Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

μπορειτε να μου προτεινετε ενα καλο που να ειναι πρακτικο να βασιζεται στους ελληνικους κανονισμους και να ειναι στα ελληνικα φυσικα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει βιβλιο, (ολο σε pdf) το οποιο ειναι αυτο που διδασκεται στο τμημα πολιτικων μηχανικων εμπ στο ακολουθο link :

 

http://users.civil.ntua.gr/kavvadas/Books/books.htm

 

Υπαρχουν επισης τα εξης

 

ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΕΣ ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΙΣ

ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΠΑΣΣΑΛΟΥΣ

 

και τα δυο εκδοσεις συμεων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι και συναδελφοι.

ειμαι νεος στο forum το οποιο κρινω πολυ ενδιαφερον.

δε γνωριζω αν εχει ξαναγινει αποστολη τετοιου topic,παντως θα ηθελα

εδω να πειτε τη γνωμη σας ως προς ποια βιβλια πρεπει να εχουν ολοι οι μηχανικοι π.χ. ΓΟΚ, ΕΚΩΣ κτλ.

 

οποιοι εχουν links ή μπορουν να κανουν εδω upload ορισμενα απο αυτα, θα ημουν ευγνωμων ως νεος μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Κανονισμοί σκυροδέματος:

ΕΚΩΣ2000, ΕΑΚ2000 (τροπ. 2003), ΝΚΤΣ

 

Κανονισμοί Μεταλλικών:

EC3, EC1

 

 

+EC2,EC8, Κανονισμό Τεχνολογίας σκυροδέματος, Κανονισμό τεχνολογίας χάλυβα

 

Τα περισσότερα από αυτά θα τα βρείς εδώ

 

Εγώ άρχισα να ασχολούμαι με τα στατικά στο 3ο έτος όταν χρειάστηκε να μάθω για κάποια εργασία το SAP2000. H ενασχόληση με το πρόγραμμα μου έδωσε γερές βάσεις πάνω στο θέμα προσομοίωση-ανάλυση έτσι ώστε να μπορώ να έχω γενική εικόνα για το πώς λειτουργούν τα προγράμματα στατικών. Το συγκεκριμένο έχει πολύ καλό "reference analysis manual".

 

Από κει και πέρα τα συστατικά είναι λίγο πολύ αυτά που ανέφερε ο Χάρης. πιο πάνω. Το σύστημα trial and error παίζει πολύ. :???:

 

Πάντως οι Ελληνικοί κανονισμοί και η βιβλιογραφία που προτείνουν είναι μια πάρα πολύ καλή αρχή.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και εδώ eclass.upatras.gr στο τμήμα πολιτικών μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το να μάθεις στατικά διαβάζοντας βιβλία είναι σαν να θέλεις να μάθεις να οδηγάς διαβάζοντας το manual του αυτοκινήτου....

 

Παίρνεις μια απλή οικοδομή (όταν έχεις πολυυυύ έλεύθερο χρόνο), κατά προτίμηση με ήδη λυμένα στατικά από άλλον (εγγυημένα) και αφού απλώσεις όλα τα βιβλία και τους κανονισμούς που έχεις, μπαίνεις στο πρόγραμμα σου και αρχίζεις την μάχη.

Ο Βαδαλούκας έχει εκδόσει ένα βιβλίο στο οποία έχει την θεωρία (κανονισμούς), την επίλυση με το χέρι και παράλληλα την επίλυση με το 4M-STRAD. "Φορείς οπλισμένου σκυροδέματος", έκδοση 2000. Παλιό αλλά καλό. Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει νέα έκδοση. Δες εδώ:

http://www.4m.gr

 

Άλλα καλά βιβλία είναι του Κωνσταντινίδη:

"Εφαρμογές Οπλισμένου Σκυροδέματος"

 

Καλό θεωρητικό, για να κατανοήσεις τις έννοιες και την φιλοσοφία των στατικών:

"Αντισεισμικός σχεδιασμός κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα και τοιχοποιία", των T. Paulay, M.J.N. Priestley, εκδόσεις ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ 1996

 

Κάθε φορά που θα σε παραπέμπει το πρόγραμμα ή ένα βιβλίο στον κανονισμό, θα πρέπει να αφιερώνεις πολύ ώρα μελετώντας τον κανονισμό. Ουσιαστικά πρέπει να τον διαβάσεις πολλές φορές.

 

Σε ότι αφορά τα μεταλλικά πήγαινε στον Παπασωτηρίου και ξεφύλλισε τα σχετικά βιβλία (Ερμόπουλου, Βάγια, Ιωαννίδη κλπ). Πάρε ότι νομίζεις ότι μπορεί να σου μεταδώσει (και ότι βαστάει η τσέπη σου γιατί κοστίζουν περί τα 70€ έκαστο)

 

Σίγουρα, πρέπει να βρεις τον EC3 και τον EC1. Δεν κάνεις δουλειά αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά βιβλία, σημειώσεις κλπ υπάρχουν διάσπαρτα στο διαδίκτυο.

Τη βιβλιοθήκη αυτών των συνδέσμων ξεκίνησε ο iovo ΕΔΩ και πιστεύω ότι με τον καιρό θα εμπλουτιστεί με πολλές-πολλές συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λιγο καθυστερημενα μεν,

 

αλλα θέλω να πω κι εγω τη δικη μου εμπειρια απο το θεμα..

 

Ειναι πολυ δυσκολο ως αδύνατο να ξεκινήσεις μόνος σου να κανεις στατικά μόλις βγήκες από τη σχολή...Είναι λίγες οι περιπτώσεις αυτών που μπορουν να το κανουν +αυτο φυσικα προυποθέτει ότι κατα τη διαρκεια της φοίτησης πρεπει να εχεισ το αμεριστο ενδιαφερον να ασχοληθεις με πολλα μαθήματα και να εμβαθύνεις σε αυτά, πραγμα το οποιο πιστεψε με είναι εξαιρετικα δυσκολο στα περιθώρια ενός ή δύο εξαμήνων, ακόμα και σε καλά ιδρύματα...Ασε δε που η πλεινότητα των φοιτητών ακολουθεί δύο λογικές:

1) η περνάω καλά +διαβάζω στις εξεταστικες

2)η διαβάζω ολα τα μαθηματα με σκοπο να βγαλω καλο βαθμό

3)η διαβαζω μονο αυτα που με ενδιαφερουν και στα αλλα απλα στην εξεταστικη..

 

Οποια τακτική+αν ακολουθήσεις ή ακολούθησες να ξερεις οτι η μελέτη στατικών ειναι αρκετα επίπονη+|σοβαρή διαδικασία...(οχι φυσικα με τη λογικη που ακολουθουν οι περισσοτεροι μηχανικοι που βγαζουν αδειες..βαλε κει μωρε οτι ναναι..τα βγαζει το προγραμμα.. και τα συναφη...).

Αν το γουστάρεις φυσικα και να το κανεις!!απλα οπως ολα τα πραγματα θελει πολυ κοπο και χρονο...

Αυτα...

 

 

Καλο κουραγιο σε ολους..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.