Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Δίπλα στα ποπκορν να βάλω και αυτό ... για να μην αγνοούμε και το τοπικό ...

http://www.teeait.gr/index.php/2010-07-13-17-52-43/2-/1277--04-11-2016

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

δεδομένου ότι δεν υπάρχει εγκύκλιος αποδοχής της απόφασης του ΣτΕ ή της γνωμοδότησης του ΝΣΚ από το υπουργείο, έχουμε να ξάνουμε μαλλί...

62143 ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ.pdf

Edited by imhotep
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

έχω δει  περίπου 6 μήνες πιο πριν στο σάιτ του ΤΕΕ

,κάτι αντίστοιχο που ανάφερε  ότι οι Αρχ/νες δύνανται να υπογράφουν τ.δ σε ΕΓΣΑ για μεταβίβαση

 αλλά χθές  δεν μπόρεσα να το βρώ

 

υ.γ

το βρήκα

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36023/AGRONOMOI_ARXITEKTONES_POLITIKOI.HTM

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παύλο

Αυτό του Στασινού το είδαμε ενώ αυτό του ΣΑΔΑΣ είναι πιο πρόσφατο!

Ας δούμε όμως αν ο ΣΑΔΑΣ κάνει και  κάτι επιπλέον (ως φυσιολογικό επόμενο βήμα)

για το δικαίωμα των Αρχ/νων στα τ.δ των ρυθμίσεων 4178

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι γράφει ο Στασινός. Άλλα λένε οι νόμοι άλλα λέει αυτός. Και απευθύνεται και σε νομικούς. Όταν δεν έχει Σεφερλή στην τιβι παίζει να διαβάζουν τις επιστολές του...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε... Εν έτει 2017 και παίζει η Ελλάδα ακόμη με νόμους του 1930 και του και του 70...

 

το δε ΠΔ 696/74 μιλάει για χρήση σταδιών ινβάρ, και για συνόρθωση με τριγωνάκια στο τσακιρ κέφι...

Οι προδιαγραφές των οδεύσεων είναι για ταχύμετρα λεπτού και οι χωροσταθμήσεις με χωροβάτη δεκαετίας 60.

 

Μιλάει για ίδυση τριγωνομετρικών σημείων Γ και Δ τάξης, που σαν μεθοδολογία έχει ξεπεραστεί τα τελευταία 10 χρόνια...

 

 

Και όλο το σύστημα πολιτικάντηδων, συνδικαλισταράδων και εταιρειών βάζει να πλακώνονται οι Τοπογράφοι Μηχανικοί με του Πολιρικούς Μηχανικούς, οι Μηχανικοί με τους πτυχιούχους ΤΕΙ και όλοι αυτοί με τους συμβολαιογράφους...Τώρα και οι Δασολόγοι μέσα στον καβγά...

 

Είμαστε όλοι άξιοι της μοίρας μας

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου οι συνάδελφοι τοπογράφοι μια απορία...γιατί θα ξεχάσω αυτά που ξέρω.

 

Το σύστημα συν/νων Hatt δεν είναι κρατικό σύστημα συντεταγμένων; Το utm δεν είναι κρατικό σύστημα συν/νων; (απλά το Χ,Ψ ζεύγος τιμών ΕΓΣΑ είναι μοναδικό για τον Ελλαδικό χώρο, ενώ το Hatt 1000,-1000 μπορούμε να το βρούμε σε 100 μέρη, δεκτόν ώς εδώ)

 

Τα εξαρτημένα τοπογραφικα τόσα χρόνια προ ΕΓΣΑ πως τα εξαρτούσαν δηλαδή; 

 

Ωρες ώρες, πραγματικά βγαίνω απ'τα ρούχα μου. Μάθανε όλοι και πιπιλάνε εξαρτημένο και ΕΓΣΑ. Λες και αυτά πηγαίνουν μαζί. 

 

Και δε τ'αναφέρω αυτό επειδή είμαι ΤΕ, είναι απορία και του συναίτερου μου ΑΤΜ.

 

Οσοι με παρακολουθούν στο φόρουμ, γνωρίζουν πως δε θελω να τρολλαρω περί ΕΔ κτλ και γενικά αποφεύγω ν ασχοληθώ.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.