Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός προστίμου σε χώρο με αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Σωστό αυτό που λες Μανώλη μόνο που εγώ όταν το έγραψα δεν είχα καπνίσει τίποτα περίεργο.

 

Ο 4014 δεν ορίζει τι είναι και τι δεν είναι αυθαίρετο. Οι ΓΟΚ το ορίζουν αυτά και οι διάφορες πολεοδομικές διατάξεις.

Ο 4014 προσδιορίζει το ποσό προστίμου που αναλογεί ανά πολεοδομική παράβαση.

Αν λοιπόν η διάγνωση της πολεοδομικής παράβασης από τον μελετητή μηχανικό που θα περιγράψει τα δεδομένα είναι λάθος τότε δυο τινά μπορούν να συμβούν.

1ον να έχει ενημερώσει τον πελάτη ότι το πρόστιμο θα είναι πχ 1000 ευρώ και μετά να έρθει ένα πρόστιμο των 10000

2ον και ακόμα χειρότερο, η περιγραφή στο σύστημα να έχει αποκρύψει (άθελα του) την πολεοδομική παράβαση και σε μελλοντική διαδικασία ελέγχου (πχ βεβαίωση μεταβίβασης από άλλον μηχανικό) να διαπιστωθεί και να υπάρχει για αυτό το ζήτημα ευθύνη του Μηχανικού.

 

Για αυτό τονίζω ότι θέλει προσοχή.

 

Το παράδειγμα που έδωσα δεν ήταν γενικά, ήταν συγκεκριμένο και όχι μόνο αυτό αλλά πιστέψτε με όχι σπάνιο φαινόμενο.

Δεν είναι δηλαδή περίπτωση σπάνια.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Didonis ο 4014 αναφέρει ότι οι αυθαιρεσίες δεν επηρεάζουν κατά κανέναν τρόπο τα νομίμως υφιστάμενα τμήματα της κατασκευής.

Με το σκεπτικό σου θα ίσχυε και το εξής παράδοξο:

Χτίζει κάποιος αυθαίρετο χώρο στην ταράτσα πολυκατοικίας---> αυξάνεται το ύψος του κτιρίου---> αυξάνεται το Δ---> όλα τα διαμερίσματα από κάτω έχουν παραβίαση πλαγίων αποστάσεων!!!!

 

 

Μόλις πόσταρα είδα ότι και ο sagiasd έχει απαντήσει ακριβώς το ίδιο....... Αυτό που αναφέρεις πάντως, θα ίσχυε αν πήγαινες για νομιμοποίηση με Ο.Α.

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

...

...... Αυτό που αναφέρεις πάντως, θα ίσχυε αν πήγαινες για νομιμοποίηση με Ο.Α.

Σωστό αυτό. Όχι μόνο ΘΑ ίσχυε αλλά ισχύει ως έχει και τώρα.

 

Αν πρόσεξες στην αρχή διατύπωσα ότι δεν έχω δει ανάλογη διατυπωμένη ερμηνεία. Άρα είναι δική μου ερμηνεία με βάση τις πολεοδομικές διατάξεις.

Κοντός ψαλμός αλληλούια που λένε…

όσοι το καταθέσουν χωρίς να λάβουν υπόψη τους τον ορισμό της Pilotis στον ΓΟΚ 85 θα έχουν κάποιο συγκεκριμένο αποτέλεσμα όταν περάσει από τον έλεγχο της Β φάσης με σχέδια Δ.Κ. κλπ.

 

Τον παραλληλισμό με το ύψος το διάβασα μεν αλλά είναι παντελώς άλλη περιπτωσιολογία που δεν συσχετίζεται με τις ειδικές διατάξεις εξαίρεσης από την προσμέτρηση της Pilotis οπότε δεν το έλαβα υπόψη μου διότι δεν συσχετίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, προφανώς κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη. Αυτό που θέλω να πω όμως είναι ότι μία αυθαίρετη κατασκευή που ρυθμίζεται δεν είναι λογικό να μπαίνει σε υπολογισμούς μαζί με νόμιμα τμήματα. Δηλαδή και να ζητηθεί ΔΚ στην Β' φάση το κατάστημα της pilotis δεν είναι δυνατόν να μετρηθεί μαζί με τα υπόλοιπα κλειστά τμήματά της. Το λογικό θα είναι να το μετρήσουμε ξεχωριστά ως "αυθαίρετο χώρο που ρυθμίζεται" ή κάτι αντίστοιχο.

Βέβαια με τόσο παραλογισμό που έχουμε δει ΉΔΗ έχω τρομάξει κι εγώ και δε μου φαίνεται τίποτα απίθανο.....

άρα ελπίζω απλά να έχεις άδικο :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ξαναρωτάω το ίδιο πράγμα...η οικοδομή μου έχει κατοικίες και έκλεισαν την piloti και την έκαναν κατάστημα...για να την δηλώσω θα βάλω και ΥΔ και αλλαγή χρήσης...σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ξαναρωτάω το ίδιο πράγμα...η οικοδομή μου έχει κατοικίες και έκλεισαν την piloti και την έκαναν κατάστημα...για να την δηλώσω θα βάλω και ΥΔ και αλλαγή χρήσης...σωστά?

 

Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου και ταυτοχρόνως και Αλλαγή Χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομικη αδεια ισογειο καταστημα μετατρεπεται σε κατοικια,υπερβαση δομησης δεν υπαρχει γιατι ειναι ηδη μετρημενο το καταστημα στο συντελεστη.

Στο ισογειο υπαρχει άλλο ενα καταστημα που ειναι βασει αδειας, ενω στους ανω οροφους υπαρχουν κατοικιες.

Πως υπολογιζεται το πρόστιμο, με αλλαγή χρήσης και τα m2 χωρις υπέρβαση δόμησης?ή όχι με αλλαγή χρήσης αφου υπαρχει κι αλλο καταστημα στο κτιριο?

Κάθε συμβουλή δεκτή.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@xfoteinopoulou: με αλλαγή χρήσης, χωρίς ΥΔ. (ερωταπάντηση Γ10) και δεν υπολογίζεις τα μ2 των τοίχων (ερωταπάντηση Δ1).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.