Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια νομιμοποίησης με 4014 και ΙΚΑ


Recommended Posts

Συγνωμη αλλα αυτα που γραψατε ολοι με εκαναν εξαλλο με προστιμα ανεγερσης και διατηρησης!

 

Στην Εγκυκλιο 13/2011 του Υ.ΠΕ.ΚΑ γραφεται:

 

 

''2. Στην παρ. 2, του άρθρου 26 ορίζεται ότι στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις

οποίες µπορεί να εκδοθεί οικοδοµική άδεια βάσει των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22

του ν. 1577/1985 - εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2

του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 και εκδοθεί οικοδοµική άδεια εντός τριών ετών από την

καταβολή του - δεν οφείλεται άλλο πρόστιµο, δηλ. δεν επιβάλλονται πρόστιµα ανέγερσης

και διατήρησης.''

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό σωστό, αλλά για να το βάλουν στον 4067 σημαίνει ότι και οι ίδιοι δεν πιστεύουν τι γράφουν στις εγκυκλιους τους ή τις γράφουν οι καθαρίστριες.

Link to comment
Share on other sites

Επομενως η μαχη με το ΙΚΑ κερδηθηκε επιτελους κατα κρατος με τον νομο 4067/2011. Επικρατησε η λογικη της ερωτησης Γ-8 που παραλιγο να μας εκθεσει ολους μας αν δεν επιβεβαιωνοταν με νομικο κειμενο ανωτερω απο εγκυκλιο. Και ηρθε νομος!!

 

Μια διευκρινιση μενει: Χρειαζεται πλεον αναγγελια στο ΙΚΑ ή ειναι περιττή?

 

Απαντηση: Εγω θα περιμενω κανενα διμηνο με τις αδειες με το Αρθρο 26 του Ν.4014/11 στο σταδιο των Φορολογικων μεχρι να συγχρονιστουν οι ανεπαγγελτοι του ΥΠΕΚΑ και του ΙΚΑ μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Επομενως η μαχη με το ΙΚΑ κερδηθηκε επιτελους κατα κρατος με τον νομο 4067/2011. Επικρατησε η λογικη της ερωτησης Γ-8 που παραλιγο να μας εκθεσει ολους μας αν δεν επιβεβαιωνοταν με νομικο κειμενο ανωτερω απο εγκυκλιο. Και ηρθε νομος!!

 

 

Απο που ακριβως προκυπτει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν "καταργήθηκε" τίποτα!!!

Ο 4067 λέει ότι, "...δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο". Δηλαδή, πρόστιμο για τη ρύθμιση της αυθαιρεσίας. Φτάνει μόνο το παράβολο.

Το ΙΚΑ (για τα μέσα στη 10ετία) θα πληρώνεται ....κανονικότατα!!!!!

 

Είναι απλ΄βς μια ακόμα "γκάφα" των "μπουρδολόγων" που έγραψαν κι αυτό το νόμο. Τίποτε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου αν είναι μέσα στη 10ετία πληρώνονται αν είναι μετά παραγράφονται τα πρόστιμα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου εξηγησετε λιγο τη 10ετια διοτι δεν το γνωριζω...???

 

Ερωτησεις:

-Παραγραφονται και τα προστιμα που εχουν επιβληθει απο το ΙΚΑ ή μονο σε περιπτωση νομιμοποιησης δεν επιβαλλονται προστιμα μετα το περας της 10ετιας απο την πραγματοποιηση της αυθαιρεσιας???

-Ο χρονος πραγματοποιησης της αυθαιρεσιας πως βεβαιωνεται??? Το ΙΚΑ τι αποδεικτικα στοιχεια δεχεται???

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο.... :sad:

 

Τουλαχιστον δεν εχει πατημα το ΙΚΑ να επιβαλει προστιμα (Π.Ε.Ε. - Προσθετη Επιβολη Εισφορων) για καθυστερημενη εισπραξη ασφαλιστικων ειφορων. Εμπειρικα τα προστιμα για καθυστερημενη καταβολη μπορει να φτασουν και το τριπλασιο του ποσου των νομιμων εισφορων. Τα προστιμα της πολεοδομιας ειναι χαδι μπροστα στα προστιμα του ΙΚΑ. Αυτο με χαλαρωσε γιατι εχω μια αδεια με Αρθρο 26 του Ν.4014 που αν ηξερα εξ αρχης εγκαιρα την δευτερη εγκυκλιο του ΙΚΑ δεν ξερω αν θα την προχωρουσα. Τωρα ομως, που αν μου ζητησουν, θα μου ζητησουν τις προβλεπομενες εισφορες, μικρο το κακο, τα ποσα σε νομιμες εισφορες ειναι λογικα.

 

Παντως στα δυο Καταστηματα του Ι.Κ.Α. της περιοχης μου .... πεφτουν κορμια. Δεν ειναι γνωστες του θεματος, υπρχουν πολλοι τσακωμοι, κοντρες με τους μηχανικους κλπ. Εγω δεν παταω το ποδι μου εκει ακομα, εσκεμμενα θα περιμενω 1-2 μηνες ακομα γιατι δεν παλευεται να εισαι πειραματοζωο σε αυτη τη χωρα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το Ι.Κ.Α. μοιάζει με την ¨Ύαινα¨ που θέλει να έχει το μερίδιο της από το ¨πτώμα¨ (αυτόν που έκανε το αυθαίρετο).

Και δεν αναφέρομαι στις εισφορές που προκύπτουν από τις εργασίες που έχουν εκτελεστεί γιατί πιστεύω ότι, αυτές πρέπει να καταβληθούν.

Το πρόστιμο για την μη έγκαιρη καταβολή εισφορών είναι υπέρ του Κράτους κι όχι υπέρ του εργαζόμενου που δούλεψε χωρίς ένσημα.

Βρήκανε παπά και θάβουν πέντε - έξι. Να αρπάξουν ό,τι μπορούν θέλουν κι αυτοί.

Αλήθεια, το ΙΚΑ δεν υπάγεται σε κάποιο Υπουργείο? Ο Υπουργός αυτός δεν ήταν στους συνυπογράφοντες του Ν.4014/2011?

Και το ΙΚΑ γιατί εκδίδει εγκυκλίους "εν αγνοία" του αρμόδιου Υπουργού?

 

Και το ΥΠΕΚΑ γιατί δεν το διευκρίνησε με σχετική εγκύκλιο νωρίτερα? Μην ξενχάνε ότι, οι διευκρινήσεις με ερωτοαπαντήσεις είναι αίολες χωρίς αντίστοιχη ερμηνευτική εγκύκλιο.....

 

Βρήκανε παπά και είπαν να θάψουν ... δεκαπέντε....

 

Μόνο που κάποιοι διαβάζουν πολύ περισσότερο από τους υπαλλήλους τους ΙΚΑ........ για τους μηχανικούς μιλάω...

 

Κι εγώ ετοιμάζω μια άδεια νομιμοποίησης. Όταν θα ¨ξεμπερδέψω¨ με το ΙΚΑ θα σας κοινοποιήσω τα αποτελέσματα.

 

Ξέρει κανείς σας για το τι μελέτες πρέπει να κατατεθούν? Η κάθε ΥΔΟΜ λέει τα δικά της........

Edited by yannisk72
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.