Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες θερμότητας - κλιματιστικά


ΟΩΝ

Recommended Posts

Ακριβώς. Γι' αυτό νομίζω ότι η εμπορική πολιτική που ακολουθείται από τις εταιρείες είναι "μισή". Πρέπει και ο μέσος ιδιώτης να μάθει ότι μπορεί με μια εξωτερική μονάδα να έχει ψύξη - θέρμανση, χειμώνα - καλοκαίρι. Φανταστείτε ότι στα περισσότερα διαμερίσματα υπάρχουν ήδη στα μπαλκόνια 3-4 εξωτερικές μονάδες για τα κλιματιστικά (σπλιτάκια). Αν τώρα πεις στον ιδιοκτήτη να βάλει ακόμα μία στο μπαλκόνι (για α/θ αέρος-νερού), πολύ ογκωδέστερη μάλιστα, και να λειτουργεί μόνο για θέρμανση, ε τότε νομίζω δεν τον πείθεις.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς. Γι' αυτό νομίζω ότι η εμπορική πολιτική που ακολουθείται από τις εταιρείες είναι "μισή". Πρέπει και ο μέσος ιδιώτης να μάθει ότι μπορεί με μια εξωτερική μονάδα να έχει ψύξη - θέρμανση, χειμώνα - καλοκαίρι. Φανταστείτε ότι στα περισσότερα διαμερίσματα υπάρχουν ήδη στα μπαλκόνια 3-4 εξωτερικές μονάδες για τα κλιματιστικά (σπλιτάκια). Αν τώρα πεις στον ιδιοκτήτη να βάλει ακόμα μία στο μπαλκόνι (για α/θ αέρος-νερού), πολύ ογκωδέστερη μάλιστα, και να λειτουργεί μόνο για θέρμανση, ε τότε νομίζω δεν τον πείθεις.

Σε πολύ κόσμο όμως δεν του είναι ευχάριστη η αίσθηση του αέρα για την θέρμανση,οπότε ετσι δεν μπορεί να εκμεταλευτεί και την λειτουργία της ψύξης με F.C.U.

Εξάλου,το μεγαλύτερο ποσοστό των α/θ που πωλούνται πηγαίνει σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις όπου υπάρχουν ήδη συστήματα για την ψύξη όπως πολύ σωστά προανέφερες.

 

Υ.Γ. ακόμα και να δεχτεί ο ιδιοκτήτης να αλλάξει τα σωματα με fan coils για να εχει και ψύξη θα πρέπει οι σωληνώσεις να είναι μονωμένες,θα είναι όμως;;;

Link to comment
Share on other sites

ο κοσμος ποναει στη θμανση

οταν ο μηχανικος παει εκει στο ραντεβου φυσικα κ λεει για fcu

απλα αλλοι τα θελουν αλλοι οχι και αναλογα παντα το σπιτι

 

νομιζω πως ανακαλυψαμε τον .... τροχο

δε καταλαβαινω την ουσια αυτης της κουβεντας

ισως γιατι καποια πραγματα τα θεωρουσα 3 χρονια που ακουγονται οι ΑΘ

αυτονοητα πλεον

 

@@στεφ4

 

και πιο μεγαλες

και μαλιστα παει σωμα ( fcu ) και κυκλωμα

οποτε σε τελειωμενο σπιτι θελει προσοχη

 

τα χουμε ξαναπει αυτα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω μάθει πως μπορεί ένα air condition (η εξωτερική μονάδα ) να μετατραπεί σε αντλία θερμοτητας με ανάλογες επιπροσθετες αγορές, τσιλερ κ.α. Η ερώτηση μου είναι. Επρόκειτο να αγοράσω καινούριο 24αρι. Μπορώ να το μετατρέψω σε αντλία θερμοτητας για το χειμώνα(αερα-νερό ) και το καλοκαιρι να λειτουργεί σαν κανονικό air condition αερα-αερα;;;;

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by manosc44
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, μπορεί. Πρακτικά, δεν μπορεί να γίνει αυτό το πράγμα, σε εύλογο κόστος, και με σωστή απόδοση.

