Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια νομιμοποίησης με 4014 και ΙΚΑ


Recommended Posts

Κάνε του έγγραφο, με αναφορά στο άρθρο 24 παρα 22, άρθρο 26 του Ν. 4014/2011 και στο έγγραφο της Δ.Ο.Κ.Κ..

Δεν έχει δικαίωμα να σου ζητάει πράγματα, τα οποία ο νόμος λέει ρητά ότι, ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ......

Και να περιμένεις απάντηση μέσα στις προθεσμίες που προβλέπει ο νόμος.

 

Εγώ ¨ανάγκασα¨ το υπάλληλο να πάρει την Δ/νση ΠΕΧΩΣχ, λέγοντας του ότι, αν μου ζητήσεις παραπάνω από αυτά που

απαιτεί ο νόμος, θα έρθει ο πελάτης μου με δικηγόρο. Βέβαια, η συζήτηση ήταν σε φιλικό επίπεδο γιατί κι οι δύο ψάχναμε

να βρούμε λύση σε αυτό το θέμα......

 

Ο υπάλληλος που έχεις μπλέξει είναι ..... ευθυνόφοβος και το παίζει μάγκας........

 

Τα νεύρα μου..... (ε, ρε και να μάθεις ότι κάνει δουλειές έξω και δεν πάει στο ΙΚΑ του πελάτες του!!)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η Πολεοδομια της περιοχης μου εχει μπλοκαρει ολες τις αδειες με το Αρθρο 26 του Ν.4014/2011 λογω της Εγκυκλιου 13 και της διενεξης της με τον τροπο λέιτουργιας του συστηματος του ΤΕΕ (προσωρινη υπαγωγη και οχι ολοκληρωμενη).

Το ΙΚΑ ειναι το κερασακι στην τουρτα...

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ νομίζω ότι, ο τρόπος λειτουργίας του συστήματος του ΤΕΕ με την Πολεοδομία? Δηλ, αν έβγαζες άδεια νομιμοποίησης χωρίς υπαγωγή στον Ν. 4014/2011 τι θα σου έλεγε η Πολεοδομία..........? Πες ότι, εσύ πας τον Σεπτέμβρη (που θα έχει λήξη - και καλά - η προθεσμία). Και τότε θα μπορείς να βγάλεις άδεια, απλά θα πληρώσεις τα πρόστιμα......

Θεωρώ ότι, για την πολεοδομία, η πληρωμή του παραβόλου είναι αρκετή ώστε να αποδειχθεί η υπαγωγή. Και μετά ... έκδοση της άδειας.... Η τελική υπαγωγή είναι μετά την έκδοση.

Edited by yannisk72
Link to comment
Share on other sites

yannisk72 η λειτουργια του Ελληνικου Δημοσιου εχει καταρρευσει. Δεν ειμαι ο μονος που αντιμετωπιζω αυτα τα προβληματα. Καποια στιγμη πρεπει να ανοιχτει ενα topic 'Ποιες Πολεοδομιες εκδιδουν Ο.Α. με το Αρθρο 26 του Ν.4014/2011 'και θα δειτε το χαος που επικρατει. Και το χαος δεν οφειλεται μονο σε ευθυνοφοβια, υπαρχουν δυστυχως και πολιτικες προεκτασεις και καιροσκοπισμοι.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο για την κατάρρευση. Κι αν θες την άποψή μου, πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο (βλ. Καλλικράτης). Αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτε. Αν αφήσουμε να μας παρασύρει δεν την γλιτώνουμε με καμία ... κυβέρνηση.

Λίγη ¨τσίπα¨, στους δημόσιους υπάλληλους, δεν βλάπτει.

Πως εσύ απευθύνεσαι σε άλλους 500 συνάδελφους για να βρεις μια απάντηση?

Θα τους πέσει ο κώλος να στείλουν ένα γαμημένο έγγραφο στην Υπηρεσία που τους εποπτεύει?

 

Μπορείς να μου πεις ποιο είναι το ¨θέμα¨ που προκύπτει με τον Ν. 4014, το σύστημα υπαγωγής του ΤΕΕ και την εγκ.13? (μήπως δεν έχω καταλάβει...)

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες με την εγκ.13.

Η φράση φαύλος κύκλος περιγράφει την κατάσταση. Γιατί δεν στέλνεις ένα έγγραφο στην αρμόδια Δ/νση ΠΕΧΩΣχ?

Link to comment
Share on other sites

Silent Arrow, πες στο υπάλληλο της Πολεοδομίας ότι, δεν έχει λόγο να ασχολείται με αυτά στο στάδιο του ελέγχου των αρχιτεκτονικών....

 

Και το βασικότερο από όλα: Όταν η εγκύκλιος 1 λέει "σε κάθε περίπτωση ..... πριν την έκδοση της οικοδομικής άδειας" δεν αναφέρεται σε άδεια νομιμοποίησης...... αλλά σε κανονική άδεια. Αν δηλαδή θέλεις να βγάλεις οικοδομική άδεια σε ένα ακίνητο που έχει ¨υπαχθεί¨ στον Ν. 4014, θα πρέπει να έχεις εκδόσει την άδεια νομιμοποίησης (η άδεια νομιμοποίησης είναι η υπαγωγή στην ρύθμιση).

 

Μην γελάσεις, αλλά νομίζω ότι μας βρήκα την απάντηση.... χαχαχαχαχα

 

Αν έχω δίκαιο με το σκεπτικό μου, οι υπάλληλοι της ΥΔΟΜ κι οι μηχανικοί που ¨χάσαμε¨ χρόνο είμαστε...... άστα!!!!

Edited by yannisk72
Link to comment
Share on other sites

Ολοι ειμαστε πλεον στο ΔΕΚΤΟ προ Φορολογικων. Καθε εβδομαδα πηγαινουμε στην Πολεοδομια και ρωταμε τι γινεται. Αλλοι μηχανικοι πηγαινουν ΙΚΑ, εγω περιμενω και εκ του αποτελεσματος δικαιωνομαι. Για απλη μαντρα το ΙΚΑ εγραψε 80 ενσημα σε γνωστο μου :shock: ...

 

Η νεα Διευθυντρια Πολεοδομιας (πριν ενα μηνα ανελαβε) απο εμενα ενημερωθηκε για το προβλημα πριν δυο εβδομαδες. Δεν το γνωριζε. Υπαρχουν τρελα αποστηματα στο Δημοσιο με πολιτικη χροια εις βαρος μας.

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.