΑ και ότι προκύψει¨, χρειάζεται 2 πράγματα:

α) Την κουβέντα ¨Στο ελεύθερο επάγγελμα, δεν υπάρχει ¨ό,τι προκύψει¨ αλλά ¨ό,τι ξέρουμε εξ αρχής ότι θα γίνε騨

β) Δικηγόρο γιατί δεν εκτελεί οδηγίες του Υπουργείου στο οποίο υπάγεται.

 

και μετά αφού σου δώσει την άδεια, θα του εξηγήσω εγώ γιατί πρέπει να σε στείλει στο Ι.Κ.Α..

Edited by yannisk72
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.