Η συμβουλή μου είναι, αν χρειάζεσαι "αντλία θερμότητας", να πάρεις "αντλία θερμότητας".

Αν χρειάζεσαι "κλιματιστικό", να πάρεις "κλιματιστικό".

Οτιδήποτε άλλο, αποτελεί πεδίο πειραματισμού και θα σου κοστίσει περισσότερα από ότι νομίζεις ότι θα σου γλιτώσει - είναι δε βέβαιο ότι δεν θα κάνεις δουλειά.

Τέλος, να σε πληροφορήσω ότι με τις κατάλληλες μηχανολογικές διατάξεις εναλλαγής θερμότητος (τερματικά σώματα), και οι "αντλίες θερμότητος" μπορούν να παρέχουν κλιματισμό το καλοκαίρι.

 

Επεξήγηση εισαγωγικών: Ο λόγος που οι όροι έχουν μπει σε εισαγωγικά, έχει να κάνει με την έννοια ότι και τα "κλιματιστικά" είναι αντλίες θερμότητος.

Από αυτό θα μπορούσε να καταλάβει κανεις, ότι αν και μοιράζονται κοινά μηχανολογικά σημεία (συμπιεστής, ψυκτικό κύκλωμα κλπ), υπάρχει κάποιος λόγος που διαχωρίζουμε τις έννοιες στην τεχνική πρακτική.

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Έχω ένα κλιματιστικό split και θέλω να ψύξω ένα δωμάτιο στο οποίο έχω ψευδοροφή (έχω 10-20cm κενό από πάνω). Γίνεται (και αν γίνεται, συμφέρει;) να κρατήσω την εξωτερική μονάδα και μέσα να κάνω εγκατάσταση τύπου κασέτα, με ένα στόμιο, για λόγους αισθητικής;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Έχω ένα κλιματιστικό split και θέλω να ψύξω ένα δωμάτιο στο οποίο έχω ψευδοροφή (έχω 10-20cm κενό από πάνω). Γίνεται (και αν γίνεται, συμφέρει ;) να κρατήσω την εξωτερική μονάδα και μέσα να κάνω εγκατάσταση τύπου κασέτα, με ένα στόμιο, για λόγους αισθητικής;

Συνάδελφε πώς θα γίνει αυτό που περιγράφεις, δεν κατάλαβα;

Εσωτερική και εξωτερική μονάδα στον ίδιο χώρο, δεν γίνεται. Θα είναι σαν να έχεις ένα ψυγείο, με ανοικτή πόρτα. Ναι ΟΚ, μπροστά στην ανοικτή πόρτα μπορεί και να δροσίζεσαι. Στον χώρο όμως η θερμοκρασία θα ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σόρυ, μπορεί να μην το έγραψα και καλά. Θα έχω κανονικά τη μονάδα μου έξω (όπως την είχα πριν) και αντί για την εσωτερική την κλασική, να βάλω ας πούμε custom καναλάτο.. με ένα στόμιο για να κρύψω την εσωτερική εγκατάσταση στην ψευδοροφή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σόρυ, μπορεί να μην το έγραψα και καλά. Θα έχω κανονικά τη μονάδα μου έξω (όπως την είχα πριν) και αντί για την εσωτερική την κλασική, να βάλω ας πούμε custom καναλάτο.. με ένα στόμιο για να κρύψω την εσωτερική εγκατάσταση στην ψευδοροφή.

 

ΟΚ τώρα που το διάβασα πάλι και με την εξήγηση το κατάλαβα κι εγώ καλύτερα! Νομίζω ότι μπορεί να γίνει αρκεί να αντιμετωπίσεις το θέμα του ελέγχου της κατεύθυνσης της ροής του αέρα, και της αποχέτευσης των συμπυκνωμάτων!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, γι αυτό έλεγα και αν συμφέρει, αλλά μάλλον δίνεις αντίστοιχα λεφτά και με λιγότερο κόπο παίρνεις ολόκληρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.