Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Ευχομαι καλές γιορτές.Και κάνω την εξής ερώτηση πόσο πρέπει να χρεώνουμε ένα επανέλεγχο σε μια οίκια με πίνακα που έχει περίπου στα δέκα κυκλώματα?ευχαριστώ και περιμένω την γνώμη σας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρονια πολλα σ'ολο τον κοσμο,με υγεια και πολλα λεφτα.Οσο για τις αμοιβες εδω στον τοπο μου ειμαστε πιο

οικονομικοι:Μονοφασικα-Τριφασικα ολα 85ευρω+ΦΠΑ.Καλες γιορτες!!

 

Χρωστα παντου,φυγε γι'αλλου,μ'αρεσει η μπουνατσα αλλα και η μπουγατσα,πραζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ??????????????

Link to comment
Share on other sites

Πόσος χρόνος χρειάζεται κατά μέσο όρο και πόσα άτομα;

Μπορείς να το κάνεις μόνος σου; θα πάς μία φορά; Αν έχει ρεύμα η εγκατάσταση. Αν δεν έχει θα κάνεις πρόσθετο πρωτόκολλο;

πόσα χρήματα είναι το μεροκάματό σου; πόσο του βοηθού σου; είναι ο βοηθός νόμιμος; (ΙΚΑ κτλ); Πόσο είναι η ασφάλισή σου; Πόσα είναι τα λειτουργικά έξοδα της επιχείρησης σου (φως νερό τηλέφωνο περαίωση χαράτσι κτλ) Πόσο μακριά από την έδρα σου είναι η δουλειά σε απόσταση και πόσο χρόνο θέλεις να πάς εκεί; Κατοικείται το σπίτι; Αν μπορείς να μου απαντήσεις αυτά θα μου το κάνεις ποιο εύκολο

Τώρα το πόσο πάει στην αγορά θα σου έλεγα από 85 ως 250 που σου είπαν οι συνάδελφοι. Εσύ ώμος με πόσα χρήματα θεωρείς ότι είσαι πληρωμένος για να κάνεις αυτά που προβλέπει η νομοθεσία και να πάς και κάνα φράγκο στο σπίτι;

ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

'Εθεσα το ερώτημα για να δω τι γίνεται στην αγορά...Προσώπικα εγω χρεώνω γύρω στα 200 με 250 αλλα μου είπαν οι συνάδελφοι οτι είναι πολλά τα χρήματα...και εχώ μπεί σε δίλημα...Ας μας απαντήσουν και αλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεχωρίζουμε τον επανέλεγχο από την έκδοση πιστοποιητικού.

Σε κάθε τέτοια εργασία πρέπει να λέμε 2 ξεχωριστές τιμές συν της εργασίες που μπορεί να προκύψουν από τον έλεγχο.

Από 100€ συν το φπα είναι καλά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

εκτός από τα μεροκάματα που απαιτούνται όπως πολύ σώστά είπαν οι συνάλεφοι υπάρχει κατ'εμέ κάτι πιο σημαντικό που πρέπει να λάβουμε υπόψιν όταν δίνουμε μια τιμή: η 2ετή εγγύηση που παρέχουμε με την ΥΔΕ και εκ του νόμου " οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες υποχρεούνται χωρίς οποιαδήποτε αμοιβή αποκατάσταση των βλαβών των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων.....εντός της διετίας".

Και για να μην μπλέκουμε μετέπειτα δικαστικά οι έλεγχοι της εγκατάστασης πρέπει να γίνονται όπως προβλέπεται και αυτό απαιτεί ένα κατώτατο χρηματικό ποσό αξιοπρέπειας, εάν κάποιοι νομίζουν ότι για όλα αυτά αρκούν 85€ τότε τι να πω....

Το κράτος έπρεπε να ορίσει αυτήν την ελάχιστη τιμή αξιοπρέπειας ώστε να διαφυλάξει την ποιότητα των ηλεκτρολογικών κατασκευών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η χρέωση πρέπει να γίνεται με βάση της εργατοώρες που ξοδεύουμε σε κάθε χώρο που ελέγχουμε. Μπορεί να είναι δύσκολη η εγκατάσταση και να μας πάρει 5 ώρες ή να είναι απλά και σωστά τα πράγματα και να ξεμπερδέψουμε σε 2 ώρες. Υπολογίζοντας και τον χρόνο για σχέδια και συμπλήρωση της νέας ΥΔΕ. Κατά μέσο όρο σε μονοφασικό σε μένα βγαίνει περίπου 120+φπα και σε τριφασικό 170+φπα,

 

Καλή Χρονιά να έχουμε με υγεία και κέρδη πολλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.