Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες θερμότητας - κλιματιστικά


ΟΩΝ

Recommended Posts

ευχαριστω συναδελφε.... εχουμε την γλυκα να μαστε σε μια επιστημη η οποια πατα

πανω στην αληθεια των μαθηματικων της φυσικης και της χημειας.... οσο και αν η

ελληνικη πραγματικοτητα μας κανει να το ξεχναμε... πεα σεα μεα

 

η μηχανολογια ερχεται να αδραξει απο αυτες οτι καλυτερο και να το εφαρμωσει στον

υπαρκτο κοσμο στην υπηρεσια του ανθρωπου

 

θεωρουσα παντα την επιστημη αυτη ανθρωπιστικη.

 

θα θελα να συμπληρωσω οτι ο εργατης καθε φορα φρεον ρ22 410 κλπ

εχει τα δικα του βιτσια, τα οποια ειναι και σημαντικα

 

σημεια ζεσεως τηξης - θκρασιες εξατμισης συμπηκνωσης κλπ

 

Υστερα αντλιες θερμοτητας ειναι ΟΛΑ και αιρ κοντισιον σπλιτ και καναλατα

και μουλτι και οτι θελετε

 

οτι δλδ εχει εναν κυκλο σα τον παραπανω, τα αλλα ολα ειναι εμπορικες ονομασιες

παμε και ζηταμε αντι για τρυπανι "δωσμου ενα μπλακ εντ ντεκερ" και μας δινει..... κολλησα δε θυμαμαι μαρκα τεσπα

 

 

απλα το αιρ κοντιτιον το φρεον αποβαλλει ή τραβά θμοτητα απο τον αερα

οι "αντλιες" την ριχνουν στο μπαφερ μες στο νερο του

 

αυτα και .... καλημερα ειπα?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1 κι από μένα OTTO. Μια διόρθωση μόνο, σε κάτι που μάλλον εκ παραδρομής έγραψες. Λανθάνουσα θερμότητα και όχι λανθάνουσα θερμοκρασία. Δίνουμε ή αφαιρούμε θερμότητα (ενέργεια) σε ή από ένα σώμα με αποτέλεσμα τη αλλαγή της φυσικής του κατάστασης, χωρίς όμως να έχουμε μεταβολή της θερμοκρασίας του.

Το αντίθετο είναι η αισθητή θερμότητα. Δίνουμε ή αφαιρούμε θερμότητα σε ένα σώμα και αυξάνεται ή μειώνεται η θερμοκρασία του, χωρίς να αλλάζει η φυσική του κατάσταση.

Ένα επίσης επεξηγηματικό post είναι αυτό από τον Pirate.

Link to comment
Share on other sites

+1 κι από μένα OTTO. Μια διόρθωση μόνο, σε κάτι που μάλλον εκ παραδρομής έγραψες. Λανθάνουσα θερμότητα και όχι λανθάνουσα θερμοκρασία. Δίνουμε ή αφαιρούμε θερμότητα (ενέργεια) σε ή από ένα σώμα με αποτέλεσμα τη αλλαγή της φυσικής του κατάστασης, χωρίς όμως να έχουμε μεταβολή της θερμοκρασίας του.

Το αντίθετο είναι η αισθητή θερμότητα. Δίνουμε ή αφαιρούμε θερμότητα σε ένα σώμα και αυξάνεται ή μειώνεται η θερμοκρασία του, χωρίς να αλλάζει η φυσική του κατάσταση.

Ένα επίσης επεξηγηματικό post είναι αυτό από τον Pirate.

 

ναι ρε φιλε εχεις δικιο απο ιστρο μου ξεφυγε... εγραφα και η σκεψη ηταν 2 βηματα παρακατω σορρυ

αφησα τον διδονι σε αλλο νημα και παω να βαλω τσιπουρο εχω ξενυχτι σημερα... κατανομη δαπανων λολ

 

η πλακα ειναι δε ξερω πως να διορθωσω λιγο παλιο ποστ η επεξεργασια δε λειτουργει μετα απο ωρα.....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια απορια αυτες τις μερες θα βαλω αντλια υψηλων θερμοκρασιων γιατι εχω σωματα πανελ. το σπιτι ειναι 110τ και εχω θερμοσιφωνα ο οποιος ειναι συνδεδεμενος μεσω των σωληνωσεων των καλοριφερ και με το λεβητα ειχα ζεστο νερο.

κατοπιν μελετης απο μηχανικο μου ειπε να βαλω 11kw αλλα ειναι οριακα. αν βαλω την επομενη στα 14kw ειναι καλυτερα η θα εχει μεγαλυτερη καταναλωση?

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι με καλυπτει η 11kw αλλα εαν ηταν το σπιτι στα 120 τετρ θα πηγαιναμε στην 14kw

αρα εγω νομιζω οτι ειναι οριακα η κανω λαθος?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

περιεγραψε το σπιτι σε παρακαλω

οροφο - αν εχει πιλωτη απο κατω - ο τοιχος με τα περισσοτερα ανοιγματα τι προσανατολισμο εχει

τι κουφωματα εχεις και ποτε ειναι η κατασκευη του σπιτιου

και περιοχη

 

αν εχει διπλανα σπιτια κλπ εστι για μια ιδεα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

ειναι οροφος με πυλωτη ανοιχτη μπρος πισω και εχω ενα σπιτι διπλα μου και απο την αλλη πλευρα δεν εχω κανενα. ειναι του 95 νε νοτιο προσανατολισμο και εχω μονωση dow 5 στους τοιχους και την πυλωτη αλλα δεν εχω στη ταρατσα. σαλαμινα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.