Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια νομιμοποίησης με 4014 και ΙΚΑ


Recommended Posts

Τα προστιμα ειναι διαφορετικα πχ για αυθαιρετο με το 2004...

 

Εγω καταλαβαινω οτι "οι συνεπειες των διαταξεων κτλ" αναφερονται στην διαδικασια εκδοσης ΟΑ του Αρθρου 22 κτλ κτλ..

Δεν μπορει ξαφνικα να ζητανε και προστιμα ανεγερσης...

Σκεψου το μεγεθος των προστιμων αυτων για αυθαιρετα μετα το 2004... Αν και νομιζω οτι ολες οι διαταξεις επιβολλης προστιμων εχουν αντικατασταθει απο την αντιστοιχη διαταξη του Ν4014..

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, η φράση "και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων", που πράγματι ήταν ασαφής και όπως φαίνεται δημιούργησε προβλήματα, έχει πλέον απαληφθεί (ν.4067).

 

Οπότε πλεον η διάταξη είναι σαφής:

"Στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια βάσει των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985 εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο."

 

Δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο - αρκεί το παράβολο.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ν4067?????

Μου ξεφυγε αυτο, αλλα κατι θυμομουνα..

 

Ν4067, Αρθρο 30, παρ 3.γ

 

Μπραβο συναδελφε...

Λυθηκε το μυστηριο...

 

Το ΦΕΚ του Ν4067 και στην πολεοδομια Μαρκοπουλου..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ωχ και εκεί έβαλαν διορθώσεις του Ν4014;

Αντε πάλι να διορθώνω....

Thanks armenopoulos.

 

Αλλά που το λέει αυτό ο Ν4067;

 

Thanks terry...

 

Δηλαδή πάλι όσοι πήγαν με άρθρο 22 προ ισχύος του Ν4014, την πάτησαν.

 

Η υπογραφή μου επιβεβαιώνεται για ακόμα μια φορά....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ! Αρθρο 30 παρ.3γ διαγράφονται οι λέξεις "και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων"

μπράβο armenopoulos θα τους το τρίψω στην μούρη.

Αρα λογικά δεν θα υπάρχει και θέμα ΙΚΑ.

Εγω πάντως έγραψα mail προς το ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ πριν δω το τελευταίο post

Προς ΥΠΕΚΑ

Παρακαλώ απαντήστε μου στο εξής ερώτημα:

Θέλω να νομιμοποιήσω μία εξολοκλήρου αυθαίρετη κατοικία 170 τμ (μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια) σε εντός σχεδίου περιοχή με το άρθρο 26 παρ.2 Ν4014

Μετά από προφορική επικοινωνία με την πολεοδομία Μαρκοπούλου Ανατολικής Αττικής, με πληροφόρησαν ότι μετά την πληρωμή του παραβόλου της περίπτωσης γ’ της παραγράφου 2 του άρθρου 24 του Ν4014 (για έκδοση οικοδομικής άδειας), μπορώ να προχωρήσω στην διαδικασία έγκρισης και άδειας δόμησης αφού πρώτα βεβαιωθεί από την υπηρεσία το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης βάση της παρ.3 του άρθρου 22 του Ν1577/85. καθώς επίσης να γίνει αναγγελία του έργου στο ΙΚΑ (δηλαδή αν η οικοδομή είναι κατασκευασμένη εντός δεκαετίας θα επιβληθούν τα νόμιμα πρόστιμα από το ΙΚΑ).

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στην ερωτοαπάντηση 8 μέρος γ’ 26.10.2011 που είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του Υ.ΠΕ.ΚΑ. (που βάση αυτής προέτρεψα τον πελάτη μου να πληρώσει το πιο πάνω παράβολο) είναι ξεκάθαρο ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν οφείλονται άλλα πρόστιμα και εισφορές:

 

8-) Όταν αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί, δηλ. υπάγεται στην παρ. 2, του άρθρου 26, του ν. 4014/11 καταβάλλεται μόνο το παράβολο και πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια σε τρία χρόνια χωρίς άλλες επιβαρύνσεις (πρόστιμα νομιμοποίησης, ΙΚΑ κλπ) ;

Στην παρ. 2, του άρθρου 26, του νόμου ορίζεται οτι «εφόσον καταβληθεί το παράβολο .......... και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο...». Επίσης, δεν καταβάλλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές κλπ (άρθρο 24, παρ. 22).

Επίσης αντιλαμβάνεστε ότι σε περίπτωση που ισχύει η παραπάνω απάντηση της πολεοδομίας δεν υπάρχει λόγος ένταξης στην διαδικασία του Ν4014 με πληρωμή του παραβόλου γιατί μπορεί να προχωρήσω σε νομιμοποίηση απευθείας βάση της παρ. 3 του άρθρου 22 του Ν1577/85 πληρώνοντας τα ανάλογα πρόστιμα και τις εισφορές του ΙΚΑ. Δηλαδή ουσιαστικά η παρ.2 του άρθρου 26 αυτοαναιρείται.

Με εκτίμηση,

 

 

Αν πάρω απάντηση θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μετά την τροποποίηση δεν νομίζω να υπάρχει θέμα ΙΚΑ.

Το θέμα όμως είναι να στείλουν σαφή εγκύκλιο με τα αυτονόητα δηλαδή ότι σε καμιά περίπτωση δεν οφείλονται εισφορές ΙΚΑ ή πας με το άρθρο 24 ή με το άρθρο 26 γιατί όπως βλέπεις το ΙΚΑ βγάζει δικά του χαρτιά που διεκδικεί εισφορές και πρόστιμα.

 

 

Τι γίνεται με αυτά τα font size τέλος πάντων ?

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

Για μένα μετά την τροποποίηση δεν νομίζω να υπάρχει θέμα ΙΚΑ.

 

Από που το συμπεραίνεις αυτό? ίσα ίσα που εγώ βλέπω οτι κάνανε "γαργάρα" το ΙΚΑ γιατί το "άλλα πρόστιμα" δεν γίνεται σαφές ότι περιλαμβάνει και τα πρόστιμα του ΙΚΑ. Με πρώτη ανάγνωση εγώ θα έλεγα οτι αναφέρεται στα πολεοδομικά πρόστιμα.

Πάλι απορίες θα έχουμε... για να δούμε αν θα φιλοτιμηθούν να απαντήσουν από το ΥΠΕΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.